Skocz do zawartości
KunDun

TUTORIAL Odblokowanie bootloader'a dla początkujących

Rekomendowane odpowiedzi

KunDun

Wszystko robisz na własną odpowiedzialność, ani portal android.com.pl ani ja jako autor tego poradnika nie bierzemy odpowiedzialność za ewentualne szkody.

Odblokowanie bootloader'a spowoduje, że prawdopodobnie stracisz gwarancję!

Odblokowanie bootloader'a usuwa wszystkie Twoje aplikacje i ich dane z telefonu (NIE usuwa zawartości katalogu sd_card)!

Zdaje sobie sprawę, że odblokowanie bootloadera jest dzięki stronie htcdev.com bardzo łatwym procesem, ale może znajdą się osoby, które np. z uwagi na słabą znajomość języka angielskiego będą miały obawy przed jego przeprowadzeniem. Do takich właśnie osób kieruje mój prosty tutorial. Dodam jeszcze, że oczywiście na moim HTC przeprowadziłem cały proces i wszystko poszło dobrze :)

Jeśli nie wiesz czym jest bootloader, po co się go odblokowuje oraz jakie ograniczenia prawne (związane z gwarancją) wynikają z jego odblokowania, to nie rób tego!

Co będzie potrzebne:

• telefon HTC One X :mrgreen:
    • komputer z systemem Windows (oczywiście na Linux lub Mac też jest to wykonalne, ale ze względu na popularność Windowsa, skupiam się właśnie na nim)
    • kabel USB (w zestawie z telefonem)
    • jakieś 10 minut, żeby to zrobić na spokojnie :)

Odblokowanie bootloader'a krok po kroku

1. Rejestrujemy nowe konto na stronie HTCdev.com.

2. Ściągamy pliki fastboota - np. stąd.

Q

3. Tworzymy nowy folder, dla ułatwienia w moim przykładzie będzie to C:\fastboot i do niego rozpakowujemy ściągnięte w punkcie 2 archwium ZIP.

4. Przechodzimy do strony: HTCdev - Unlock Bootloader i tam wybieramy z listy "All Other Supported Models" a później "Begin unlock bootloader".

5. Najpierw klikamy "Yes" a następnie zaznaczamy oba checkboxy, klikamy "Proceed to unlock bootloader". Przechodzimy od razu do kroku nr 8 (wszystkie wcześniejsze już mamy :) ).

6. Wyłączamy telefon, a następnie włączamy trzymając przycisk [Power] oraz jednocześnie przycisk [Volume Down] - trzymamy je dopóki nie zaświeci się ekran.

7. Po wyświetlającym się menu poruszamy się przyciskami głośności, a wybór zatwierdzamy przyciskiem [Power]. Wybieramy Fastboot.

8. Teraz podłączamy telefon kablem USB do komputera - jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, to czekamy aż Windows zainstaluje sterowniki (wyświetlana będzie informacja o instalowaniu sterowników do urządzenia "Fastboot").

9. Uruchamiamy wiersz poleceń:

• Windows XP -> Start -> Uruchom -> wpisujemy 'cmd' -> [Enter]
    • Windows Vista/7 -> Start -> w polu wyszukiwania programów wpisujemy 'cmd' -> [Enter]

10. Używamy polecenia 'cd' aby przejść do folderu gdzie trzymamy pliki fastboota:

cd C:\fastboot

11. Teraz w wierszu poleceń wpisujemy:

fastboot oem get_identifier_token

Pojawi się spory blok tekstu, a właściwie cyferek i literek - klikamy prawym przyciskiem myszy gdzieś w wierszu poleceń i wybieramy opcję "Oznacz" - to pozwoli nam zaznaczyć ów blok tekstu, jak na screenie poniżej:

pict6b.png

Wciskamy kombinację Ctrl + C a następnie wklejamy skopiowany tekst w specjalnym polu w kroku 10 z instrukcji ze strony HTCDev.com i klikamy "Submit".

12. Na podany przy rejestracji mail, przychodzi nowa wiadomość - znajdzie się w niej link do kolejnej części instrukcji oraz - co najważniejsze - w załączniku plik Unlock_code.bin - ściągamy go i zapisujemy w naszym folderze C:\fastboot.

13. Ostatnie co musimy wpisać w wierszu poleceń:

fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin

Nie należy przejmować się komunikatem o treści: " (...) too many links" - u mnie również się pojawił, ale nie znaczy on zupełnie nic złego :)

14. Na wyświetlaczu telefonu pojawi się następujący obrazek:

step13h.jpg

15. Znów za pomocą przycisków [Power] oraz tych do regulacji głośności - wybieramy interesującą nas opcję ("Yes" jeśli chcemy odblokować bootloader, "No", jeśli się rozmyśliliśmy) i zatwierdzamy przyciskiem [Power].

I mamy odblokowany bootloader! :)

Na wszelkie uwagi i pytania chętnie odpowiem - w tym temacie albo na PW.

Mam nadzieję, że komuś się przyda :)

Polecam także kolejny mój tutorial: http://forum.android.com.pl/f556/flashowanie-clockworkmod-recovery-root-167029/

Edytowane przez kiler73
    Aktualizacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Smogg

Myślę, że lepiej będzie, jeśli już w tym temacie znajdzie się "czarno na białym" z czym może wiązać się odblokowanie telefonu poprzez stronę HTCdev w kontekście ewentualnych napraw gwarancyjnych (wszak te ograniczenia też są napisane po angielsku ;)).

Poniżej wklejam lekko zmodyfikowany post z innego tematu, zawierający interpretację pewnego dość istotnego zapisu ze strony HTCdev:

Wrodzona skłonność do szukania dziury w całym kieruje mnie ku przypuszczeniom, że w razie wysłania odblokowanej przy użyciu HTCdev słuchawki na naprawę gwarancyjną, serwis stanie na głowie, aby udowodnić, że popsuta część nie padła "sama z siebie", a była "wywołana nieautoryzowaną ingerencją w oprogramowanie".

I tak, na HTCdev zostawiają sobie nawet nie furtkę, a wielki łuk triumfalny, który pozwoli im na takie odrzucanie napraw gwarancyjnych:

It is our responsibility to caution you that not all claims resulting or caused by or from the unlocking of the bootloader may be covered under warranty. (...)

It is impossible for HTC to ensure the proper functioning of your device after this. In the worst case scenario, it is possible that your device may be physically damaged due to overheating or the behavior of your device might be altered including, but not limited to, hearing aid compatibility (HAC) and specific absorption rate (SAR) values.

W kilku słowach: HTC ostrzega, że po odblokowaniu nie wszystkie szkody na słuchawce mogą zostać objęte naprawą gwarancyjną. HTC nie jest w stanie zabezpieczyć prawidłowego funkcjonowania telefonu po tej czynności, a w najgorszym wypadku, telefon może zostać fizycznie uszkodzony z powodu przegrzania lub innego zachowania, do którego urządzenie nie zostało przystosowane.

Jeszcze innymi słowy:

Wszystko, na co ma wpływ software telefonu (taktowanie procesora, wyświetlanie kolorów, przekazywane napięcia, głośność głośniczka, czułość mikrofonu, prawidłowe odczytywanie informacji z sensorów [w tym tych cieplnych], wydzielanie zbyt wysokiego promieniowania, etc. etc. etc.), a padnie po odblokowaniu, może zostać potraktowane jako szkoda wywołana nieautoryzowaną ingerencją w oprogramowanie i zakończyć się uwaleniem gwarancji.

Źródło: Klik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj bym dodal, ze nawet w przypadku wady czysto sprzetowej (np niedolany plastik) i odblokowanego telefonu HTC obciazy uzytkownika za wymiane plyty glownej na nowa (koszt kolo 200 funtow). Zwiazane jest to z polityka firmy, ktora w trakcie naprawy gwarancyjnej doprowadza telefon do stanu fabrycznego (czyli zablokowane wszystko), a serwis (!) umie to zrobic tylko (!?!) wymieniajac plyte glowna.

Niestety nie moge teraz znalezc linka do xda, ale to sa doswiadczenia z UK, wiec w PL nie bedzie lepiej.

Proponuje wiec, aby na poczatku tego tematu dodac, ze odblokowujac na 99,9% tracimy calkowicie i nieodwracalnie gwarancje na telefon.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    BigMac

Przepraszam że się wtrącę ,ale nawet jeżeli telefon przywróci się do stanu gwarancyjnego to i tak ślad po odblokowywaniu bootladera zostaje ?

Jeszcze jedno czy na chwilę obecną da się One X przywrócić właśnie do stanu gwarancyjnego ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    KunDun

Z tego co wiem, nie jest możliwe (na dzień dzisiejszy) ponowne zablokowanie bootloadera w taki sposób, żeby nie było śladu, bo jego wcześniejszym odblokowaniu. Poza tym, odblokowując go przez HTCDev jednocześnie informujesz HTC, że dokładnie ten telefon (unikalny ciąg liter i cyferek) przechodzi ww. zabieg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Smogg

@colin942: DO NOT UNLOCK your HTC One X through Htcdev.com - HTC will never repair your phone - xda-developers

@BigMac: Odblokowując przy użyciu HTCdev ślad zostaje na zawsze (bo jest zapisany na serwerach HTC - inaczej byś nie odblokował). Odpowiedź na drugie pytanie wynika więc z pierwszego - jeśli odblokujesz telefon przy użyciu HTCdev nie ma możliwości przywrócenia telefonu do stanu umożliwiającego skorzystanie z gwarancji (na co się godzisz akceptując warunki, które przytoczyłem w poprzednim poście w tym wątku).

Jeśli wyjdzie alternatywny sposób na zrobienie S-OFF (tak jak Revolutionary na Sensation przy starszych hbootach), to jest on robiony poza HTC i wtedy pewnie i pojawi się sposób na przywrócenie telefonu do stanu umożliwiającego skorzystanie z naprawy gwarancyjnej. W innym wypadku musiałbyś się włamać na serwery HTC i usunąć z ich baz danych informację o tym, na co się godziłeś i co robiłeś ze swoją słuchawką (bezbłędnie i jednoznacznie identyfikowaną zgodnie z faktem przytoczonym przez KunDuna) :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    BigMac

To super.Fajnie że jest ktoś kto się zna (jak wy) miałem szczęście ,że nie odblokowałem bootloadera w Evie przez HTCDev co było mi proponowane ,tylko przez revolutionary

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Smogg

Kimże bym był, gdybym nie udostępnił tutaj kolejnego ciekawego kwiatka, na którego miałem okazję natrafić? :)

F4flake, użytkownik XDA pokusił się o przeprowadzenie długiej rozmowy w formie chatu online z supportem HTC, chcąc wydobyć od nich informację o tym, co znaczy słowo "może" podczas tłumaczenia na HTCdev, że użycie tego sposobu "może spowodować utratę gwarancji".

Informacje, z którymi się spotkał nie napawają optymizmem. Wniosek jest taki - nie powinno być "may", a "will", gdyż po odblokowaniu telefonu korzystając usługi zapewnianej przez samo HTC, wedle HTC każda naprawa telefonu będzie naprawą płatną i wiązała się z wymianą płyty głównej urządzenia, gdyż tylko i wyłącznie w taki sposób HTC może nabrać pewności, że w urządzeniu nie znajduje się żadne zmodyfikowane/odblokowane/zrootowane oprogramowanie.

Zacytuję najważniejszy, wytłuszczony fragment:

F4flake: So let me get this straight, The act of unlocking the bootloader voids warranty in its entirety?

Luke: Yes

Luke: All repairs will be chargeable

Myślę, że po wstępnie zacytowany fragment nie wymaga już tłumaczenia 1:1.

Dla tych, którzy chcą przeczytać całą rozmowę z HTC (co szczerze polecam) - linki do dwóch części rozmowy [ENG]:

Part 1: xda-developers - View Single Post - HTC Bootloader and Warranty an on-line conversation

Part 2: xda-developers - View Single Post - HTC Bootloader and Warranty an on-line conversation

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Soren

Czyli w przypadku s-off (via htcdev) htc musi zwrócić telefon ponownie zablokowany a jedyna możliwość by go zablokować to wymienić płytę.

Rozumiem że tyczy się to też sensacji. W takim razie nie ruszam w ogóle htcdev.com. Z oddaniem na naprawę gwarancyjną poczekam na revolutionary.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, mam telefon z Uk three i mam takie pytanie, czy jak odblokuje bootloader tym sposobem to będę mógł później przefleszowac telefon RUu od htc? Pytam bo mam brandowany telefon i chce go odbrandowac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi