Skocz do zawartości
alejka21

FIX 3G - koniec problemów z 3G/H w sieci Play

  Rekomendowane odpowiedzi

  FIX 3G - koniec problemów z 3G/H w sieci Play

  Opis problemu z 3G/H w sieci Play:

  Wszyscy użytkownicy Spicy, którzy chcą korzystać z szybkiego internetu 3G na nadajnikach (BTSach) macierzystej sieci Play, są skazani na bardzo uciążliwy bug długiego przełączania się z transmisji UMTS na HSDPA, nawet mimo maksymalnego sygnału sieci Play. Często, zanim rozpocznie się właściwe pobieranie np. strony www, mija kilkanaście sekund, podczas których ikonka transmisji danych zmienia swój stan z "3G" na "H", a następnie znów "3G" i znów "H" itd. Bywa i tak, że po tych kilkunastu sekundach oczekiwania wyskakuje błąd połączenia, niezależnie czy korzystamy z przeglądarki, czy z marketu.

  Dotychczasowe rozwiązania tego problemu, typu korzystanie tylko z wolnego EDGE'a lub wymuszenie droższej transmisji danych w roamingu sieci Plus, mocno mnie nie zadowalały, więc mimo iż większość osób obarczała winą operatora Play, to ja zacząłem żonglować ROMami i grzebać w ich plikach systemowych.

  W międzyczasie miałem też nadzieję, że długo oczekiwana, oficjalna wersja Androida 2.1, brandowana logo Play, wyeliminuje w końcu ten uciążliwy bug. Ponieważ jednak tak się nie stało, to przedstawiam Wam wyniki mojej pracy, które mam nadzieję, ucieszą spore grono użytkowników Spicy w Play.

  FIX 3G, czyli rozwiązanie problemu:

  Problem rozwiązuje odpowiednia modyfikacja ważnego pliku systemowego framework.jar, a dokładniej zdeodexowanej jego klasy. Nie będę się tu rozpisywał o szczegółach (patrz w poniższym FAQ), gdyż zdaję sobie sprawę, że czekacie na jak najszybszy tutorial, więc przygotowałem specjalny plik ZIP do wrzucenia przez Recovery.

  UNIWERSALNY FIX3G DLA WIĘKSZOŚCI ROMów:

  To jest aktualnie najnowsza wersja fixa. Wprowadza ją post #88 z dnia 04.09.10r.

  Ten FIX eliminuje problem z 3G zarówno w systemach Androida 2.1 w wersji "deodexed" jak i "resigned". Nie musisz się już więc o to martwić jaki ROM posiadasz. Dodatkowo, gdy Twój system jest w tej drugiej wersji (trudniejszej do modyfikacji) to pozostanie on nadal "resigned". Jest to główny atut tego fixa, w porównaniu do poprzedniego sposobu, który musiał zmieniać wiele plików systemowych. Teraz modyfikacji podlega tylko jeden plik frameworka, zaś wszystkie pozostałe pliki w telefonie pozostają na swoich miejscach nieruszone. Nie stracisz więc żadnych danych, tym bardziej, że w każdym momencie możesz powrócić do oryginalnego stanu, korzystając z paczki UNFIX.

  Aby skorzystać z FIXa musisz dostęp do ROOTa, a co za tym idzie do odpowiednio przystosowanego Recovery. Jeśli masz oryginalny firmware od Samsunga, zapoznaj się z tematem na naszym forum, opisującym w kilku prostych krokach jak zrootować system. Ta operacja jest naprawdę prosta, jak najbardziej odwracalna, a przede wszystkim niezbędna przed przystąpieniem do kolejnych kroków.

  Zatem jesli masz już zrootowany system, to:

  1. Ściągnij pliki:

  (~6MB) (główna paczka zawierająca FIX3G)

  (~2,5KB) (przywraca ustawienia systemu z przed zastosowania FIXa)

  2. Skopiuj bezpośrednio (luzem) na kartę pamięci

  3. Wyłącz telefon

  4. Wejdź do Recovery (przytrzymaj klawisze: zmniejsz głośność+połącz+zakończ połączenie)

  5. Wybierz "Apply any zip from SD" i wskaż wrzucony przed chwilą plik fix3g_all.zip

  6. Zatwierdź wybór tego pliku przyciskiem "OK", a następnie przyciskiem "HOME".

  7. Po zaaplikowaniu FIXa uruchom ponownie telefon ("Reboot system now").

  Nie jest konieczny "Wipe" oraz żadne dane osobiste nie zostaną usunięte.

  Pozostaje więc zalogować się do sieci i cieszyć się szybkim, niezawieszającym się internetem na 3G+.

  Fix oparty jest na odpowiednio zmodyfikowanym pliku frameworka, którego źródło stanowi oryginalny plik z ROMu i570EXXJH1, zatem jest w 100% kompatybilny z ROMem w wersji JH1. Dodatkowo, przeprowadzone przeze mnie testy oraz Wasze komentarze wykazały, że równie dobrze współpracuje ze starszymi firmware'ami Androida np. JE1, JF2 czy też JG3. Mimo wszelkich starań jakie włożyłem w stworzenie tego FIXa, nie mogę jednak zagwarantować jego poprawnego działania z każdą wersją Androida. W związku z tym, mimo możliwości zastosowania paczki unfix, która powraca do poprzednich ustawień systemu, zalecam wykonanie backupu.

  FAQ:

  Czy z FIXa można korzystać będąc w innej sieci niż Play?

  Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z niego w dowolnej sieci. W Play problem z 3G był permanentny i odczuwalny najbardziej, stąd adresuje go do tej grupy użytkowników. Jednakże kilka wpisów w komentarzach świadczy o poprawie w działaniu Internetu także u pozostałych operatorów.

  Ja bym chciał poznać szczegóły tej modyfikacji...

  Zapraszam do lektury postu #50.

  Mam już FIXa, więc nie chcę już korzystać z EDGE, zaś tylko z szybkiego 3G/HSDPA.

  Domyślnie telefon sam wybiera typ transmisji danych w zależności od mocy i typu sygnału sieci komórkowej. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z EDGE, a znajdujesz się w zasięgu UMTS, to możesz wymusić transmisję 3G w następujący sposób:

  Na klawiaturze numerycznej wybierz numer: *#*#4636#*#*

  Pojawi się menu, z którego wybierz "Informacje o telefonie" i przewiń w dół. Z listy rozwijalnej "Ustaw preferowany typ sieci" wybierz "WCDMA only". Powróć do ekranu głównego.

  Pamiętaj jednak, że po wybraniu tej opcji, gdy znajdziesz się w miejscu, w którym nie będzie sygnału nadajników 3G, to stracisz zasięg. Zalecam więc wybrać tryb "WCDMA preferred", który pozwoli w takich wypadkach korzystać z EDGA po sieci GSM.

  Dotychczasowe sposoby (JUŻ NIE WSPIERANE):

  Sposób nr 1:

  (dla kucharzy Samdroida) (100% skuteczności)

  Na początek szybkie rozwiązanie dla użytkowników Samdroida, czyli kuchni LeshaK'a, niezależnie od tego czy tej starej, czy to tej najnowszej v2. W przypadku tej drugiej, należy mieć w telefonie ugotowaną i zainstalowaną wersję "deodexed", gdyż tylko taka poddaje się modyfikacjom plików systemowych. Jeśli masz wgraną wersję "resigned" zamień ją na "deodexed" i skorzystaj z tego FIXa (zalecane) lub przejdź do sposobu nr 2. (Nie wiesz jaką masz wersję? Klikaj tu!)

  Jeśli spełniasz powyższe warunki, to:

  1. Ściągnij fix3g.zip (~3MB) [Nowa testowa wersja > post 70]

  2. Skopiuj bezpośrednio na kartę pamięci

  3. Wyłącz telefon

  4. Wejdź do Recovery (przytrzymaj klawisze: zmniejsz głośność+połącz+zakończ połączenie)

  5. Wybierz "Apply any zip from SD" i wskaż wrzucony przed chwilą plik fix3g.zip

  6. Po zaaplikowaniu FIXa uruchom ponownie telefon ("Reboot system now").

  Nie jest konieczny "Wipe" oraz żadne dane osobiste nie zostaną usunięte.

  Pozostaje więc zalogować się do Play i cieszyć się szybkim, niezawieszającym się internetem na 3G+.

  Jeśli jednak po skorzystaniu z powyższego FIX'a coś nie zadziała jak powinno, zawsze możesz przywrócić oryginalne wersje zmienionych plików. Do tego celu posłuży Ci przygotowana przeze mnie malutka paczuszka unfix3g.zip (~2.5KB), którą także możesz załadować w Recovery. Ten UNFIX działa tylko dla powyższego sposobu.

  Sposób nr 2: [Wkrótce lepszy sposób -> przeczytaj post 76]

  [(dla oficjanego ROMu Play'a JG3 oraz innych ROMów androida 2.1, nie będących "deodexed")

  Wszystkie oficjalne firmware'y Samsunga, w tym ten brandowany logo Play ROM JG3, są w wersjach "odexed" (każdemu plikowi aplikacji toważyszy plik odex), co uniemożliwia jakąkolwiek modyfikacje systemu. Niezbędny zatem jest ROOT oraz konwersja wszystkich plików odex na ich odpowiedniki w formacie dex. Zatem jeśli masz oryginalne oprogramowanie, a chcesz skorzystać z FIXa 3G, to do Ciebie należy to pierwsze, czyli zrootowanie telefonu, zaś mój FIX dokona potem podmiany wszystkich plików systemowych, przez co ROM stanie się "deodexed".

  Zatem jesli masz już zrootowany system, to:

  1a. Jeśli masz oryginalny ROM Play JG3, to ściągnij fix3g_jg3.zip (~28MB)

  1b. Jeśli masz inny oryginalny ROM np. JD1 lub JH1 "resigned", to ściągnij fix3g_jh1.zip (~28MB)

  2. Skopiuj bezpośrednio na kartę pamięci

  3. Wyłącz telefon

  4. Wejdź do Recovery (przytrzymaj klawisze: zmniejsz głośność+połącz+zakończ połączenie)

  5. Wybierz "Apply any zip from SD" i wskaż wrzucony przed chwilą plik zip

  6. Po zaaplikowaniu FIXa uruchom ponownie telefon ("Reboot system now").

  7. Telefon może uruchamiać się dłużej niż normalnie (~3 min, ale tylko za pierwszym razem)

  Nie jest konieczny "Wipe", ale ze względu na podmianę wszystkich plików systemowych z katalogów /system/framework oraz /system/app mogą wystąpić różnice w aplikacjach systemowych. W przypadku ROMu Play JG3, użytkownik będzie mieć te same aplikacje systemowe co w oryginalnym sofcie, ale w przypadku innych ROMów i wybraniu paczki fix3g_jh1.zip aplikacje systemowe zostaną nadpisane tymi, z oryginalnego ROMu JH1.

  Wysoce zalecane jest więc zrobienie backupu systemu. Może być to "TAR backup - system" z Recovery, by w razie jakichkolwiek problemów przywrócić stabilny system. Należy pamiętać, że "TAR backup" z Recovery zapisuje plik backupu na karcie pamięci i wymaga kilkuset MB wolnej przestrzeni na karcie SD.

  Podsumowanie

  FIX3G testowałem w różnych konfiguracjach systemowych i u mnie wszystko działa jak należy, a przede wszystkim Internet w końcu śmiga tak jak powinien. Wam tez tego życzę :-)

  Spica Rulez! :D

  Edytowane przez alejka21

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Phan

  Ja bym chciał poznać szczegóły tej modyfikacji ;)

  Jak wgram to napiszę tutaj czy pomogło, teraz od ponad miesiąca siedzę na roamingu plusa i pakiecie 100MB za 10zł ;)

  EDIT: Pomogło ;)

  Edytowane przez Phan

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Kolego nie wiem jak to zrobiles ale roznica jest kolosalna. Net smiga nawet przy niskim zasiegu. Nawet fatalna pogoda to nie problem. Bardzo dziekuje. Gdy wroce do domu to odrazu stawiam browara. Proponuje przypiecie tematu.

  Wytapowane ze Spicy.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Po ok dwoch godzinach uzywania telefonu wszystko jest ok. Wielkie dzieki.

  Podziel sie tym na forum samdroid, tam wczoraj byly 3 aktywne tematy of tym.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Internet działa znacznie lepiej. Strony wczytują się szybciej :) Jeszcze tylko niech Play poprawi zasięg 3G w budynkach to nie będę musiał siedzieć na trybie "Tylko 2G".

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  jarruz

  Na razie moze sie nie dziel tylko potestuj. U mnie bootloop, nie zrobilem backupu ech...rom samdroid kitchen v2 resigned bez przyspieszaczy. Wipe...zaraz sprobuje data/cache. Chcialem uniknac ale chyba sie nie da.

  Po factory reset wciaz bootloop. Ok, w sumie moja wina bo nie zrobilem backupu. Wez moze edytuj ten pierwszy post, daj jakies ostrzezenie czerwona czcionka, zeby ktos nie byl zaskoczony.

  Edytowane przez jarruz

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Na razie moze sie nie dziel tylko potestuj. U mnie bootloop, nie zrobilem backupu ech...rom samdroid kitchen v2 resigned bez przyspieszaczy. Wipe...zaraz sprobuje data/cache. Chcialem uniknac ale chyba sie nie da.

  Przecież jest napisane ze nie działa na resinged!

  Sent from my GT-I5700 using Tapatalk

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Śmiga jak należy. Polecam jak najbardziej, no i dzięki. Piwko poszło

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Na razie moze sie nie dziel tylko potestuj. U mnie bootloop, nie zrobilem backupu ech...rom samdroid kitchen v2 resigned bez przyspieszaczy. Wipe...zaraz sprobuje data/cache. Chcialem uniknac ale chyba sie nie da.

  Po factory reset wciaz bootloop. Ok, w sumie moja wina bo nie zrobilem backupu. Wez moze edytuj ten pierwszy post, daj jakies ostrzezenie czerwona czcionka, zeby ktos nie byl zaskoczony.

  Jeżeli kolega używał wersji ROMu z opisu to się nie dziwię, że jest wkurzony.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  ei chłopaki jak sprawdzić czy mam soft R czy D???

  P.S. to przeszkadza, że mam kernel QUBANIN'A?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x