Tworzenie sieci WiFi w domu – poradnik od A do Z
Poradnik ma pomóc w konfiguracji routera – od podłączenia kabli do łączenia z Internetem w naszym wspaniałym HTC z androidem na pokładzie. Od razu zaznaczam, że nie ma znaczenia czy nasz telefon jest zrootowany czy nie. Konfigurację opiszę na „najtańszym” sprzęcie, tak, aby każdy mógł zmieścić się w swoim domowym budżecie. Ja dysponuję routerem WiFi - TP-Link WR340G i kartą sieciową Planet z antenką z puszki po coca-coli 😉 U siebie w domu posiadam tzw. „osiedlówkę” (LAN) i na tym będę się opierał podczas konfiguracji. Ok, więc zaczynamy.
Lista zakupów:
Router WiFi: TP-Link WR340G (~65 zł)
Karta sieciowa: (~30 zł)
Krok 1 – Zbieramy informacje
Użytkownicy bardziej zaawansowani mogą ominąć ten punkt, jednak w razie potrzebnych problemów będziemy mieli wszystko pod ręką i nie będziemy musieli szukać adresu MAC czy haseł.
Hasło administratora
Przede wszystkim zapiszmy np. w notatniku czy na kartce nasze hasło, które posłuży nam jako główne hasło aby dostać się do panelu konfiguracyjnego naszego routera.
Adres MAC naszej karty sieciowej
W tym celu wykonujemy odpowiednio następujące kroki: START -> Uruchom -> wpisujemy „cmd”. W konsoli wpisujemy polecenie: „ipconfig /all” Zapisujemy adres MAC naszej aktualnej karty sieciowej, do której podłączony jest kabel „z Internetem”.
Generowanie klucza WEP (WEP Key)
Wchodzimy na stronę: http://www.andrewscompanies.com/tools/wep.asp - naciskamy przycisk „generate 64-bit key” i zapisujemy zawartość pola HEX
Krok 2 – Podłączamy sprzęt
Zasilacz do prądu 😉 Kabel od Internetu - wpinamy do niebieskiego wejścia. Ustawiamy antenkę, tak, żeby nam nie przeszkadzała. Router kładziemy w miejscu, które nam najbardziej odpowiada – np. na półce.
Kartę wpinamy w wolne miejsce PCI (tam gdzie znajduje się nasza karta muzyczna, graficzna itd.). Restartujemy komputer. Windows automatycznie zainstaluje sterowniki do karty sieciowej. Jeżeli tak się nie stanie – postępujemy według instrukcji zamieszczonej na płycie dołączonej do karty sieciowej
Krok 3 – Ustawienie połączenia w Windowsie
Odpowiednio – Start -> Panel sterownia -> Połączenia sieciowe. Wyłączamy wszystkie aktualne połączenia. Zostawiamy tylko połączenie sieci bezprzewodowej (włączone).
Z menu po lewej wybieramy: „Połącz z siecią”. Wybieramy z listy naszą sieć (będzie to nazwa i model routera) i analogicznie naciskamy: dalej, dalej 🙂 Windows nawiązał połączenie z naszym routerem.
Krok 4 – Konfiguracja routera (MAC Clone) (jeżeli strony się otwierają, omijamy ten punkt)
Wchodzimy na dowolną stronę – np. forum.android.com.pl – jeżeli otworzy nam się bez problemu, możemy ominąć ten punkt. Jeżeli nie, kopiujemy adres MAC naszej karty sieciowej (ten, który zapisaliśmy wcześniej) i w chodzimy do panelu administracyjnego routera – wpisujemy w przeglądarce adres: http://192.168.1.1/ . Standardowe dane do zalogowania się to:
login: admin
hasło: admin
Z menu Basic settings wybieramy opcję Network a następnie wchodzimy do menu MAC Clone
W rubryce WAN Mac Address – wklejamy wcześniej zapisany MAC naszej karty sieciowej. Zmiany potwierdzamy naciskając przycisk Save. Router się zrestartuje, a my powinniśmy mieć już dostęp do Internetu.
Krok 5 – Konfiguracja routera –WiFi + zabezpieczanie
Wybieramy odpowiednio z menu po lewej -> Wireless -> Wireless Settings. Otworzy nam się strona konfiguracji WiFi. Uzupełniamy ją według własnego uznania.
SSDI – jest to nazwa naszej sieci;
Region: – POLAND;
Channel – zostawiamy standardowy;
Mode – tutaj również nic nie zmieniamy;
Okej, teraz zaznaczamy opcję – „Enable Wireless Security”. Ustawiamy tak jak na zrzucie ekranu. Pod tą opcją zaznaczamy: Key 1, a w pole WEP Key wklejamy wcześniej wygenerowany klucz WEP. Zaraz obok w liście Key Type wybieramy: 64bit. Zmiany potwierdzamy przyciskiem Save.
Łączymy się z naszą siecią – tym razem Windows poprosi nas o wpisanie klucza zabezpieczeń – wklejamy nasz klucz i naciskamy Dalej.
Teraz trzeba zmienić hasło administratora.
Wchodzimy do menu System tools I wybieramy Password. Wpisujemy odpowiednio: Starą nazwę administratora, stare hasło, nową nazwę administratora, nowe hasło i nowe hasło jeszcze raz. Naciskamy Save i logujemy się ponownie.
Teraz nasza sieć działa i jest zabezpieczona. Wystarczy połączyć się teraz przez nasz ukochany telefon i w pełni korzystać z Internetu.
Krok 6 – zabezpieczanie WiFi – filtracja MAC
Krok ten możemy ominąć, jednak warto włączyć taką opcje, gdy w domu mamy stałą liczbę urządzeń, które korzystają z Internetu przez WiFi. Etap ten powinien być wykonany przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu żadne z innych urządzeń, nawet znając WEP Key nie będzie mogło połączyć się z siecią, jeżeli ich MAC nie jest wpisany na listę dozwolonych urządzeń do korzystania z Internetu. Etap ten nie ma zrzutów ekranów, ponieważ każdy już wie jak poruszać się już po menu.
W panelu administratora wybieramy Security – Firewall. Zaznaczamy – Enable firewall. Poniżej zaznaczamy Allow these PCs with enabled rules to access the Internet.
Przechodzimy do “menu niżej” – Mac Address filtering. Wybieramy Add New – dodajemy adres MAC naszej Karty WiFi. Wybieramy Save. Na liście z listy obok adresu MAC wybieramy Enabled i zapisujemy ustawienia. Analogicznie postępujemy z resztą urządzeń (nasz telefon, laptop itd.).
Po wpisaniu adresów MAC wracamy do menu głównego Firewall i zaznaczamy opcję Enable MAC Address Filtering.
Jeżeli wszystko wpisaliśmy dobrze nasz komputer połączy się z siecią – to znaczy, że filtracja MAC działa prawidłowo. Żadne z obcych urządzeń nie połączy się z naszą siecią. Listę możemy modyfikować na bieżąco.
Krok 7 – Backup ustawień routera
W życiu różnie bywa, dlatego wchodzimy w menu System tools i wybieramy Backup i Restore. Naciskamy przycisk Backup i zapisujemy ustawienia routera na komputerze lokalnym.
Tak o to kończymy konfigurację naszego routera i cieszymy się bezprzewodowym Internetem w naszym domu. Mam nadzieję, że każdy teraz będzie potrafił skonfigurować swój router 🙂