Skocz do zawartości
lulonen

HTC One X+ vs cała reszta, czyli co wyróżnia Sense UI

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trochę dosyć ciągłych porównań telefonów w sieci mających wspólną cechę – są płytkie, wręcz banalne w kwestii UI. Autorzy niemal zawsze skupiają się na stockowym sofcie i z porównywanych modeli potrafią obsłużyć przyzwoicie jeden co mocno wypacza ostateczną ocenę.

Ja jestem posiadaczem Samsunga SGS III ale jak widać z podpisu słuchawki od HTC znam doskonale.

Od 2006 roku siedzę także na XDA śledząc rozwój wypieków developerów na poszczególne urządzenia.

Czuję się niejako jak zdrajca – zdradziłem HTC na korzyść Samsunga. Czy jestem zadowolony? I tak i nie. Jak zwykle ;-)

Powody wyboru SGS III od One X

1. Slot micro SD
    2. Brak s-off dla HTC ONE X
    3. TV ES8000, w którym to Samsung po chamsku wymusił współpracę z konkretnymi modelami telefonów (SGS II i jak sądziłem SGS III także – błędnie).

Wrażenia po 2 miesiącach użytkowania

CUSTOM ROMY

Romów na XDA mnóstwo, tak jak się można było spodziewać popularność modelu idzie w parze z podażą. Niestety odnośnie ich jakości to przeżyłem rozczarowanie.

- recovery w porównaniu do 4EXT dla HTC słabe. Na szczęście najnowsza wersja TWRP 2.3.1 idzie we właściwym kierunku.

- autorskich modyfikacji systemu mało, generalnie sztampa.

Podsumowując okazało się że kucharz od HTC zrobił moim zdaniem najlepszy rom na SGS III po kilku dniach od zakupu takowego telefonu przez jego żonę. Why kiedy to podobno Samsung udostępnia źródła, a HTC nie?

- dobiło mnie, że nie ma nawet kernela prawidłowo wspierającego 2way recording. Owszem można nagrywać ale jakość nagrań jest mizerna.

Szybkość działania

Tutaj się nie zawiodłem. 4 rdzenie i jest w końcu płynnie ;-) niestety po zawaleniu telefonu aplikacjami też są lagi. Żaden android nie jest ich pozbawiony jak się okazuje tylko że przy bardziej rozbudowanej nakładce (sense) wychodzą szybciej niż przy minimalistycznym TouchWiz.

TouchWiz vs Sense

Tutaj porównania w sieci zrównujące poziom tych nakładek, mnie rozbrajają niezmiennie. Smuteczek, że osoby, które zaczynają od złych przyzwyczajeń, nie próbują się doszukiwać w sense niesamowitej wręcz ergonomii, której w Samsungu po prostu brak.

- synchronizacja kontaktów czy widget dla ulubionych kontaktów to nieporozumienie. Samsung nawet nie umie wyświetlić awatara z FB, nie pozwala na zarządzanie grupami, a dodanie nowego kontaktu do grupy to istny koszmar. Brak jakiegokolwiek automatu sklejającego kontakty z różnych źródeł. Kiedy chcę wyszukać kontakt po fragmencie nazwy to na liście kontaktów mogę ale już przy budowaniu grupy czy nawet wybieraniu programu z listy - kupa. Jak ustawić aby wyświetlało mi kontakty z dwóch kont google, skype, a nie z karty sim i nie z nk, czy FB ? Zarządzania grupami kontaktów brak. Gdzie rozwiązania dla masowego grupowania według filtrów. Nawet search nie ma w takiej sytuacji.

- sms do kilku osób i trzeba wybierać kontakty z pełnej listy, masakra. Szybko przeprosiłem się z zamiennikami w markecie, jak GO SMS, które w przypadku HTC nie miały sensu.

- widgety – tu chyba oczywista sprawa, nie ma co porównywać. Friend Stream od HTC, kontakty i zegar to niedoścignione wzory, które wiele firm próbuje w uproszczonej formie podrobić. Widać jasno dlaczego – widgetów Samsunga to nawet nikt podrabiać nie chce, są marne.

Aż nie mogę uwierzyć, że podstawowe funkcje telefonu jako telefonu są tak zaniedbane w TuchWiz (vs sense).

- dodatki Touchwiz. Samsung się napracował nad nowymi technologiami – smart stay, s beam czy s voice. Niestety te rozwiązania choć przyszłościowe to jeszcze raczkują i w moim przypadku częściej nie działają niż działają. Ogólnie rozczarowanie w tej materii.

Wsparcie dla dualview w aplikacji Samsunga – pilot do najnowszych TV od Samsunga.

To jak podałem na wstępie było 2 najważniejszym powodem dlaczego wybrałem słuchawkę Samsunga i.. przeżyłem szok. O ile w przypadku HTC aplikacja Samsunga była w markecie i tylko jedna z jej funkcjonalności była wyłączona to na SGS III w ogóle jej nie ma w markecie!!! OCB???

Z pomocą przyszło XDA i hakerskie przeróbki programu pozwoliły mi ściągnąć zmodyfikowaną wersję aplikacji i nawet uruchomić dualview. Ale czy to jest poważne?? Program samsunga SmarWiev odpala mi się prawidłowo raz na 2 razy. Zwykły pilot – tylko w bardzo starej wersji z niedostosowaną rozdzielczością.

Multitasking

Jednym z powodów dlaczego jedzie się po ONE X jest multitasking. HTC wymyśliło „optymalizację” polegającą na ubijaniu programów w tle. Dzwoni telefon w trakcie gry, wracam i gra ładuje się od nowa. fu*k

Kupiłem więc samsunga i jest….. dokładnie tak samo ;-)

Podsumowując – wbrew pozorom nie jestem mocno rozczarowany Samsungiem. Nie jest taki brzydki jak mi się wydawało. Działa płynnie, szybko i ogólnie to dobry telefon. Uważam jednak że UI od HTC jest mocno, mocno z przodu. Ergonomia HTC jest na innym poziomie. Gdyby tylko nie te lagi w HTC…

Sądzę, że ogromna dysproporcja w sprzedaży Samsung vs HTC wynika w największym stopniu z promocji i reklamy. Oba są dobre. Jeden ma przewagę w postaci slotu SD (dla mnie konieczność), drugi lepsze wykonanie i soft.

Teraz to już niemal każde porónanie na forum dwóch słuchawek to konkluzja - bierz Samsunga. Tylko czy tłum zawsze ma rację?

W każdym razie jeżeli wyjdzie HTC Butterfly w jakiejś mutacji na Europę to bez cienia żalu przeproszę się z tą marką.

Czekam na hejterów, którzy przekonają mnie, że tylko nie umiem odszukać właściwych opcji w Samsungu.

Edytowane przez lulonen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak widzę posty lulonena to zawsze wiem, że będzie to ciekawa lektura :). Jako posiadacz SGS III mogę śmiało powiedzieć, że to porównanie jest naprawdę trafne. Brakuje tutaj tylko kilku słów o jakości aparatu, kamery i ogólnych wrażeń z korzystania ze sprzętu (wykonanie, wygląd, grzanie sie, wygoda trzymania), ale jestem w stanie zrozumieć ich brak, jako, że post skupiał się na trochę innym aspekcie. Obowiązkowa lektura, jeśli ktoś się zastanawia nad którymś z tych dwóch telefonów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Stary! ;-)

Tak naprawdę to wciąż nie mogę uwierzyć, że tak podstawowych rzeczy brakuje i liczę że ktoś mnie oświeci jak zrobić z tego wygodny w obsłudze aparat telefoniczny.

Raven_raven masz słuszność - że moje porównanie nie jest kompletne. Tylko, że raz nie porównuję do konkretnego modelu HTC, dwa chciałem się skup[ić na tym co moim zdaniem zaniedbane w innych porównaniach. Nie jestem zawodowym fotografem żeby to oceniać ani audiofilem, który pojedzie po Beats jak po burej suce albo wychwali wniebogłosy.

Edytowane przez lulonen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mały update: powoli się poprawia w kwestii modów dla SGS III.

- nowe TWRP recovery (niestety wciąż bez szans na obsługę exfat)

- dużo kerneli, dual boot i nawet triple boot

- zamiana sd0 z sdext

- mikro kuchenki w aroma

Nie mam wątpliwości że materiał jest doskonały (telefon) ale wciąż moim zdaniem to HTC jest bardziej dla flashoholików.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

Jak oceniasz baterię w One X+? Chodzi mi o to, czy przy włączonych danych w tle, synchronizacji poczty, pogody, RSS, około 2 godziny www, Tapatalk, whatsapp, kilkanaście sms, okolo 1 godziny rozmów wytrzyma od 7 rano do około 2 w nocy?

Obecnie używam Note II. Telefon bardzo fajny, ale chyba jednak trochę za duży dla mnie. Jego podstawową zaletą jest dla mnie właśnie bateria.

Zastanawiam się nad zmianą na HTC One X+. Myślicie, że warto?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku SGS do końca nie udało mi się dobrać właściwego radioromu. Play w domu na skraju rżnych nadajników/ szalejące 3G powodowało że baterię zjadało mi błyskawicznie.

Z HTC jest znacznie lepiej ale z góry uprzedzam, ze od 7 lat zawsze dołądowuję w nocy telefon i nie oczekuję od smartfona z niemal 5 calowym ekranem i 4rdzeniowem prockiem, że bateria wystarczy na kilka dni pracy. Jestem realistą w tym względzie.

---------- Post dołączono o 01:50 ---------- Poprzedni post napisano o 01:42 ----------

@up

Jak oceniasz baterię w One X+? Chodzi mi o to, czy przy włączonych danych w tle, synchronizacji poczty, pogody, RSS, około 2 godziny www, Tapatalk, whatsapp, kilkanaście sms, okolo 1 godziny rozmów wytrzyma od 7 rano do około 2 w nocy?

Obecnie używam Note II. Telefon bardzo fajny, ale chyba jednak trochę za duży dla mnie. Jego podstawową zaletą jest dla mnie właśnie bateria.

Zastanawiam się nad zmianą na HTC One X+. Myślicie, że warto?

Z SGS rozstanę się bez większego żalu bo... jest dla mnie nudny. Gołego androida to mogę mieć na każdym chińczyku jak i touchwiza który abstrachując od tego że wnosi niewiele to jest łatwy do skopiowania na inne modele (patrz np. nexus7).

Z Samsungiem Note 2 sprawa jest bardziej złożona. Note2 to znakomity sprzęt pod względem technicznym lepszy od HOX+ ale każdy powinien oceniać indywidualnie. Sam o nim myślałem ale od kiedy kupiłem nexus7 padło pytanie po co? i nie znalazłem sensownej odpowiedzi. Jakbym chciał mieć all in one to owszem ale w obecnej sytuacji sprzęt do 5 cali jest dla mnie idealny kiedy w zanadrzu mam jeszcze 7 i 10 cali ;-)

---------- Post dołączono o 01:56 ---------- Poprzedni post napisano o 01:50 ----------

Odnośnie HOX+, a SGS3 -> realnie to wybór pomiędzy Sense, a brakiem HTC sense. Komu sense nie jest potrzebny niech bierze SGSa. Dla mnie jednak HTC jest tego warte bo... (napiszę jutro ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Up ale sgs3 wygrywa bo jest po prostu bardziej pożyteczny

Bateria wymienna to duży plus ja kupiłem baterie 2300mah za 30zl i mam dwie o 20 ładuje jedną a o 24 drugą i rano mam dwie pełne baterie i nie muszę brać ze sobą ladowarki bo wiem że jedną baterię mogę przeznaczyć na pełną zabawe, , przeglądanie netu itd a druga starczy mi spokojnie na sporo zabawy i podstawowe funkcje, nie muszę oszczędzać jej, przy one x to byłaby tragedia bo musiałbym brać ze sobą ładowarkę.

Karta pamięci to drugi plus, mogę kupić za 35zl świetną 8gb a za większą pamięć one x musze dopłacić kilka stów... pomijam że jak urządzenie zaleje się to mogę wyjść kartę i baterie tego nie zrobię w one x...

Kwestie oprogramowania i dodatki dla sgs3 to b kolejna znacząca się różnica, mamy multiekran który spisuje się znakomicie, mamy inne bajery, jest aparat z 4s, 5 który jest najlepszym w swoim segmencie (wiadomo prócz purweviev)

I jedynie co może być na korzyść hox to kwestie wykonania czy całego designu i ekranu o wyższym zagęszczaniu pikseli... sense to zwykła nakladka systemowa która różni się tylko wyglądem od touchwiz, nawet na stracie sgs3 ma belkę z przełącznikami...

Procesor wykonany w 32nm który jest niewiele gorszy niż te wykonane w 28 różnica to zaledwie 4nm a hox boryka się z prondożerną jednostką 40nm która jest 25% większą niż 32nm i aż o 38% większa niż 28nm to są wartości które mocno eksplautuja baterie i wytwarzanie ciepła

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie tam wszystkie opcje sprzętowe i inne nie grzeją, więc wybieram HTC, wygląda dużo lepiej, samsungi wyglądają jak atrapy albo zabawki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Up ale sgs3 wygrywa bo jest po prostu bardziej pożyteczny

Bateria wymienna to duży plus ja kupiłem baterie 2300mah za 30zl i mam dwie o 20 ładuje jedną a o 24 drugą i rano mam dwie pełne baterie i nie muszę brać ze sobą ladowarki bo wiem że jedną baterię mogę przeznaczyć na pełną zabawe, , przeglądanie netu itd a druga starczy mi spokojnie na sporo zabawy i podstawowe funkcje, nie muszę oszczędzać jej, przy one x to byłaby tragedia bo musiałbym brać ze sobą ładowarkę.

Takie podejście dla mnie jest "sick". Używam smartfonów już 9 lat i przywykłem do "podładowywania" telefonu w wolnych chwilach. Każdy kto przełamie w sobie tą "wielką psychologiczną barierę" nie ma problemów i nie potrzebuje dokupować zbędnego balastu. Nie trzeba wyłączać i rozbierać w ciągu dnia telefonu. I jak pomyślę, że wszystkie te operacje (bateria za 30pln, która może w każdej chwili wybuchnąć), codzienne wyłączanie i rozbieranie na części telefonu by podmienić baterie) to cieszę się, że HOX+ są one niewymienne (teoretycznie, bo w praktyce wymienić je można). Dodam tylko, że SGS którego wciąż posiadam zżera m co godzinę w standby ok. 5% baterii. W przypadku ONEX+ jest to 2%. I co z tego, i tak tłum wspierany miliardowymi nakładami na reklamę drze ryja jakie to samsung ma boskie baterie, a HTC słabe. Żałość.

Mało tego -> baterie litowo jonowe uzyskują lepszą wydajność dzięki częstemu ładowaniu - a podładowywanie w ok. połowie naładowania pozostaje bez wpływy na jej długość życia. Odwrotnie - jeżeli czekamy aż bateria rozładuje się do 0. W ten sposób możesz zniszczyć swoje 3 baterie znacznie szybciej niż ja jedną oryginalną. W ciągu nastu lat przygody z telefonami komórkowymi nie zdarzyło mi się abym musiał wymieniać baterię.

Karta pamięci to drugi plus, mogę kupić za 35zl świetną 8gb a za większą pamięć one x musze dopłacić kilka stów... pomijam że jak urządzenie zaleje się to mogę wyjść kartę i baterie tego nie zrobię w one x...

Oczywiście lepiej mieć kartę niż jej nie mieć, chociaż w moim przypadku argumentacja jest inna ale fakt faktem to przewaga Samsunga. Nie wynika ona jednak ze złej woli HTC, a brutalnej polityki "cloudu", którą Samsung ze swoją rynkową pozycją może olewać, a HTC nie. Skąd się np. wzięło że Droid DNA w USA nie ma slotu a w azji Butterfly ma? Telekomy zaszantażowały HTC - usunięcie slotu było konieczne aby w ogóle wprowadzić telefon do sprzedaży!

Wracając do meritum. Mam ONEX+ -> 64GB to przyzwoity wynik, który dla mnie jest ok, a wewnętrzna pamięć ma tą zaletę że zwykle jest szybsza od micro sd.

Kwestie oprogramowania i dodatki dla sgs3 to b kolejna znacząca się różnica, mamy multiekran który spisuje się znakomicie, mamy inne bajery, jest aparat z 4s, 5 który jest najlepszym w swoim segmencie (wiadomo prócz purweviev)

I jedynie co może być na korzyść hox to kwestie wykonania czy całego designu i ekranu o wyższym zagęszczaniu pikseli... sense to zwykła nakladka systemowa która różni się tylko wyglądem od touchwiz, nawet na stracie sgs3 ma belkę z przełącznikami...

Wybacz ale nie znasz Sense, nie wygadywałbyś o nim takich herezji. Multiview działa prawidłowo tylko z systemowymi aplikacjami samsunga, które są tak żałosne, że w praktyce to tojedynie www, mediaplayer można sobie przełączyć (jedyne używalne).

Procesor wykonany w 32nm który jest niewiele gorszy niż te wykonane w 28 różnica to zaledwie 4nm a hox boryka się z prondożerną jednostką 40nm która jest 25% większą niż 32nm i aż o 38% większa niż 28nm to są wartości które mocno eksplautuja baterie i wytwarzanie ciepła

Prawda i nie prawda. Mam oba telefony, mogę testować i porównywać, a nie powtarzać zasłyszane slogany. HTC o niebo lepiej dopracowało energooszczędne wykorzystanie sieci 3G, standby w Tegrze jest także na super poziomie (jeden energooszczędny rdzeń taktowany min. 51mhz!). Nie spłycajmy tak mocno tematu. Tegra ma za to lepsze wsparcie -> tegra zone, wiele gier w tym moje ulubione Beach Buggy Blizz na SGS III działa koszmarnie (czasem wręcz klatkuje). Mogę Ci też dać inny przykład odnośnie technologii: Intel: Sandy Bridge i IVy Bridge. Czym wytłumaczysz, że lekko podkręcone Ivy grzeje się mocniej niż Sandy? Jak to się dzieje że stare celerony w 0,65 podkręcano do 8000MHZ, a teraz po latach topowych procków nie podkręcisz do 6000. Technologia jest bardziej złożona

Podsumowując. SGS wygrywa ponieważ ludzie są "zwierzęciem stadnym" i reklamodawca o największych wydatkach bez trudu mógł to wykorzystać. Nie bez powodu świat zdominowały nie tyle najlepsze co najmocniej wypromowane produkty! Broń boże nie twierdzę, że SGS jest słaby. To dobry telefon ale tak drastyczna przewaga sprzedaży nad HTC i SONY nie wynika w żadnej mierze z lepszej jakości ;-)

Edytowane przez lulonen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zakładam, że to taki żarcik. Wybieraj to co lubisz. Jak dorwałem na allegro ONEX+ za 1750 z fakturą to uważam to za lepszy wybór niż SGS3. Po dodaniu 64GB karty wychodzi podobna cena i teraz dopiero można porównywać. HOX+ pozbawiony jest problemów wieku dziecięcego HOXa. Ma też fajną nową usługę sense przez WWW pozwalającą na konfigurowanie telefonu z poziomu PC. Bardzo mi się to spodobało. Wielka radość, że kontakty z 5 różnych źródeł w raz z avatarami, rózne kalendarze (także te z windows 8), czy evernote bez szemrania Sense posklejał połączył i działa!

Jeżeli chodzi o funkcje społecznościowe, czy ergonomię funkcji dzwonienia to Sense vs Touchwiz to są 2 światy. Trudno porównywać jeżeli Sense jest bardziej rozbudowane niż jakiekolwiek zamienniki w markecie podczas gdy w samsungu i tak większośćuserów podmienia połowę softu kiedy samsungowy kalendarz nawet się nie synchronizuje z google.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi