Skocz do zawartości
Gość Sekator

[NIEBEZPIECZNE] [PRZESTARZAŁE] [FAQ] Odpowiedzi na większość pytań świeżego posiadacza Galaxy S3

  Rekomendowane odpowiedzi

  Notatka od Moderatora: szy_mat
  wykrzyk.png Korzystanie z tego tutoriala jest NIEBEZPIECZNE! Wgranie softu do debrandu z tego tutoriala na najnowsze sztuki S3 z fabrycznie wgranym softem XXELLA wzwyż skończy się kompletnym BRICKIEM, a zrootowanie telefonu przestarzałą, niewspieraną już przez autora metodą CF-Root z niezabezpieczonym przed SD Recovery może skończyć się właśnie Sudden Death. To tylko parę przykładów, w tym tutku jest dużo więcej takich właśnie "archaizmów". Dlatego ODRADZAM korzystanie z tego tutoriala i zamiast tego polecam skorzystać z Kompemedium Wiedzy autorstwa JustArchi.


  W związku z pojawiająca się dużą ilością tematów typu: "kupiłem i co teraz ?" postanowiliśmy utworzyć wątek dla "świeżych" posiadaczy Galaxy S3 (i początkujących z androidem). Jak widać grono użytkowników zaczyna się rozrastać a tematów i postów jest coraz więcej. Znalezienie odpowiedzi na proste pytanie może sprawiać pewien problem (choć dla chcącego nic trudnego ;) ).
  Aby to poprawić w tym temacie znajdziecie odpowiedzi lub linki do najczęściej pojawiających się pytań dot. użytkowania telefonu, zmiany romu, najczęstszych problemów i sposobu ich rozwiązania itd.

  Temat jest w w fazie tworzenia, dlatego liczmy na Wasze uwagi i propozycje. Punkty wykreślone nie istnieją lub nie dotyczą tego telefonu

  Jeszcze jedno - Oczywiście to, że nie ma tu odpowiedzi nie zwalnia z używania wyszukiwarki na forum.


  1) Kupiłem swój pierwszy telefon z Androidem co mam zrobić?


  Nic prostszego, poczytać - ilość informacji jaką można znaleźć na temat Androida jest olbrzymia. Natomiast ze swojej strony proponuje na początek zapoznać się z instrukcja telefonu, naprawdę można znaleźć tam sporo ciekawych informacji.

  Co do samego Androida, sporo informacji wraz z najczęściej pojawiającymi się pytaniami można znaleźć tutaj

  Przeczytaj też pełna instrukcję  2) Jak wgrać nowe oprogramowanie (ROM, soft) ?


  W tym przypadku mam trzy możliwości:


  Kies
  - oprogramowanie producenta instalowane na komputerze. Oprócz niezwykle ciekawej funkcji denerwowania swoich użytkowników brakiem współpracy, potrafi wgrać najnowsze oprogramowanie. Jest jednak pewne "ale". Program ten wgrywa wyłącznie oprogramowanie oficjalne. A oficjalne wg. Samsunga to takie które znajduje się na liście a lista ta jest opisana specjalnym kodem PC który mamy zapisany w telefonie.

  Prościej jeżeli dla kodu XEO (polska niebrandowane) możemy wgrać nowe oprogramowanie to Kies nie wykryje tego oprogramowania dla telefonów z innym kodem (choć też z Polski): PLS (PLUS), PRT(PLAY), ERA(T-Mobile), IDE (Orange) inaczej telefonów z brandem operatora. W takim przypadku liczymy na litość operatora, lub zrobimy coś we własnym zakresie.

  Aktualizacje kies działają tylko - jeśli mamy wgrany soft który został wypuszczony dla konkretnego kodu PC, innymi słowy - jeżeli masz kod XEO a masz wgrany np.android 2.3.6 kk2 - kies nic nie zaktualizuje bo taki soft nigdy nie był wypuszczony dla tego kodu. Objawia się to często i gęsto informacją -
  "twoje urządzenie nie obsługuje uaktualniania oprogramowania za pośrednictwem apl"


  OTA
  - działa jak kies robi update tylko jak wszystko mu sie zgadza


  Odin
  - pozostawia nam swobodę w wgrania każdego ROM'u jaki został udostępniony, wgrywa nawet oprogramowanie z innych modeli telefonów co niestety kończy się wizytą w serwisie. Zanim więc przystąpicie do zmiany oprogramowania polecam zapoznać się z tym tematem:


  CWM(Clockworkmod recovery)
  - służy do wgrywania custom romów (oprogramowania modyfikowanego). Ogólną procedurę wgrywania znajdziecie tutaj:
  . Jak ze wszystkim metodami i z tą należy się z nią zapoznać. Dodatkowo warto przeczytać temat customa który wybraliśmy - tu pełna dowolność oczywiście tak jak w przypadku odina, używamy customów do naszego modelu telefonu.
  3) Jak wejść do trybu download ?


  Na wyłączonym telefonie przytrzymujemy klawisze
  VOL DOWN, HOME, POWER
  na wyświetlonym oknie zatwierdzamy
  VOL UP
  4) Skąd mam pobrać nowy ROM ?


  Najszybciej, zajrzeć do temtu
  Znajdują się w niem wszystkie ROM'y wydane przez Samsung dla telefonów niebrandowanych i brandowanych. Informacje szczegółowe na temat konkretnego ROM'u (dla chętnych) zawsze można znaleźć w tematach im poświęconym w dziale Rom'y & Modyfikacjie. Co do custom ROM'ów, linki do pobrania są do znalezienia w tematach im poświęconym.

  Samodzielne pobranie aktualnego softu do telefonów w temacie lub

  Oprogramowanie można zmieniać z wersji starszej na nowszą z nowszej na starszą (w takim przypadku najlepiej flashować telefon rom'em 3 plikowym)
  5) Jaki rom wybrać?


  Temat rzeka. Najlepiej poczytaj sobie o kilku wybranych romach i testuj. Któryś na pewno Ci przypadnie do gustu. NIE TWÓRZ NOWEGO TEMATU Z TYM PYTANIEM BO CIĘ ZJEMY ;-) I NA PEWNO PODPADNIESZ MODERATOROM ( opis by waltharius)
  6) Jak pozbyć się brandu operatora ?


  Zapoznać się z punktem 2 i użyć punktów 3 i 4 oraz zapoznać się z tematem lub
  7) WIPE - a co to jest ? Jak się dostać do Recovery Menu ?


  Wipe nic innego jak wyczyszczenie telefonu z wszystkiego co na nim mamy, czyli reset fabryczny.


  Wyłączyć telefon - przytrzymać VOL-UP + HOME + POWER, zwolnić gdy na ekranie pokażą się żółte napisy. Z menu wybrać "Wipe data/factory reset" (telefon wykona przywracanie do ustawień fabrycznych + dane na wew. karcie pamięci zostaną skasowane)

  8) Zamiana PC


  Jak już to napisano nie raz - nie warto jeśli zamierzamy używać Odina do wgrywania softów. Natomiast dla upartych którzy chcą zrobić wszystko aby działały aktualizacje z Kies - jak najbardziej tak.

  Z klawiatury telefonu wpisujemy: *#272*IMEI# (imei możemy odczytać pod baterią lub użyć kodu*#06#) następnie klikamy na interesujący nas kod i klikamy - instaluj. Uwaga! Po kliknięciu instaluj stracimy wszystkie dane z telefonu.
  9) Kody serwisowe


  Większość znanych kodów serwisowych znajdziecie w temacie
  . - większość działa na S3 - nie działa np. kod sprawdzający PC
  10) Root - chcę go mieć ale co to ? Jak pozbyć się roota ?


  Co to root polecam

  Na chwilę obecną dostępne są dwie metody:

  -
  przy okazji roota dostaniemy CWM

  -

  W celu pozbycia się roota - należy wgrać czysty room (1 lub 3 plikowy) - aktualizacje z Kies też usuwają roota
  11) Bateria - w jaki sposób z nią postępować


  Bateria jaka jest każdy widzi i po prostu mamy używać telefon. Zapomnijcie o technologiach które były kiedyś -
  Baterii się nie formuje/formatuje!
  Dobrych przepisów co zrobić aby było dobrze jest tyle co użytkowników tego forum albo i więcej
  :)
  Natomiast aby nie rozpisywać się i nie tworzyć kolejnego wypracowania zapraszam do tematów:

  -
  [/url]


  Z dobrych rad

  - bateria trzyma dłużej jak używamy trybu GSM (wyłączone 3g)

  - wiele aplikacji potrafi ładnie "pożerać baterię" - dobra jest zasada "nie instalować programów jak leci"

  - wyłączenie automatycznej synchronizacji poczty, kalendarzy kontaktów też przekłada się na długość pracy telefonu.

  - widgety typu - pogoda, społecznościowe - mają swoje synchro - tu należy przyjrzeć się indywidualnie. Jak wyżej albo wyłączyć automaty albo wydłużyć czas miedzy synchronizacjami.
  12) TW launcher - co to ? Jak zmienić launcher ? Domyślny launcher (home)


  TW to nic innego jak Samsungowy home (launcher) - tapeta, ładne ikonki, kilka pulpitów i menu aplikacje. Nawet ładnie wygląda i można na pulpitach umieścić widgety Samsunga - niestety tu jego zalety się kończą.


  Kilka ciekawych na temat TW:
  Dlatego proponuję poszukać coś bardziej przyjaznego. Tu polecam dział ogólny androida, gdzie znajdziemy tematy o alternatywnych launcherach
  lub własne doświadczenia i próby.


  Zmiana domyślnego launchera - pobieramy z marketu Home Switcher lub udajemy się do menu USTAWIENIA-Aplikacje- Zarządzaj Aplikacjami - Wszystkie - znajdujemy launcher i klikamy "Wyczyść ustawienia domyślne"
  13) Co to jest licznik flashowań (splash screen) ? JIG USB ?


  Wraz z nowymi wersjami Androida i telefonów, użytkownicy zostali uszczęśliwieni małym dodatkiem, który informuje ich o tym że wgrali soft nie pochodzący bezpośrednio od producenta (czyli custom roma lub zmodyfikowany kernel). Niestety obie te rzeczy nie są dla naszej wygody, raczej po to aby szybko stracić gwarancję. W naszym telefonie objawia się to dwiema rzeczami:

  - żółty trójkąt z wykrzyknikiem podczas ładowania systemu tzw. "splash screen" (w S3 nikt go na razie nie widział)

  - zwiększającym się licznikiem - który można znaleźć w trybie "download mode"

  - statusem "modyfikowany" w statusie systemu w menu ustawień


  Licznik można wyzerować metodą:  14) Wgranie kernel'a/bootloader'a - czy powoduje wipe?


  Wgranie kernela lub bootloadera nie powoduje wyczyszczenia danych telefonu.
  15) Jak pozbyć się simlocka ?


  Zapraszam do tematu
  16) Jak i jakich aplikacji mogę pozbyć się z telefonu ?


  Zajrzyj tutaj
  17) Jak podłączyć pendrive, mysz, klawiaturę usb ?


  Aby można było wykonać powyższą czynność należy zaopatrzyć się kabel/host OTG. Informacje na temat kabelka oraz doświadczenia w podłączaniu różnych urządzeń, znajdziecie w temacie
  18) Podłączenie do TV ?


  Telefon nie posiada wyjścia analogowego obrazu, jedynym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w HDTV Adapter. Do uruchomienia adaptera nie potrzebne są żadne programy lub zmiany ustawień
  19) Podłączenie telefonu do komputera jako pamięć USB


  Na razie dobrej metody - brak.  20) Pamięć

  Nasza s 3 ma połączoną pamięć wewnętrzną,i podczas wgrywania romu,tudzież robienia vipe usuwa się wszystko,zdjęcia, filmy,apk itp przechowywane na pamięci wewnętrznej telefonu będą skasowane.

  Edytowane przez szy_mat
  Dodanie modnote o niebezpieczeństwie

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  fenfir

  18) Podłączenie do TV ?

  Wyświetlić zdjęcia czy filmy z telefonu na TV da się bez kabli, włączamy wifi direct i jak TV posiada bodajże DLNA to działa, sam testowałem.

  http://forum.android.com.pl/f550/wya-wietlanie-filma-w-na-tv-za-poa-rednictwem-wifi-179486/

  Oprócz tego można by dodać punkt o usunięciu dźwięku migawki.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  To moze jako kolejny punkt dnla wyswietla media a hdmi obraz z fona (pulpit). O dzwieku aparatu dodam w wolnej chwili.

  Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  StagG

  FAQ to hyba dobre miejsce na zadanie tego pytania, by nie spamować : czy S3 obsługuje rozpoznawanie pisma odręcznego, np. w S-Note? Ni z pierona nie umiem znaleźć, a wydawać 30 zeta na pen reader'a mi się nie widzi..

  Send from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk 2 & Swype

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  kuban

  Oczywiście, że ma. Na fabrycznej klawiaturze Samsunga.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gość
  Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x