Skocz do zawartości
Silencer

[OSTRZEŻENIE] Kernele ICS od Samsunga mogą powodować hardbrick!

Rekomendowane odpowiedzi

Gregs

Nie. Hemidall działa podobnie do do Odina, tylko jest pod Linuxa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

A chodziło dokładnie o to, że mikroprocesor w układzie scalonym pamięci NAND flash, odpowiedzialny za wear leveling miał błąd w firmwerze. Ideą funkcji WIPE w telefonach jest wyczyszczenie wszystkich danych użytkownika w bezpieczny sposób, poprzez fizyczne skasowanie wszystkich sektorów w partycji /data. Jest do tego funkcja w tych scalakach, specjalna, żeby nawet na przykład organa ścigania nie były w stanie odczytać prywatnych danych użytkownika.

Po to, to jest żeby nie dało się przywrócić wpisanych haseł, kart kredytowych czy loginów do banków i to nawet metodami śledczymi. Taki jest/był zamysł WIPE.

Ale w scalaku był błąd, który prawdopodobnie zamiast jednokrotnie kasować sektory to kasował je tysiące razy, w tym samym obrzarze, i niszczył przez to fragment scalaka, struktury flash. Flash się zużywa i bez wear levelingu karty SD długo by nie pożyły.

Trik był taki, że w kernelach wyłączono wywoływanie funkcji wipe i zamiast tego partycję /data tylko formatowano czyli wykonywano oszukany wipe. Takie formatowanie nie kasowało sektorów ale tylko zapisywało/czyściło tablicę alokacji.

I pewnie ten WIPE obecnie to też oszukany wipe, który powinno dać się teoretycznie odzyskać.

Czyli teoretycznie sprzedając swój telefon po wykonaniu WIPE z bezpiecznym kernelem da się odzyskać. Nie mam pojęcia czy poprawiono/naprawiono scalaki tych wewnętrznych kart SD i nie mam pojęcia czy używa się komend bulk wipe w pamięciach tych niby bez buga. Nikt tego do końca nie wie. Wiemy natomiast, że kernele i romy nieoficjalne używają tych zabezpieczeń przed próbą użycia wipe. Czyli wipe jest pewnie iluzoryczny.

I nie ważne czy się wykonywało WIPE z Androida z menu czy z CWM-a. Chodziło tylko o to czy jakikolwiek program próbował kasować cokolwiek korzystając z błędnych instrukcji. Wystarczyło że wywołano WIPE jeden, dwa czy trzy razy i pamięć w końcu się psuła. Miała fizycznie uszkodzony obszar, zapisany zerami.

Ale co siedziało tego nie dowiemy się, bo ten program siedzi w małym 8-bitowym procku w samym scalaku tej pamięci i jest pewnie jako mask ROM.

Trudno powiedzieć czy psucie dalej występuje tylko kernele nie wywołyją niektórych funkcji.

Ja mam ten najgorszy scalak, a fleszowałem romy już ze 200 razy, robiłem wipe z poziomu CWM i wszystko gra.

Piszą na XDA, że właściwie wystarczy wykonać Wipe na złym kernelu czy starym cwm-ie i jak telefon działał 2-3 lata tak może się zepsuć po jednym kliku w wipe.

No więc trzeba Odinem/Heimdalem wgrać najpierw odpowiedni nowy CWM i nic się stać nie powinno.

Edytowane przez czysty76
nie cytujmey posta poprzedzającego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi