Skocz do zawartości
JanuszTracz

Co lepsze debranding czy zdjęcie roota? aktualizacja + porządek w xperia mini pro sk17i

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem nowym użytkownikiem forum i na wstępie pragnę wszystkich powitać.

Jako szczęśliwy posiadacz Xperii Mini Pro (SK17i) z plus gsm postanowiłem zajrzeć na to forum o androidzie.

Jak do tej pory nic nie modyfikowałem w swoim smartfonie jeśli chodzi o oprogramowanie poza aktualizacją za pomocą PC Companion do wersji 2.3.4 - kompilacja 4.0.2.A.0.62.

Poczytałem trochę o androidzie i okazało się że jest kilka metod modyfikacji. Wiem że zdjęcie roota jest potrzebne aby móc pogrzebać w systemie. Ale natknąłem się też na pojęcie debranding / rebranding czyli że można zdjąć "nakładkę" operatora w moim przypadku Plus GSM i przywrócić oryginalne niezmodyfikowane oprogramowanie od Sony Ericssona. Ostatnio pojawiło się na PC Companion nowe oprogramowanie dla mojej xperii mini pro android ICS 4.0.4 kompilacja 4.1.B.0.431. Ale wyczytałem gdzieś że smartfony niebrandowane otrzymują szybciej aktualizacje bo nie muszą czekać na "zgodę" operatora. Sprawa wygląda tak że chciałbym powywalać trochę śmieci typu muzodajnia, fundownloads, gamesbypopcap, facebook... a nie idzie tego odinstalować, na dodatek uruchamiają się samoczynnie te apki w tle i ręczne ubijanie procesów nic nie daje.

Dodatkowo chciałbym zaktualizować mini pro do androida ICS 4.0.4 ale podejrzewam że jak zrobię to za pomocą PC Companion to znowu otrzymam brandowane oprogramowanie z "dodatkami" od Plusa których nie idzie odinstalować gdyż apki typu muzodajnia, facebook, czy fundownloads są jedynymi słusznymi według Plusa :P, na dodatek po aktualizacji do ICS nie będzie można zrootować smartfona z tego co wyczytałem.

Chciałbym też zrobić backup żeby nie stracić swoich danych w telefonie i ustawień aplikacji... ale nie za bardzo wiem jak się zabrać za to bo dużo programów, a w PC Companion nie widzę takiej opcji.

Co powinienem zrobić żebym mieć ICS 4.0.4 bez śmieci od Plusa i nie stracić swoich danych aplikacji?, a dodatkowo mieć możliwość aktualizacji w przyszłości swojego smartfona? Lepszy będzie rebranding czy root? , dodam że na gwarancji mi nie zależy, a moja xperia ma odblokowany bootloader, niemniej jednak chciałbym przeprowadzić całą "operację" w jak najbardziej bezpieczny sposób.

Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za przydługi post.

Janusz Tracz 2012TM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    domints

root i debranding to dwie różne operacje, w zasadzie nie połączone ze sobą w żaden sposób i obie można wykonać jednocześnie. Jeśli masz ODBLOKOWANY bootloader najprościej będzie wgrać któryś kernel Kamarusha z wbudowanym rootem i CWM, zrobić w CWM kopię zapasową, zaktualizować oprogramowanie do ICS, soft brandowany (plusa) lub nie (od sony) (przez SUS nie zaktualizujesz, jeśli masz odblokowany bootloader tak BTW), po aktualizacji wgrać kernel z rootem i CWM, zainstalować Titanium Backup i przywrócić potrzebne programy przez Titanium Backup. To tak w skrócie. Aczkolwiek Twój przypadek trzeba uściślić, bo jak widać niekoniecznie wiesz o czym mówisz i strasznie mieszasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć!

Dzięki za info.

No właśnie jestem zielony jak ten andek, dlatego pytam :)

Co masz na myśli pisząc CWM? czy chodzi o ten program ROM Manager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.rommanager&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rb3VzaGlrZHV0dGEucm9tbWFuYWdlciJd ??

O ile wiem że odblokowanie roota daje dostęp do uprawnień systemowych w androidzie, o tyle kernel nie za bardzo wiem do czego służy :/

W skrócie chodzi mi o to że mam brandowaną xperie mini pro z plusa android 2.3.4 gingerbread, a chciałbym "przekształcić" swoją xperie w "niebrandowany smartfon bez nakładki plusa" z systemem ICS 4.0.4, taką jaką sprzedaje się w salonach SONY albo można kupić w jakimś electro markecie. Chciałbym też zachować swoje dotychczasowe aplikacje i ustawienia oczywiście za wyjątkiem szmelcu który mi wcisnął plus. Czy do tej operacji nie wystarczy rebranding/debranding?

Dzięki za pomoc i sorry za lamerke ale dopiero się uczę i pojęcia typu BTW, CWM, Kernel Kamarusha brzmią trochę egzotycznie dla mnie ale powoli staram się ogarnąć wszystko.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc i wyrozumiałość.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Fafiq

Jeśli chcesz mieć telefon bez brandu to musisz wgrac czysty soft Sony Falshtool'em.. Jest to bardzo prosta sprawa i bezpieczna wg mnie.. Po prostu pobierasz czysty, niebrandowany soft Sony i wgrywasz Flashtool'em, nawet gwarancji NIE tracisz, jedyne co to tracisz dane z telefonu, bo jest to instalacja systemu od nowa..

BTW to By the Way z angielskiego, czyli przy okazji, a CWM to ClockWorkMod i jest to recovery do flashowania roznych rzeczy przez telefon jak np ROM czy jakies paczki .zip z modami..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć!

Ok, dziękuje za info, przyda się :)

Czyli jak wgram flashtoolem niebrandowany ICS to stracę dane??? , czy wśród tych danych są również aplikacje wraz z ustawieniami??. Mam wgranych ponad sto aplikacji więc trochę mozolne by było wgrywanie wszystkiego od nowa, nie mówiąc o ponownej personalizacji aplikacji...

Czy da się jakoś to obejść?, być może słynny titanium backup da radę w tym wypadku?

Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz za info.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdy wgrywasz Flashtoolem to niestety dane stracisz wszystko , tak jakbyś wyciągnął telefon prosto z pudełka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jeśli zaktualizuje przez PC Companion do 4.0.4 to nie stracę danych?, ale rozumiem że wtedy otrzymam ICS z nakładką plusa :(...

Czy jest jeszcze jakieś rozwiązanie np. zrootować i wywalić śmieci plusa a nastepnie wgrać przez PC Companion ICS?

Pozdro i dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Fafiq

Nie dasz rady zainstalować softa bez brandu bez utraty danych..

Send from Xperia Mini Pro..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    domints

Fafiq, oczywiście, że można... Przy rootowaniu jest to wręcz zalecane - we Flashtoolu należy odznaczyć Wipe data.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Fafiq

Ale skoro chce zmieniać soft z brandowanego na niebrandowany to nie będzie żadnych problemów z aplikacjami po zmianie softu? Nie próbowałem tego, żeby zostawiać, bo jestem zwolennikiem tego, że jak się instaluje soft to, żeby był czysty, a nie, żeby później jakieś niestworzone rzeczy w systemie się działy, tak samo jak zalecane jest wyczyszczenie po aktualizacji do ICS, bo podobno lepiej działa jak się wyczysci, a nie zostawi dane..

Send from Xperia Mini Pro..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi