Skocz do zawartości
savantzp

[HARDWARE] Zwiększenie RAMu w GOCLEVER TAB A73 / Memory upgrade Goclever a73

Rekomendowane odpowiedzi

fazamd

Witam. Zdecydowałem się wmontować do swojej a73 nowy zestaw pamięci ram. Posiadam odpowiedni sprzęt i umiejętności do wykonania tego zabiegu, z tego tytułu od razu odradzam domorosłym elektronikom próbę lutowania układów BGA. Bardzo łatwo uszkodzić PCB (płytę) jak i same kości pamięci.

Pod względem mechanicznym, montażowym wszystko się powiodło nowe kości zamontowane i tablet się uruchamia, ale... no i tu problem bo od strony softowej. Tu już taki bystry nie jestem a przynajmniej nie w androidzie. Chodzi mi tu o :

Po dokonanej modyfikacji należy pamiętać o zmianie w script.bin i script0.bin linii dram_size = 512 na dram_size = 1024 aby tablet poprawnie widział całą pamięć (podziękowania dla Fatum).
    Jak to wykonać krok po kroku. Bo pamięci w programie jest tyle co było, a na dodatek wydaje mi się że tab się przycina - zapewne z powodu złej wielkości pamięci. Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, według autora wątku wystarczy zreflashować tablet i będzie ok. Jeśli nie za mocno zależy ci na tym co masz to zrób to w pierwszej kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fazamd

Tak widziałem że trzeba z fleshować, ale nie chciałem danych tracić. Z tytułu tego, że jestem w gorącej wodzie kompany, wrzuciłem soft "Famum's mod 1.4 SD" i pamięć się pokazała tak jak powinna, w menadżerze aplikacji 830 MB ram jest w sumie widocznych. Teraz tylko testy zostały. Zdjęcia zrobiłem ale nie będę wrzucał bo w sumie to są takie same jak w pierwszym poście.

Gdyby był ktoś zainteresowany służę pomocą, dla potwierdzenia posiadanego sprzętu zapraszam na stronę http://fazamd.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super że Ci się udało, a nie wiece może czy jest możliwość wrzucenia więcej niż 1GB czy raczej nie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co Ci więcej niż 1GB? Nawet procesor tyle nie obsłuży.

Wysłane z mojego GC TAB A73 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Tak widziałem że trzeba z fleshować, ale nie chciałem danych tracić. Z tytułu tego, że jestem w gorącej wodzie kompany, wrzuciłem soft "Famum's mod 1.4 SD" i pamięć się pokazała tak jak powinna, w menadżerze aplikacji 830 MB ram jest w sumie widocznych. Teraz tylko testy zostały. Zdjęcia zrobiłem ale nie będę wrzucał bo w sumie to są takie same jak w pierwszym poście.

Gdyby był ktoś zainteresowany służę pomocą, dla potwierdzenia posiadanego sprzętu zapraszam na stronę http://fazamd.pl

To ile za taką usługę? :D Kurde, przydałoby się więcej ramu :D A próbowałeś zmienić kość pamięci nand?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fazamd

Od wczoraj mam 1Gb ram i kolosalnych różnic nie widzę. Teraz wolniej pamięci po kilku godzinach pracy jest w granicach 500mb, co oznacza, że 1gb jest potrzebne do długiej przyjemnej pracy na tablecie.

Więcej niż 1 Gb nie potrzeba bo w HTC ONE za parę tysięcy jest zamontowane tyle samo więc myślę że więcej android nie potrzebuje.

Czy taka przeróbka odczuwalnie zwiększa wydajność podczas normalnej pracy tabletu (uruchomione kilka aplikacji, w tym przeglądarka internetowa, transfer plików po wifi w eksploratorze plików w tym samym czasie, itd.)?

Uruchomione kilka aplikacji, w tym przeglądarka internetowa - Jak najbardziej tak

Transfer plików po wifi w eksploratorze plików w tym samym czasie - Tu potrzebna szybsza pamięć SD a transfer po wifi wzrósł po wymianie wewnętrznej anteny. Na programie speedtest i moim łączu liczniki Download 10Mbps upload 15Mbps na oryginalnej jakieś 1 na 3Mbps (zależne od routera)

Tak, na przykład GTA3 przycina się na 512MB ram, a na 1GB chodzi płynnie. Nawet jeśli uruchomisz kilka aplikacji w jednym momencie, można płynnie miedzy nimi przechodzić.

Niestety GTAIII z dźwiękiem nie pracuje lepiej . Kilka wersji próbowałem. Ogólnie w grach zmian widocznych nie ma, bo dobrze pracowały.

Praca wielu aplikacji na raz jak najbardziej się poprawiła, pod warunkiem że android ich nie pozamyka :-). I tu widzę problem, próbuje wykorzystać pamięć, czyli uruchamiam programy, aplikacje i co tylko się da i cały czas mam ponad 500mb wolnej pamięci, jakoś tam w pewnym momencie spadło na 456 może trzeba coś jeszcze w sofcie zmodyfikować żeby wykorzystywał całą pamięć, albo po prostu mam jeszcze mało aplikacji zainstalowanych.

---------- Post dołączono o 14:25 ---------- Poprzedni post napisano o 14:03 ----------

To ile za taką usługę? :D Kurde, przydałoby się więcej ramu :D A próbowałeś zmienić kość pamięci nand?

Na dzień dzisiejszy to jakieś 90zł,razem z lekkim tuningiem układu chłodzenia(termopad na procek).

Co do pamięci nand, to mam miejsce wolne na płycie ,na którymś tam zdjęciu było że ktoś wmontował i zrzuty robił że ma 8Gb. Jak będę miał chwilę to sprawdzę co tam jest zamontowane bo wlutowanie drugiej kości to jest 5 minut , ale to jest raczej nie ma sensu bo nie wiadomo jakie koszty a zyskamy tylko 4GB a wystarczy założyć szybszą SD. Ja wrzuciłem 32GB Class 10 + soft Fatum' 1.4-SD i już mamy 3GB wewnętrznej, 29GB SD, no i 1024mb Ram (widzialne 830mb). To raczej staczy, co prawda wolniejsza niż tamta ale...

---------- Post dołączono o 16:10 ---------- Poprzedni post napisano o 14:25 ----------

Praca wielu aplikacji na raz jak najbardziej się poprawiła, pod warunkiem że android ich nie pozamyka :-). I tu widzę problem, próbuje wykorzystać pamięć, czyli uruchamiam programy, aplikacje i co tylko się da i cały czas mam ponad 500mb wolnej pamięci, jakoś tam w pewnym momencie spadło na 456 może trzeba coś jeszcze w sofcie zmodyfikować żeby wykorzystywał całą pamięć, albo po prostu mam jeszcze mało aplikacji zainstalowanych

Zaobserwowałem że po podłączeniu tabletu do komputera przez USB i kopiowaniu plików na kartę drastycznie spadła ilość wolnej pamięci aż do 264mb, a tab pracował bez problemu. Czyli nie posiadam wystarczająco ciężkich aplikacji. I z czasem pamięci będzie ubywać a paca Tabletu powinna się nie pogarszać.

Edytowane przez fazamd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak z tą częstotliwością ramu? Wybierałeś jakoś czy to obojętne ? Był byś w stanie zrobić też antenę do wifi ? Próbowałem jakiś bajery do niej, nawet antenę od routera w środek ale nić to prawie nie daje.

Procesor masz podkręcony ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fazamd
    A jak z tą częstotliwością ramu? Wybierałeś jakoś czy to obojętne ? Był byś w stanie zrobić też antenę do wifi ? Próbowałem jakiś bajery do niej, nawet antenę od routera w środek ale nić to prawie nie daje.

Procesor masz podkręcony ?

Pamięć DDR3 1333mhz, gdzieś mi się wyczytała ta prędkość. Mogę zrobić też z anteną, zasięg nie jest dużo lepszy bo obudowa aluminiowa działa jako ekran sygnału a nie jako duża antena, za to transfer wzrasta. Procesor podkręcony na 1152Mhz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fazamd

Witam wszystkich. Po kilku dniach zabawy stwierdzam że jednak jest duża poprawa i stabilność pracy. Tablet pływa, żadnych przycięć i przede wszystkim bardzo komfortowa praca. Wszystko chodzi szybciej i dynamiczniej. Po 2 godzinach szukania w sieci oglądania filmów i innych zajęć pamięci dostępnej było około 200MB(nie zamykałem przeglądarki), tab pracował jak by był dopiero włączony.

Jeżeli by ktoś chciał spróbować a nie ma umiejętności lub się boi to zapraszam na www.fazamd.pl

Koszt usługi 100zł=>Wysyłka w jedną stronę kurierem, demontaż oraz montaż nowych kości pamięci, nowa pamięć, aktualizacja oprogramowania, termopad na procesor (odprowadzanie ciepłą z proca do aluminiowej obudowy)

Z czystym sumieniem polecam wymianę!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi