Skocz do zawartości
radis290

Programowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój pierwszy post na forum zatem cześć wszystkim. Od niedawna mam zapał i chęci do programowania. Napisałem tylko hello world, bo tylko to znalazłem. Chciałbym napisać grę podobną do Terrarii z PC lub Junk Jack z IOS. Właśnie w kierunku tworzenia takiej gry chciałbym podążać.

W związku z tym mam do was prośbę a mianowicie czy moglibyście mi polecić jakieś poradniki( mogą być po angielsku)? Z programowaniem mam styczność po raz pierwszy ale na naukę mam czas( niedługo wakacje).

Z góry dziękuję Radek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    hirosz

Zerknij na kanał newboston na youtube: thenewboston - YouTube Fajne tutoriale mają niemal do wszystkiego. Do gier chyba najlepiej zainteresować się andenginem. Niestety nie jest on dobrze opisany i wymaga jednak jakieś wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Witam.

To mój pierwszy post na forum zatem cześć wszystkim. Od niedawna mam zapał i chęci do programowania. Napisałem tylko hello world, bo tylko to znalazłem. Chciałbym napisać grę podobną do Terrarii z PC lub Junk Jack z IOS. Właśnie w kierunku tworzenia takiej gry chciałbym podążać.

W związku z tym mam do was prośbę a mianowicie czy moglibyście mi polecić jakieś poradniki( mogą być po angielsku)? Z programowaniem mam styczność po raz pierwszy ale na naukę mam czas( niedługo wakacje).

Z góry dziękuję Radek

Wielokrotnie widziałem takie tematy na tym forum i może od tego zaczniesz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tylko dodam, że aby nauczyć się latać, najpierw musisz nauczyć się chodzić:) Więc to że znajdziesz poradnik jak tworzyć gry może Ci nie bardzo pomoc jak w tym czasie sam nie bedziesz posiadał niezbędnej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    skoti

@radis290: Pierwsza kwestia, którą musisz poznać jakiś język programowania który możesz wykorzystać na możliwie największej ilości platform w tym ofc Androida, więc Java lub C++ (jeśli interesuje Cię w przyszłości też iOS to pozostaje C++)... chyba, że chesz robić gry na gotowych silnikach i ich nie programować to musisz poznać tylko edytor silnika i ewentualnie język skryptowy tam wykorzystywany (który najczęściej opiera się na C++ lub Java/C#).

Kolejną rzeczą, którą musisz poznać to przynajmniej podstawy algorytmów i struktur danych które przy okazji pomogą Ci się dobrze nauczyć języka i utrwalą wiedzę z programowania. Teraz po kilku miesiącach już można powiedzieć, że zaczynasz rozumieć o co chodzi w programowaniu i czas na wybór bibliotek i poznanie ich API, które Ci wiele ułatwią i już jesteś wstanie sam napisać grę.

PS. Odradzam "uczenie się" z tutoriali, bo one uczą przepisywania gotowych rozwiązań, a praktycznie nic nie uczą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    hirosz
    Odradzam "uczenie się" z tutoriali, bo one uczą przepisywania gotowych rozwiązań, a praktycznie nic nie uczą.

Kiepskie tutoriale oglądałeś ;)

---------- Post dołączono o 16:25 ---------- Poprzedni post napisano o 16:25 ----------

Odradzam "uczenie się" z tutoriali, bo one uczą przepisywania gotowych rozwiązań, a praktycznie nic nie uczą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie Dzięki dla wszystkich.

Nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi :D. Mam pytanie czy z tej strony Podstawy Języka Java | Kurs Java dowiem się czegoś wartościowego ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja bym zaczał od pytania czy umiem matematykę, i logicznie myśleć... jesli tak - to szybko złapiesz o co chodzi w programowaniu... jesli z maty miałes 2, a logika i analityczne myslenie sprawa Ci problem... to raczej beda to dla Ciebie katusze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z matematyki jestem dobry(chodzę do klasy matematycznej i mam wymagającą panią), a w dodatku mam mamę matematyczkę. Z logiką i analitycznym myśleniem też wszystko ok, więc zabieram się za naukę podstaw.

Wielkie dzięki

Radek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    skoti
    Napisano (edytowane)

Tu nie chodzi o jakość materiałów tylko o sposób przekazywania wiedzy - z tutoriali wyniesiesz tylko i wyłącznie tyle co było w nim powiedziane, czyli bardzo płytką wiedzę, bez żadnych podstaw, bez szczegółów. Aby programować musisz znać podstawy jak język, algorytmy czy struktury danych (bez pierwszego nie skumasz nic nawet z tutoriali, bez algorytmów będziesz wymyślać koło od nowa tylko będzie wychodzić kwadratowe i działać wolno, a bez struktur danych będziesz przechowywał dane w bardzo nieoptymalny objętościowo i wydajnościowo sposób - z niektórych struktur zapewne korzystasz (bo sam język ma je wbudowane) jak wektory, kolejki, stos, ale nie znając struktur zapewne nie znasz grafów, drzew... przykładowo gra w 2D jeśli ma mieć dużo obiektów warto dane przechowywać w drzewie hierarchicznym gdzie liśćmi są obiekty, bo wydajność gdy wzrośnie wielokrotnie, podobnie jest w fizyce, jak i grafice 3D gdzie testujesz takie drzewo z bryłą widoku, a nie każdy obiekt osobno co zabije wydajność). Ogólnie bez podstaw błądzisz po omacku. Tutorial pokazuje Ci dokładny sposób jak odwzorować dokładnie to co pokazuje, nie ma mowy w nim o opisie szczegółowym, parametrów... jak musisz coś zmienić to już leżysz. Dlatego twierdzę, że tutoriale nic nie uczą i jeśli chcesz programować to poznanie języka -> poznanie algorytmów -> poznanie dokumentacji bibliotek (które dokładniej opisują API). - tutoriale dają jedynie złudną nadzieję początkującego, że czegokolwiek się w ten sposób uczy.

Z matematyki jestem dobry(chodzę do klasy matematycznej i mam wymagającą panią), a w dodatku mam mamę matematyczkę. Z logiką i analitycznym myśleniem też wszystko ok, więc zabieram się za naukę podstaw.

To bardzo dobrze, bo jeśli będziesz chciałbyś przejść z 2D do 3D gdzie jest dużo więcej matmy i już macierzom, kwaternionom, ich geometrycznym zastosowaniem jak i wiedzy z geometrii analitycznej nie uciekniesz, a tak będziesz miał pomoc naukową w postaci matematyka, który to wytłumaczy podstawy.

Edytowane przez skoti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi