Skocz do zawartości
Gregs

Usuwanie bricka (unbrick) i naprawa bootloadera Samsung Galaxy Note N7000

  Rekomendowane odpowiedzi

  Gregs

  Opracowałem tutorial na podstawie materiałów z sieci, doświadczeń innych Kolegów i niestety swoim. Zamieściłem go po to jak określił jeden z Kolegów z innego forum.

  Cytat: / Malylysy/ "Taki tutek jest jak polisa na życie. Kupujesz, by nie skorzystać :).
  Oby ten tutek także nikomu nie był już potrzebny :)".

  Jak wiadomo, istnieje wiele jąder MMC_CAP_ERASE , które mogą uszkodzić Samsung Galaxy Note i telefon może mieć tzw. brick (uceglony, zamurowany). Niestety wszystkie oficjalne jądra ICS grożą ucegleniem telefonu. Ale jest możliwość „ożywienia” Notki. Brick jest efektem połączenia i konfliktu „wadliwego”, podatnego na brick chipu pamięci telefonu i wadliwego kernela (jądra) ROM-u ICS. Uceglenie polega na powstaniu uszkodzonych sektorów pamięci telefonu najczęściej podczas resetu pamięci (full wipe) i backup-u z poziomu recovery CWM, może także powstać podczas flashowania plików .zip z poziomu recovery CWM.

  Objawia się zapętlaniem telefonu na logo SAMSUNG, brakiem możliwości uruchomienia, i czasem brakiem możliwości wyłączenia telefonu (wyłączyć możemy wyjmując baterię). Telefon podłączony do ładowarki ładuje baterię, chociaż tego nie jesteśmy w stanie zaobserwować.
  Bywa tak, że uszkodzone sektory uszkadzają bootloadera. Wtedy ekran Notki jest czarny i telefon sprawia wrażenie, jakby był wyłączony. Na to jest też czasem sposób.
  Bywa również tak, że uszkodzenie pamięci jest tak rozległe (najczęściej występuje po próbie „szarpania się z Notką” wgrywania czegokolwiek, robienia wielokrotnie full wipe i innych „ewolucji”. W tym przypadku pozostaje serwis i wymiana płyty głównej (dla pocieszenia- ceny w Regenersis spadły i koszt wymiany płyty głównej ok. 500zł+VAT)
  Ponadto charakterystyczny dla bricka jest objaw podczas próby wgrywania ROM-u lub kernela przez PC Odin. Telefon jest widoczny jako podłączony ale akcja flashowania zatrzymuje się na Datafs lub Factoryfs.

  Rozwiązanie to jest bardzo łatwe, dzięki Koledze hg42 z xda, który stworzył modyfikowane pliki PIT, umożliwiające tworzenie partycji na pamięci telefonu z pominięciem uszkodzonych sektorów. Wiąże się to ze stratą części pamięci wewnętrznej telefonu (ok. 3GB), wielkość straty pamięci zależy od ilości i wielkości uszkodzonych sektorów.

  Jeśli używasz ROM-u z wadliwym jądrem i masz roota, a urządzenie nadal (jeszcze) działa dobrze, radzę flashować inny ROM przez Odina od razu i nie używać CWM recovery. Flash plików .zip lub full wipe w CWM recovery (na stockowym jądrze ICS) może trwale uszkodzić Galaxy Note!
  Nie mogę zagwarantować, że ta metoda będzie działać, ale nie mnie się udało „podnieść” Notkę. Inni użytkownicy potwierdził również, że udało im się usunąć brick w Galaxy Note tą metodą. Należy pamiętać, że nie odpowiadam za wszelkie szkody w urządzeniu używając tej metody. Robisz to na własne ryzyko.

  Jak wykonać unbrick Samsung Galaxy Note N7000

  Najpierw musisz pobrać modyfikowane pliki PIT są zarówno dla wersji 16GB i 32GB. I upewnij się żeby użyć odpowiedniej wersji (w
  zależności od wielkości pamięci w twojej Notce), ponieważ w przeciwnym razie można zrobić jeszcze więcej szkód w urządzeniu.
  Następnie trzeba będzie pobrać stockowy Gingerbread ROM lub zrootowany KJ1 lub LC1 ROM.
  Potrzebny będzie również Odin 1.85 (oprogramowanie do flashowania plików w urządzeniu).
  Pobrane pliki trzeba rozpakować po pobraniu. PC Odin wymaga aby pliki miały rozszerzenie .tar. I nie może flashować plików z rozszerzeniem .zip

  - Wyłącz Galaxy Note i uruchom w trybie bootloader ( naciśnij przyciski vol down + home + power jednocześnie). SG Note musi być odłączony od komputera i bateria powinna być naładowana minimum w 50%.


  post-70452-14255710522852_thumb.jpg


  Przed rozpoczęciem flashowania plików, upewnij się, że Twój program antywirusowy i zapora są wyłączone i Kies nie jest uruchomiony na komputerze (nie trzeba usuwać, wystarczy, że nie jest włączony). Musisz mieć zainstalowane na komputerze najnowsze sterowniki USB Samsung, które są zawarte w najnowszej wersji Kies, więc należy go zainstalować jeśli nie masz go na swoim komputerze (w trakcie instalacji Kies pobiera z internetu sterowniki).

  - Teraz uruchom PC Odina (najlepiej jako Administrator- prawy klawisz myszy i wybieramy z menu „uruchom jako Administrator”).
  - Naciśnij przycisk PIT w Odinie, wyszukaj i załaduj pobrany, modyfikowany PIT (zaczynamy od najwyższego na liście, oczywiście interesują nas pliki z rozszerzeniem .pit). Musi być zaznaczone okienko Re-partition.

  post-70452-14255710518343_thumb.jpg

  - Kliknij PDA i załaduj ściągnięty ROM (musi być GB jedno lub trójplikowy stockowy lub zrootowany). Trójplikowy ładujemy zgodnie z regułą wgrywania ROM-ów trójplikowych przez PC Odin. Jednoplikowy ładujemy w całości w poziomie PDA.
  - Teraz można podłączyć urządzenie do komputera i naciśnij przycisk vol up w Note. Powoduje to wejście telefonu w download mode (Samsung nas straszy po angielsku co to nam nie grozi, ale my to ignorujemy). Pokazuje się zielony Androidek (przy okazji na górze ekranu odczytujemy stan licznika flashowań custom ROM-ów). Powinno się też w Odinie na żółto podświetlić okienko z numerem COM xx.

  post-70452-14255710518657_thumb.jpg

  - Wciskamy START. Zaczyna się ładować. To może potrwać kilka minut i należy poczekać nawet jeśli wydaje się że flashowanie utknęło. Czasami może to trwać nawet 20 minut (zwykle nie trwa dłużej jak 5-10 min).

  post-70452-14255710518954_thumb.jpg

  Po zakończeniu flashowania i pokazaniu się napisu PASS na zielonym tle odłączamy telefon od komputera. Telefon powinien wykonać restart i uruchomić się na wgranym ROMie.

  Jeżeli bardzo komuś zależy na danych w telefonie (i nie robił full wipe tylko złapał bricka podczas flashowania plików .zip z poziomu CWM recovery można zamiast ROM-u w pozycję PDA wrzucić bezpieczny kernel (polecam Speedmod, Notecore, Hydracore bo są uniwersalne dla ICS ROM-ów a na nich uwaliliśmy Notkę). Nie gwarantuje to odzyskania danych, nabija licznik custom flashowań (ale czasami warto spróbować).

  - Jeżeli instalacja przez PC Odin utknie wybieramy modyfikowany PIT z listy (pits-patched-ums-bricked). Zaczynamy od pliku PIT najwyższego (bo każdy niżej będzie nam „zabierał” więcej pamięci telefonu). I tak do skutku aż ROM się nam załaduje. (Ja chciałem szybko sprawdzić czy modyfikowany PIT działa i wybrałem najniższy z listy - miałem wtedy tylko ok. 300MB pamięci telefonu ale Notka wstała. Później sprawdzałem od góry- załapał drugi).

  - Po załadowaniu ROM-u GB wyłączamy telefon, wyjmujemy kartę pamięci (jeżeli jest włożona) wchodzimy w recovery i wykonujemy:
  format cache
  format data
  format internal SD

  - Uruchamiamy ponownie (Reboot system now)
  Jeśli nie mamy roota to go zakładamy, możemy wgrać PC Odin-em ICS i natychmiast bezpieczny kernel (Speedmod, Notecore, Hydracore, CF-root)-wyskakuje trójkąt i nabija licznik flashowań. Który resetujemy TrangleAway.apk z Marketu. Jeżeli wgraliśmy zrootowany GB, to Mobile Odin-em wgrywamy ICS z zachowaniem Roota i później można wgrać bezpieczny kernel (też mobile Odin-em)
  Po zabiegu unbrick mamy trochę mniej pamięci, ale w niczym to nie przeszkadza. Trzeba tylko pamiętać żeby później przy wgrywaniu ROM-ów trójplikowych ze standardowym plikiem PIT nie zaznaczać okienka Re-partition, bo PIT utworzy nam partycje bez pominięcia uszkodzonych sektorów i brick wróci. Ale po ponownym wgraniu modyfikowanego PIT-a ponownie telefon się „ożywi”.

  PLIKI DO POBRANIA

  Odin3 v1.85 –Odin3-v1.85.rar
  Pliki modyfikowane PIT 16GB - N7000 PIT modyfikowane 16GB
  Pliki modyfikowane PIT 32GB - N7000 PIT modyfikowane 32GB
  ROM- KJ1 zrootowany - http://d-h.st/HJM
  ROM- LC1 zrootowany - files.gudangrom.com/software/Galaxy-Note/Stock-ROM/GB/Rooted_Stock_Odex_N7000XXLC1.rar
  ROM Stockowy 3 plikowy XXLC1 - N7000XXLC1
  Dodatkowo standardowy plik PIT dla Note 16GB-N7000 PIT Stock 16GB

  Naprawa bootloadera


  Jeżeli nagle ekran telefonu stanie się czarny i sprawia wrażenie jakby na nic nie reagował jest duże prawdopodobieństwo, że masz uszkodzonego bootloadera. Może to być tylko izolowane uszkodzenie bootloadera lub połączone z brick-iem telefonu. Jeżeli złapaliśmy bricka i do tego mamy uszkodzony bootloader musimy najpierw naprawić bootloadera, a później zabrać się za „postawienie” naszj Notki.
  Możemy temu spróbować zaradzić.
  Pobierz i rozpakuj plik bootloader. PC Odin obsługuje pliki .tar

  1. Wyjmij baterię z telefonu i włóż ją ponownie
  2. Przytrzymaj vol down + power + Home przez 20 sekund.
  3. Zwolnij przyciski a następnie naciśnij krótko przycisk vol up (download mode)

  Uwaga: Nie martw się o to, że nie widzisz czegokolwiek na ekranie. Ekran jest czarny
  dlatego, że bootloader jest uszkodzony.


  4. Uruchom PC Odin i podłącz telefon do komputera. Powinieneś zobaczyć com xx w podświetlonym na żółto lub niebiesko (w zależności od wersji Odina) okienku.

  Załaduj pobrany plik bootloadera w PDA nie BOOTLOADER i przyciśnij start.


  post-70452-14255710518013_thumb.jpg

  5. Po zakończeniu flashowania bootloadera odłącz telefon od komputera, wyjmij baterię, odczekaj 10 sekund. Następnie wejdź do bootloadera według kroków 1,2 i 3

  6. Jeżeli widzisz już ekran możesz flashować ROM i przywrócić telefon do stanu pierwotnego.

  7. Jeżeli flashowanie zatrzymuje się w charakterystyczny sposób na datafs, lub factoryfs, to masz prawdopodobnie bricka i trzeba użyć procedury „unbrick”

  DO POBRANIA
  Plik bootloader - GT-N7000 BOOTLOADER.tar

  Edytowane przez Gregs
  aktualizacja
  • Lubię to! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Preza

  Proponuje przykleic ten temat. Moj note wstal na 10 picie modyfikowasnym. Zostalo 8,85 giga pamieci dostepnej czyli 3 poooooszlo.

  Notatka od Moderatora: Qane
  wykrzyk.png Przyklejony jest spis poradników i w tytule masz nawet napisane "UNBRICK", więc nie ma sensu przyklejania też tego wątku.

  Było za dużo przyklejonych wątków, więc postanowiłem zrobić taki spis.

  Tak. Pozniej tez to spostrzeglem.

  Mam mala zagwozdke. po unbricku obojetnie jaki rom wgram przy uzywaniu klawiatury moge pisacd tylko null. Tak wiem, ze to csc, ale nie w 4 roznych romach z ktorymi nie mialem wczesniej problemu :(

  Edytowane przez Preza
  Problem

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Niestety u mnie telefon nie jest wykrywany przez odina. Ktoś ma jakiś pomysł?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gregs

  Jeśli wchodzi w tryb download musisz zainstalować KIESa. Podczas instalacji KIES pobiera sterowniki z internetu. Może nie masz sterowników Samsunga? Trzeba podłączyć telefon w trybie downloader do komputera. Czasem również pomaga podłączenie do komputera telefonu w trybie recovery.

  Tu masz sterowniki do systemu 32 bitowego: http://www.mediafire.com/?0b45zo7o75rc5d5

  A tu do 64 bitowego: http://www.mediafire.com/?3dh4d6up72me9re

  A tu masz najnowsze sterowniki Samsunga USB: http://www.mediafire.com/?4y1a2opm8o3ihfx

  Edytowane przez Gregs

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  właśnie problem w tym że mam czarny ekran i nie widać niczego a te 15 sekund co jest w tutku nie pomaga bo odin nie widzi telefonu.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gregs

  Opisz trochę w jakich okolicznościach telefon padł. I czy komputer reaguje na podłączenie telefonu przez USB. Spróbuj wejść w tryb download na podłączonym telefonie do komputera i posłuchaj czy komputer wydaje jakieś dźwięki.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Wgrywanie aokp 4.1 przez CWM na stockowym 4.0.4 LRG, przez jakies 3 minuty próbował coś robic (1 komenda) i nagle czarny ekran. Próbowałem włączyć i nic. Laptop nie wydaje dźwięku. Próbowałem też tego ale nie wiem jak tam zainstalować jave oraz ten program.

  Nie wiem czy to ma coś do tego ale jakiś czas temu zauważyłem 1 różowego pixela na ekranie a ponoć amoled nie może mieć bad pixeli.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gregs

  Spróbuj z tymi sterownikami. Jeżeli Odin nie widzi telefonu, to prawdopodobnie zostaje Serwis i próba naprawy bootloadera za pomocą RIFF BOX JTAG. Tu masz film jak to wygląda:

  Albo wymiana płyty głównej.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Z jakimi sterownikami mam spróbować? Czy serwis samsunga da radę to naprawic? Jeśli nie to jak sądzisz, wymienią mi płytę w ramach gwarancji jak bład update'u przez kies? ICS są wadliwe więc zawsze to jakieś wytłumaczenie.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  jeeep
  Z jakimi sterownikami mam spróbować? Czy serwis samsunga da radę to naprawic? Jeśli nie to jak sądzisz, wymienią mi płytę w ramach gwarancji jak bład update'u przez kies? ICS są wadliwe więc zawsze to jakieś wytłumaczenie.

  Wszystko spróbuj na innym komputerze..Jeśli wchodzi w tryb download to Note jest sprawne zostaje wgrac 3 pikowca i po sprawie.:zdegustowany:

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x