Skocz do zawartości
mangus

Tworzenie/edycja ROMu /kompilacje kerneli - Pytania/Problemy/Kompendium wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

mangus

Witam wszystkich użytkowników forum! ;)

Na forum jestem już od jakiegoś czasu- raczej biernie.

Z zawodu jestem przyszłym informatykiem, jestem w 4 klasie technikum informatycznego, mówiąc może troche grubiańsko- jestem w tym dobry ;)

Od niedawna interesuję się Androidem.

Chciałbym pójść krok dalej,

Bawić się w portowanie romów, ich modyfikowanie etc.

Szybko chłonę wiedzę. Jednak jestem takim troche laikiem, lubie eksperymentować, jeżeli mam od czego zacząc, na czym się oprzeć.

Jedyna wiedza jaka mi potrzebna to jak działa system android. Co za co jest odpowiedzialne, czemu to działa tu, a czemu nie tam, z resztą dam już sobie sam rade, jeżeli nie-mam was. :)

Jeżeli macie jakies dokumentacje, wskazówki, poradniki, narzędzia to proszę o pomoc ;)

Mam co potrzebne, ubuntu 10.10 (moim zdaniem najlepsze).

No i mój piękny ukochany GT540 :D

Moja biegłość javy to dobry-, c++ dobry.

Interesuję się tym, więc myślę że mógłbym być dobrym devem ;)

Jak Wy zaczynaliście zabawe z Androidem? Mile widzę wasze osobiste doświadczenia :)

Pozdrawiam.

Dominik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Naprowadzę Cię na temat, który już jest. http://forum.android.com.pl/f200/nauka-budowy-romu-87263/

Ogólnie to dotyczy on LG GT540, no ale jak chcesz na jakiś inny to w sumie wystarczy, że użyjesz inne źródła (oczywiście pod telefon, na który będziesz portował).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mangus

Dziękuję ;) mam już coś na początek.

Piszcie piszcie!

Można to później zerbać do kupy i zrobić jakiś poradnik dla innych- podobnych do mnie.

Pozdrawiam

Dominik :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do tego - z tego, co się nauczyłeś w technikum to Ci się nic nie przyda do portowania ROMów. (wiem, bo także jestem w 4 tech info).

Musiałbyś uczyć się w sumie od początku języka JAVA i C++. Najlepiej własnie będzie, jak coś spróbujesz poszukać w google. Ja np. miałem taki sam zamiar to robić - ale z tą wiedzą, co się nauczyłem w szkole to nic nie zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mangus

Domyślam się ;) Gdyby nie kombinowanie w domu moja wiedza o "komputerach" byłaby nikła.

A jak z narzędziami?

Jakie podstawowe?

Co do kompilacji?

Itd?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesteś dobry i nie wiesz od czego zacząć? To raczej jesteś cienki.

Musisz najpierw napisać bootloader, który wczyta kernel linuxa zamiast standardowego kernela wgranego przez producenta. Znajomość języka programowania nie wystarczy, tu trzeba umieć programować. Tak samo nie wygrasz zawodów szachowych jak będziesz umiał zasady szachów, musisz umieć w nie grać.

Musisz wiedzieć jak działa linux, jak zbudowany jest jego kernel. Poza tym znać się na Reverse engineeringu bo musisz w jakiś sposób się dowiedzieć pod którym, adresem w pamięci bios szuka bootloadera. Musisz zgrać soft z telefonu na kompa i go zdekompilować a potem sprawdzić te wszystkie rzeczy, które mówiłem. Aha, sama znajomość c++ i javy nie starczy, musisz umieć assembly ARM żeby napisać bootloader. Do zdumpowania softu i biosu na kompa pewnie nie wystarczy zwykły kabelek usb, będziesz potrzebował narzędzi serwisowych.

Nie masz nawet co się za to zabierać bo tylko zmarnujesz swój czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie straszcie chlopaka. Po cholere mu inzyniernia wsteczna w portowania romu? Moze od razu fizyka kwantowa?

Na pewno przyda sie niezla znajomosc angielskiego. Na xda jest kacik dla kucharzy. Zacznij od tego. Byl tam gdzies poradnik portowania, jesli nie znajdziesz napisz mi PM.

Za nim zaczniesz cokolwiek robic, musisz zaznajomic sie z budowa androida i romow. To podstawa.

Wysłane z mojego HTC Desire ICS za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

Kolega pytal o portowanie romu, nie o budowe ze od zera ze zrodla, a tym bardziej o lamanie bootloadera, tak?

Port czyli przeniesienie ugotowanego romu, spakowanego do zipa z jednego urzadzenia na inne o podobnych bebechach. Tak to rozumiem.

Nie od razu Krakow zbudowano.

Wysłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk

Edytowane przez preston74

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi