Skocz do zawartości
Freso

Pytania na temat synchronizacji

Rekomendowane odpowiedzi

Freso

Witam. Teraz zacząłem rozmyślać o pewnej sytuacji i nie wiem, jak to jest, więc Was zapytam. Otóż, załóżmy że mam Androida, kontakty trzymam na Gmailu. Oczywiście kontakty z Gmaila mi ściągnęło (załóżmy że wczoraj) i dzisiaj mam wyłączony net przez APNDroid a nie mam zasięgu Wifi. Nagle znalazłem w Internecie (albo mi kumpel podał, albo inna opcja) jakiś ważny dla mnie numer. Chcę go zapisać w telefonie. No i tutaj zaczynają się moje wątpliwości. Co się stanie, jeśli wgram ten kontakt bez włączonego internetu ? Co, on zaczeka aż mu udostępnię internet by mógł się zsynchronizować z Gmailem, czy może jakiś błąd wywali, a może jakoś inaczej ? I jeśli włączę sobię internet przez APNy, to on się od razu zsynchronizuje z Gmailem i wyświetli jakiś komunikat o tym ?

Chodzi mi teraz o to, że nie chciałbym dużo pieniążków z konta marnować. Dodaję sobie jakiś numer do telefonu, włączam internet, szybkie synchro z Google i wyłączam.. Czy jeśli będę miał wyłączone synchro w ustawieniach telefonu to nie będzie mógł zsynchronizować kontaktów, tak ?

A poczta ? O ile pamiętam, technologia push mail to coś takiego, że jak tylko dostajemy wiadomość email, to serwer wysyła o tym informację do telefonu i telefon natychmiast ściąga tą pocztę. Czy o2 obsługuje tą technologię ? I co trzeba mieć w telefonie, by to obsłużyć ?

PS: Przepraszam za to, że piszę tak chaotycznie, lecz jestem zmęczony, a na dodatek mam internet po EDGE i tylko się zastanawiam, kiedy to się rozłączy znów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Strasznie zagmatwane te pytania...

1) nie trzeba mieć synchronizacji aby dodawać kontakty, ba w ogóle nie trzeba mieć konta Google, aby mieć kontakty na telefonie i nic się nie stanie.

Synchronizacja następuje automatycznie (co jakiś czas, o ile były zmiany i jest połączenie) - włączona automatyczna synchronizacja

albo na życzenie - wyłączona.

2) push mail działa tylko z Gmail. Żaden inny serwer (poza Exchange) nie obsługuje tej technologii.

A co do tego że serwer od razu wysyła ją na telefon - bywa z tym różne.

zawsze możesz ustawić, aby Gmail pobierał wiadomości z o2 (odbywa się to co godzinę), a wtedy gmail (aplikacja) będzie je pobierał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Freso

Wiem wiem, przepraszam. Postaram się to od nowa opisać.

Sytuacja -

Wszystkie kontakty mam na Gmailu (bo wyczytałem, jak jeszcze chciałem Szpicę, że trzymać je na Gmailu to bardzo dobre wyjście, po wipe same się ściągają itd. ).

Kontaktów od dłuższego czasu nie aktualizowałem, bo nie dodawałem nowych numerów. Internet mam wyłączony, a nie mam Wi-Fi.

No i dzisiaj przychodzi kolega, daje mi swój numer i chcę go zapisać. Zostało mi bardzo mało danych na koncie i chciałbym, aby telefon wykorzystał ich jak najmniej. No to włączam internet przez APNDroid i co teraz:

1)On automatycznie się zaktualizuje ?

2)Czy wyświetli jakiś komunikat o tym, że zaktualizował ? Bo jak nie, to - myśląc logicznie - nie będę wiedział, czy już skończył aktualizację kontaktów i dalej będzie mi ciągnął dane.

3)A co by było gdybym zapisał sobie ten numer nie mając połączenia z internetem ? Przypominam - kontakty trzymam na Gmailu.

4)Czy mogę sobię wybrać, jakie rzeczy mają być aktualizowane w danym momencie (no, ewentualnie ustawić to raz na jakiś czas, a w razie potrzeby wchodzić w ustawienia i zmieniać) ? Chodzi mi, że na przykład dzisiaj mam mało danych - tylko synchronizuję kontakty. Jutro mi się pakiet odnowi - to aktualizuje wszystko. Wtedy tracę tyle danych, ile jest akurat konieczne. Włączam internet (przez APNDroid ), szybkie synchro kontaktów z Gmail (żeby ten numer kolegi się dodał), wyłączam internet i jestem ucieszony.

5)Gdybym miał widżet np. pogody i nie aktualizował tego (bo jak wyżej - miałbym mało pieniążków na koncie) to czy wtedy telefon zacznie jakoś wariować, wyświetlać błędy ? Jak ten widżet zakomunikuje mi, że nie jest zaktualizowany ?

6)Czy mogę sobię wyłączyć całkowicie automatyczną synchronizację WSZYSTKIEGO i aktualizować ręcznie tylko to, co akurat uważam za słuszne i potrzebne w danym momencie ?

Tutaj przez kilka postów była toczona dyskusja o tych kontaktach na Gmailu, jeśli ktoś nie rozumie, dlaczego wolę kontakty mieć na Gmailu, to zapraszam - http://forum.android.com.pl/showthread.php?p=114418#post114418

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mrtur

W skrócie

Synchronizacja jest automatyczna jeżeli taką ustawisz.

Ustawienia->synchronizacja danych masz tam taką opcję

Teraz kiedy wybierzesz swoje konto,pod spodem(pod zarządzaj kontaktami i tapniesz)

Masz dane kiedy była ostatnia synchronizacja,możesz wybrać co ma być zsynchronizowane.

Kiedy wprowadzisz kontakt w telefon to on tam będzie tak długo jak go nie usuniesz a na gmailu się znajdzie jak go zsynchronizujesz.

Ad5.Nic się nie stanie

Edytowane przez mrtur

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Freso

Mimo, że w skrócie, to bardzo treściwie, lecz teraz inne pytanie: Jeśli wyłączę w ustawieniach automatyczną synchronizację, to dalej potrzebuje APNDroida albo programu/widżetu o podobnym działaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mrtur

Moim zdaniem tak.

Albo ręcznie zmodyfikujesz apn(na błędne dane) albo czegoś używaj.Nigdy nie wiadomo czy jakaś aplikacja nie będzie próbowała się połączyć(np.widget pogodowy)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Freso

Hmm, to jeszcze w sumie pytanie: Żeby nie było problemów takich, że mi kasę zeżre, to czy mogę uruchomić telefon w trybie offline, podłączyć się pod Liveboxa w domu, ściągnąc SwitchPro Widget (albo APNDroid), ustawić i dopiero wtedy włączyć tryb online ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mrtur

Jeżeli w trybie offline działa wi-fi(szczerze pisząc nigdy nie sprawdzałem) to wydaje mi się,że tak.

Ja to robiłem tak:

Po samdroidzie nie mam apn'ów.Odpalam wi-fi,konfiguruję i pobieram to co potrzebuję,robię synchronizację itd.Na samym końcu tworzę apn'y(będąc cały czas podłączony pod wi-fi) i uruchamiam apndroid.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w trybie offline dodaje do wszystkich apnów - a. Później podłączm się pod router, wgrywam co mam wgrać i albo instaluje apndroida, albo zostawiam tak apny jak mam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Freso

Pytanie, na które nie uzyskałem odpowiedzi:

6)Czy mogę sobię wyłączyć całkowicie automatyczną synchronizację WSZYSTKIEGO i aktualizować ręcznie tylko to, co akurat uważam za słuszne i potrzebne w danym momencie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi