Skocz do zawartości
Silencer

[OSTRZEŻENIE] Kernele ICS od Samsunga mogą powodować hardbrick!

Rekomendowane odpowiedzi

HHZ

Jeżeli hard brick to tak uwali fona że nawet w CWM nie wejdziesz, co do grzania to nic to nie mówi o bricku, wadliwy kernel uwala fona od razu, natychmiastowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dla podsumowania zapytuje - niebezpieczne są tylko kernele skompilowane ze źródeł wymienionych w pierwszym poście? Jeśli flashuje dajmy na to z obecnego Resurection Remix 2.2 na stokowy LPG z opcją factory reset wpierw dla wywalenia pozostałości z poprzedniego romu, to nie będzie problemu?

I czy lepiej dawać opcje wipe dla data oraz dalvik-cache czy tez może w sekcji mount and storage format system?

zrób wipe data factory reset wipe cache i dalvik oraz w mount/storage format /system to wyczyści twój system i będziesz miał wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli kumasz nieco po inglezi polecam zerknięcie również i do tego posta na XDA: xda-developers - View Single Post - [08.06.2012] Got Brickbug ? v1.1

Entropy512 opisuje w nim stan wiedzy na dzień 06.06.2012 dotyczącej felernych kerneli.

Dziwne, mi ten komunikat (z aplikacji testującej) się pojawia przy kernelu Siyah 3.3.2 i szczerze mówiąc zaczynam głupieć...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi to samo pokazuje na kernelu fluxi. moim zdaniem aplikacja nie jest jeszcze dopracowana

tapatalk@ SGS ||

rrrom2.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
chyrza

ta aplikacja wykrywa CHIPSET (a dokładnie układ pamięci) podatny na błąd! Element na płycie głównej telefonu! A nie wadliwy kernel. Wykryje Wam go zawsze (jeśli go macie), bez względu na kernel gdyż jest on wlutowany w płytę główną. Jeżeli wgracie kernel z bugiem, istnieje olbrzymie ryzyko cegły. Sam mam eMMC z bugiem i siyah 3.3.1 jednak wszystko działa prawidłowo, gdyż kernel jest pozbawiony błędu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba większość SGSII ma brickbug tak jak ja :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wall-E
Dziwne, mi ten komunikat (z aplikacji testującej) się pojawia przy kernelu Siyah 3.3.2 i szczerze mówiąc zaczynam głupieć...
Mi to samo pokazuje na kernelu fluxi. moim zdaniem aplikacja nie jest jeszcze dopracowana

Szczerze mówiąc to ja się nie dziwię, że co bardziej kumaci moderzy wypisują się z tego forum jeśli tutejsi userzy nie potrafią nawet przeczytać ze zrozumieniem tego co się wielkimi wołami po polsku pisze.

Napisane wyraźnie kilka postów wcześniej, że aplikacja wykrywa tylko i wyłącznie zamontowany w fonie CHIPSET eMMC, który jest podatny (lub nie) na błąd "uceglenia" w przypadku wgrania felernego kernela - ale nie dociera jak widać. Trzeba jeszcze 60 razy zapytać "czy aby u mnie też" albo że "program ma błąd bo u mnie wykrywa".

Ludzie !!! Czytajcie WSZYSTKIE posty w wątku i myślcie przy tym. To na prawdę nie boli - zaręczam. Nie trzeba być "doskonałym" żeby zrozumieć JEDNO PROSTE zdanie.

Edytowane przez Wall-E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wall-E

Wybaczcie, że tak post by post. Mam nadzieję, że nie będziemy z tego robili Bóg wie jakiego zagadnienia.

Otóż pomyślałem sobie, że jeśli prawie wszystko w wątku zostało już wyjaśnione a sama dyskusja dogorywa - więc może warto zastosować eutanazję i całą sprawę definitywnie uśmiercić (niech się nie męczy).

Tak więc, pokuszę się o pewnego rodzaju podsumowanie całego wątku opierając się na wiedzy w nim zawartej jak i na przytaczanych (również i przeze mnie) materiałach publikowanych na innych forach.

Faktem jest, że Samsung spaprał sprawę pewnej edycji kerneli dla Androida 4.0.x (ICS) w efekcie czego wystąpiły przypadki hard-brick'ów urządzeń (uceglenie fona bez możliwości naprawienia go za pomocą urządzenia JITag) - czyli poważna sprawa. Sensem problemu jest/są/było fizyczne uszkodzenia komórek chipsetu eMMC powodowane przez wadliwie skonstruowany kernel. Nadmienić również należy, że nie wszystkie chipsety eMMC (nawet w ramach jednego modelu telefonu) są podatne na ten błąd. Najwyraźniej zależy to od tzw. partii produkcyjnej/serii chipsetu - ale nie wgłębiajmy się w aż takie niuanse techniczne.

Dodać również trzeba (jako, że to dział SGSa II), że uceglenia - przynajmniej w pierwszym okresie "afery" zanotowano głównie na urządzeniach SG Note i "brandowanych" SGS II - czyli urządzeniach wyprodukowanych na zlecenia konkretnych operatorów (pisząc "brandowanych" nie mam na myśli ROMu a samo urządzenie tworzone zgodnie z założeniami operatora komórkowego). Urządzenia SGS II nabyte na tzw. "wolnym rynku" oraz te od naszych rodzimych operatorów, czyli - pomijając brand ROMów - stricte seryjne, nie zostały uwzględnione w pierwszym ostrzeżeniu. Wyjątek stanowiła tu jedna wersja kernela Siyah (SiyahKernel 3.1rc6 dla seryjnego GT-I9100).

Nie mniej...

Jak przyznają sami autorzy ostrzeżenia, które pojawiło się na XDA (wątek: ***WARNING! PLEASE READ!! ICS Kernels and Recovery - HARDBRICK WARNING - xda-developers), przypadków całkowitego ubicia urządzenia wystąpiło stosunkowo niewiele jak na ogólną ilość użytkowanych urządzeń a samo ostrzeżenie ma charakter bardziej prewencyjny (zapobiegawczy):

Damage is not guaranteed - it may only affect a small percentage of users, but even a 5% chance is far more dangerous than the effectively 0% chance of hardbricking due to kernel bugs in safe kernels.

Tłumaczenie (sens przekazu): Awaria nie ma charakteru obligatoryjnego. Jednak potencjalna możliwość wystąpienia jej choćby tylko u 5% użytkowników jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna niż zerowa szansa jej wystąpienia.

W brew opiniom na różnych forach internetowych, Samsung zareagował na te doniesienia stosunkowo szybko i usunął ze swoich repozytoriów "felerne" kernele zastępując je kernelami pozbawionymi błędu. Jednak faktem jest, że błędny kod został pobrany przez wielu deweloperów i na jego bazie powstało stosunkowo dużo modyfikacji.

Moim zdaniem, w obecnej chwili nie należy już bać się tak samsungowych kerneli jak również ich wersji modyfikowanych przez niezależnych deweloperów. Z jednym jednak zastrzeżeniem - kernele należy pobierać tylko ze źródeł oficjalnych (oficjalne strony i repozytoria autorów modyfikowanych kerneli) zwracając szczególną uwagę na opisy dołączone do wystawionych paczek.

Z tego co wiem, wielu deweloperów usunęło już wadliwe kernele ze swoich zasobów ale (niestety) w sieci krąży jeszcze duża ilość linków do "zabugowanych" kerneli. Dlatego - zapobiegawczo - należy unikać kerneli hostowanych "na świecie" przez użytkowników. W obecnej sytuacji sugeruję pofatygować się na oficjalną stronę dewelopera i pobrać najnowszą-oficjalną wersję produktu. Zawsze zmniejsza to ryzyko trafienia na "konia trojańskiego" jakim jest felerny kernel.

OK. Ale do brzegu...

Niejako w odpowiedzi na powstały problem, nasz nieoceniony Chainfire popełnił niewielką aplikację, której zadaniem jest powiadomienie użytkownika smartfona o fakcie posiadania w urządzeniu chipsetu eMMC, który jest (lub nie jest) narażony na destrukcyjne działanie zabugowanego kernela.

Wątek i aplikacja na forum XDA: [08.06.2012] Got Brickbug ? v1.1

Jak już kilkakrotnie pisano w tym wątku, aplikacja nie sprawdza poprawności kernela a tylko powiadamia czy konkretny chipset w tym właśnie naszym urządzeniu jest podatny na błąd "uceglenia" fona w przypadku użycia felernego kernela. Moim zdaniem taka informacja jest wystarczająca by bardzo uważać na to czym się flashuje fona.

Całości dopełniają informacje Entropy512, który w poscie na forum XDA przekazał swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa poszczególnych kerneli dla konkretnych urządzeń.

Odnośny post na XDA: Post 69 w wątku: [08.06.2012] Got Brickbug ? v1.1

Tłumaczenie najważniejszych zagadnień (do tłumaczenia wprowadziłem pewne uproszczenia):

Stan wiedzy na dzień 6 czerwca 2012:

• Wszystkie "wycieki" oraz oficjalne wydania kerneli ICS dla GT-I9100BEZPIECZNE.
  • Wszystkie kernele ICS oparte o źródła Update4 dla GT-I9100BEZPIECZNE - W tym zawierają się wszystkie wersje "nightly" kerneli CM9 dla SGH-I777, GT-I9100 oraz GT-N7000 jak i wszystkie modyfikowane kernele dla GT-I9100.
  • Wszystkie "wycieki" kerneli ICS dla GT-N7000NIEBEZPIECZNE.
  • Wszystkie oficjalne kernele ICS dla GT-N7000NIEBEZPIECZNE.
  • Wszystkie kernele dla GT-N7000 budowane ze źródeł są NIEBEZPIECZNE - chyba, że został spełniony warunek:
    MMC_CAP_ERASE został usunięty z funkcji flagi w drivers/mmc/host/mshci.c - sprawdź swój kernel pod tym kątem. Franco.kernel R3 i późniejsze oraz wszystkie edycje Speedmod ICS są BEZPIECZNE .
  • Wszystkie kernele ICS dla SHW-M250S/K/L są potencjalnie (z dużym prawdopodobieństwem) NIEBEZPIECZNE.
  • Wszystkie źródła kerneli ICS dla SHW-M250S/K/LNIEBEZPIECZNE (na SHW-M250L Update4 wystąpił problem z kernelem SiyahKernel 3.1rc6. Inne kernele od SiyahBEZPIECZNE).
  • Wszystkie wydania ICS dla SPH-D710 z przed tej daty (daty posta) są NIEBEZPIECZNE - są przesłanki by sądzić, że oficjalne OTA posiada poprawiony kernel. Nie mniej, bez jego analizy nie ma możliwości tego potwierdzić i uznano go za potencjalnie NIEBEZPIECZNY.
    - "Wycieki" UCLD3 dla SGH-I777NIEBEZPIECZNE. Prawdopodobnie jest tak z każdym innym nieoficjalnym "wyciekiem" kernela dla tego urządzenia. Na szczęście prawie wszyscy używają custom-kerneli opartych o Update4 dla seryjnych I9100.
    - "Wycieki" kerneli ICS dla SGH-I727 i SGH-T989NIEBEZPIECZNE.

Wg Entropy512, lista najbardziej zagrożonych urządzeń przedstawia się następująco:

SPH-D710 - Użytkownicy tych urządzeń są zagrożeni najbardziej. Dla tego urządzenia nie istnieje kernel zbudowany na bazie bezpiecznego Update4.

GT-N7000 - Drugi stopień zagrożenia. Nie mniej użytkownicy tych urządzeń otrzymają wydanie ICSa, które naprawi błąd chipsetu eMMC.

SGH-I777 - Wycieki kodu, które pojawiły się w ostatnim miesiącu (i wcześniej) okazały się być niebezpieczne.

GT-I9100 - Użytkownicy tych urządzeń mogą czuć się najbardziej bezpieczni. Żaden "wyciek" kernela jak też oficjalne źródła kerneli nie były obarczone błędem. Problem dotyczył tylko jednego kernela, który bardzo szybko został wycofany z dystrybucji.

Myślę, że to tyle tytułem podsumowania.

Jeśli popełniłem gdzieś błąd merytoryczny albo językowy (wszak doskonały nie jestem :PP ) to proszę o sygnał.

Edytowane przez Wall-E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym przypomniec że najnowszy wyciek od samsunga XXLQ5 także posiada BrickBug i nie jest najlepszym pomysłem instalowanie go.Tak jak napisał kolega wyżej (Wall-E) nie każdy dozna Hard-Bricka swojego telefonu aczkolwiek radzę uważac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
...najnowszy wyciek od samsunga XXLQ5 także posiada BrickBug i nie jest najlepszym pomysłem instalowanie go.

Skąd masz takie info ??

...radzę uważac.

Mój chip eMMC ma brick bug (tak twierdzi apka) i jakoś nie uwaliłem telefonu wgrywając LQ5 :PP

Robiłem na nim root'a, wgrywałem siyah kernel i inne "niebezpieczne" rzeczy i jakoś nadal działa... :-D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi