Skocz do zawartości
dilivio

Pytania o APN w Androidzie, orgia połączeń WAP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

Pacjent: Sony Ericsson Neo V, Android 2.3.4, bez roota, oprogramowanie fabryczne Plusa, tylko legalne aplikacje

Dostałem dziwnie wysoki rachunek z Plusa. Konsultanci twierdzą, że jakaś aplikacja w ciągu 7 dni połączyła się kilka tysięcy razy z Internetem poprzez WAP. Dziwne to, bo na pewno w systemie miałem ustawiony odpowiedni APN (Internet GPRS). Pomiędzy połączeniami poprzez WAP są też normalne połączenia przez bramkę "internet" - wtedy pewnie normalnie korzystałem z netu.

W efekcie przez miesiąc wysłałem niby 170 MB, ściągnąłem 300 MB, niemal wszystko w postaci ogromnej liczby połączeń po 100 KB. Żadnych dużych paczek danych, wielkich aktualizacji, oglądania filmów itp.

Dziwne połączenia poprzez WAP trwały niecałe 8 dni, wcześniej i później żadnych zastrzeżeń. Poza tym incydentem ten sam telefon z tymi samymi ustawieniami bez problemu działał wiele miesięcy.

Mam parę wątpliwości:

1. Czy możliwe żeby jakaś aplikacja sama łączyła się poprzez WAP, gdy globalne ustawienia APN systemu są jako "Internet GPRS"?

2. Połączenia poprzez WAP nawiązywane były według zestawienia gdy byłem w zasięgu WiFi - niemal cały czas jestem, w domu i w pracy. Czy to możliwe?

3. Mam zainstalowany program 3G Watchdog, ustawiony na odcięcie netu po przekroczeniu 75 proc. pakietu (ok 200 MB). Według programu nigdy nie zbliżyłem się do tej liczby, nigdy net nie został odcięty. Czy połączenia WAP zliczane są tak, jak przez właściwą bramkę internetową?

Dodam, że niedługo po tej orgii połączeń poprzez WAP (jeszcze o niej nie wiedząc) zaktualizowałem system do 4.0.3. Nie mam możliwości sprawdzenia ustawień i działania APN-ów na Androidzie 2.3.4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chce mi się wierzyć żeby jakaś aplikacja omijała integralne ustawienia systemu typu domyślny APN czy wyłączenie netu przy korzystaniu z WiFi. Do tego jej działania nie były monitorowane przez 3G Watchdog.

Dodatkowo piszesz, że nic w tym czasie nie instalowałeś, więc tym bardziej jest to podejrzane.

Jak dla mnie operator robi Cię w balona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem chyba dość doświadczonym użytkownikiem Androida i nigdy nie miałem takich problemów. I mi też się wydawało to niemożliwe, gdy telefon jest dobrze skonfigurowany. Stąd moje pytania.

Możliwe, że coś w tym czasie instalowałem, ale na pewno były to legalne aplikacje z Google Play. Poza tym jest kwestia tych APN-ów, które na rachunku potrafią zmieniać się co kilkanaście minut - np. sto połączeń poprzez APN "plus" czyli WAP, potem normalnie "internet", a potem znowu 200 lub 300 połączeń poprzez "plus". Nie mam pojęcia jak to możliwe. Rachunek ma przez to 50 stron.

Oczywiście reklamowałem rachunek, reklamacja odrzucona, czekam na uzasadnienie pisemne.

A co do WiFi to jego działanie nie wyłącza danych pakietowych, ale ma nad nimi priorytet. Tak przynajmniej myślałem.

---------- Post dołączono 14-06-12 o 10:07 ---------- Poprzedni post napisano 13-06-12 o 15:25 ----------

Czy może któryś z forumowiczów wkleić screen z ustawieniami APN-ów z Androida 2.3.4? Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, ale chodzi mi bardziej o to, czy w Androidzie 2.3.4 można ustawić APN-y dla poszczególnych aplikacji osobno, czy są jedne globalne.

Nie mam jak tego sprawdzić bo mam już 4.0.3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. Ustawiasz 1 punkt dostępowy a potem jak potrzebujesz inny to wchodzisz w ustawienia i zmieniasz na inny. Nie da się ustawić, że włączając jakąś aplikację łączy Ci się z APN A, a włączając inną aplikację to połączy Ci się ona automatycznie z punktem APN B

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, o to mi chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wykrzyk.png Temat wyczerpany. Został zamknięty. W przypadku dalszych pytań lub potrzeby uzupełnienia informacji, proszę o przesłanie PW do moderatora działu.
    ssssssssssssss[/WARNZ]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

x