Skocz do zawartości
Ben

Ładowarka - zamiennik o większej mocy

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest moj genialny wzor tylko tak jest, szkola pdst. sie klania. Twoja teoria tez ma sens ale nie przy tak malych wartosciach. Gdyby poodejmowac to o czym piszesz, to by wyszlo na to iż bateria powinna sie ladowac 4h. Co do prądu, to mysle ze pod obciążeniem ladowarka nie da 5v. Zreszta co ja sie bede klócil, nikogo na sile sile nie bede uswiadamial, kto nie wierzy niech sam sprawdzi albo niech zyje w nieswiadomosci lub se w google wpisze:)

Mankin, na ladowarce powinno byc napisane jaki ma prad max.

Piszesz o podstawowej wiedzy, a sam jej nie posiadasz.

Dla przykładu napisze ci o ogniwach staosowanych w modelarstwie. Są stosowane dwa rodzaje ogniw - NiMH i LiPol. Ogniwa NiMH pomijamy, bo już dawno nie są używane w telefonach ze względu na efekt pamięci i po części rozmiary, niemniej, te ogniwa można było ladować dużymi prądami, ale trzeba było liczyć się z ich uszkodzeniami i zmniejszeniem pojemności.

Ogniwa LiPol (LiIon też) to już inna bajka, są znacznie bardziej wydajne, oddają większy prąd, są trwalsze. Niemniej skrajnie niebezpieczne i głupie jest ładowanie ich prądami równymi i większymi niz 1C. Optymalny prąd ładowania dla każdego typu ogniwa to 1/10 C. Zapobiega to przegrzaniu, "wchodzi" więcej prądu, owszem trwa dużej ale jest znacznie bardziej bezpieczne.

To co pisze GonzoG1 jest w 100% słuszne i tak, według tego co ja pisze, bateria powinna ladować się 10h, ale jak też już pisałem, ogniwa LiIon nie mają efektu pamięciowego, więc przy większym prądzie ładowania nie zmniejszy sie ich pojemność, byle tylko nie zbliżać się do granicy 1C.

Co do samego pytania głównego, ładowarka 1000mA nie powinna spowodować uszkodzenia baterii, jednak używanie jej jest IMO bez sensu. Samsung dodając do zestawu ładowarke 700mA raczej wiedział co robi ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sinus

A co to jest 1C?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakby to wytłumaczyć... w SGS masz ogniwo 1500mAh, więc prąd ładowania o natężeniu 1500mA to prąd 1C. Czyli prostymi słowami, prąd ładowania o natężeniu takim, jaką pojemność ma akumulator nazywamy 1C. Pozwala on dany akumulator naladować w ciągu +/-1h, aczkolwiek wielokrotne ładowanie z takim natężeniem odbija się bardzo negatywnie na samej baterii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sinus

I see. Dzienks. Czyli C to pewnie od capacity. I rozumiem, że niezdrowe jest ładowanie prądem >1C.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    I rozumiem, że niezdrowe jest ładowanie prądem >1C.

Powiem tak, jest możliwe, aczkolwiek niezalecane ze względu na możliwość uszkodzenia ogniwa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie zabila ładowarka do noki e52, akumulator jak w sgs a ładowarka 1200 mA :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    serwis

Nokia świadomie dala taka ladowarke,na pewno po to by sie baterie psuly;) a powinna brac przyklad od samsunga, bo przeciez "Samsung dodając do zestawu ładowarke 700mA raczej wiedział co robi"

Lub stwierdzil, ze może nieźle zaoszczedzić, niezmieniając produkcji i dodawac wszedzie te same ladowarki:), ale co ja tam moge wiedzieć nie posiadając podstawowej wiedzy:).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ech e52 to inny model I będzie zdecydowanie rzadziej ładowany niż sgs.poza tym nokia skazuje baterie na niższa liczbę cykli ładowania. Z tym ze w sga 300 cykli w rok to nic niezwykłego a w takiej noki ze 100...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    clorox

Widzę, że kolega zorientowany w temacie to może mi wyjaśni pojęcie "cyklu" bo jakoś nie widziałem jeszcze żeby jakiś producent podał jak ten cykl wygląda. I przy okazji mogę prosić jakiegoś linka do informacji o żywotności baterii w "cyklach". Jak dla mnie to statystyczno/marketingowy bełkot dla ciemnego ludu.

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lub stwierdzil, ze może nieźle zaoszczedzić, niezmieniając produkcji i dodawac wszedzie te same ladowarki, ale co ja tam moge wiedzieć nie posiadając podstawowej wiedzy.

A czy ty nie potrafisz zaakceptować prostego faktu, że im mniejszym prądem ładujesz baterie, tym dłuższa jest jej żywotność?

Jak już kolega wyżej zauważył, bateria w takiej Nokii będzie ładowana znacznie rzadziej niż w SGS. Pomyśl, jeżeli naładujesz baterie w Nokii 100 razy w roku prądem 1200mA, a baterie w SGS tą samą ładowarką 300 razy w roku, to która bateria szybciej odmówi posłuszeństwa?

Samsung dołączył ładowarke o niższych parametrach w celu uniknięcia uszkodzeń baterii, wiedząc że ta będzie ładowana prawie codziennie. Jak mam to prościej napisać żebyś zrozumiał?

Widzę, że kolega zorientowany w temacie to może mi wyjaśni pojęcie "cyklu" bo jakoś nie widziałem jeszcze żeby jakiś producent podał jak ten cykl wygląda.

Cykl rozładowania baterii litowo-jonowej jest łączną wartości rozładowania, które w przybliżeniu jest równa pełnej pojemności baterii. Na przykład, 10 przypadków rozładowania o wartości 10% i 2 przypadku rozładowania o wartości 50% reprezentują jeden cykl.

I przy okazji mogę prosić jakiegoś linka do informacji o żywotności baterii w "cyklach".

Cykl życiowy baterii to łączna liczba cyklów rozładowania i naładowania (Rys. 1), którą wytrzymuje bateria zanim traci zdolność do gromadzenia danej wartości energii. Określenie cyklu życia baterii litowo-jonowej nie jest łatwe, ponieważ cykl życia jest uzależniony od średniej temperatury roboczej baterii oraz współczynnika rozładowania energii.

Obie informacje zaczerpnięte stąd http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?lc=pl&dlc=pl&cc=pl〈=pl&product=4217298&docname=c01864981#c00596784_bcl

Edytowane przez el_gringo_dado

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi