Skocz do zawartości
Laszlo

Nokia N900 & Maemo 5 - Pogromcami Androida?

Rekomendowane odpowiedzi

Laszlo

8360-450.jpg

Nokia N900 (Po angielsku, bo banalne do zrozumienia)

Jak widać, nawet w specyfikacji położyli nacisk na "internet"

Display

3.5 inch touch-sensitive widescreen display

800 × 480 pixel resolution

Web browsing

Maemo browser powered by Mozilla technology

Adobe Flash™ 9.4 support

Full screen browsing

Camera

5 megapixel camera (2584 × 1938 pixels)

Image formats: JPEG

CMOS sensor, Carl Zeiss optics, Tessar lens

3 × digital zoom

Autofocus with assist light and two-stage capture key

Dual LED flash

Full-screen viewfinder

Photo editor on device

TV out (PAL/NTSC) with Nokia Video Connectivity Cable (CA-75U, included in box) or WLAN/UPnP

Landscape (horizontal) orientation

Capture modes: Automatic, portrait, video, macro, landscape, action

Video

Wide aspect ratio 16:9 (WVGA)

Video recording file format: .mp4; codec: MPEG-4

Video recording at up to 848 × 480 pixels (WVGA) and up to 25fps

Video playback file formats: .mp4, .avi, .wmv, .3gp; codecs: H.264, MPEG-4, Xvid, WMV, H.263

Music and audio playback

Maemo media player

Music playback file formats: .wav, .mp3, .AAC, .eAAC, .wma, .m4a

Built-in FM transmitter

Ring tones: .wav, .mp3, .AAC, .eAAC, .wma, .m4a

FR, EFR, WCDMA, and GSM AMR

Digital stereo microphone

DLNA

Po za tym prawdziwa "maszyna" multimedialna. Więcej: http://maemo.nokia.com/n900/ || http://media2.pl/telekomunikacja/55406- ... rnika.html

Oczywiście, jest to "tablet". Bynajmniej tak go określają...

Troche o Maemo via Wikipedia:

Maemo – Projekt zajmujący się dostarczaniem aplikacji oraz systemu Linux. Tworzą aplikacje na licencjach GNU GPL. Głównie używany w internetowych tabletach Nokii. Jest sponsorowany przez Nokię.

Dystrybucja Maemo powstała na bazie Debiana, posiada podsystem grafiki X Window System oraz GUI stworzone w oparciu o bibliotekę GTK+.

Portowanie aplikacji jest możliwe dzięki kompilacji skrośnej (przy użyciu Scratchboksa). Przystosowywanie programu do pracy na dystrybucji Maemo nie powinno sprawić większych problemów, ponieważ zawiera ona wiele bibliotek dostępnych w innych dystrybucjach Linuksa.

eb42356042ac11ddbc5f8dc15ddf368c368c_maemo_overview.png

Opracowywany przez nokie oparty na kernelu linuxa wspierany przed debiana, gnome itp... Do tego open-source, oby Android 2.0 miał się czym pochwalić, hihi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    coza86

znaczy że nokia będzie rezygnować z symbiana ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    art

Jeśli chcą jeszcze cokolwiek znaczyć w dziedzinie telefonów multimedialnych to najwyższy czas zrezygnować z symbiana - ta platforma usnęła 4-5 lat temu.

Co do N900 - specyfikacja robi wrażenie ale wszystko zależy od tego jak to się zachowuje "na żywo"

Dwa filmy http://www.engadgetmobile.com/2009/08/27/nokia-n900-running-maemo-5-officially-500-in-october/

Gest do powiększania strony www wg mnie idiotyczny :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    coza86

Wygląda bardzo ciekawie ? Są już jakieś telefony z tym systemem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Laszlo

Nokia N800/10 Z tego co mi wiadomo pracują pod Maemo 4 (OS2008).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zezol

Bardzo ciekawie się zapowiada.

Czyżby to miało szansę pobić Androida? Chociażby w szybkości działania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Multimedialnie bije telefony z Androidem na głowę. Wystarczy spojrzeć na samą rozdzielczość video i optykę. To Nokia. Ale system z jednym telefonem nie zawojuje wiele. Wystarczy, że wyjdzie teraz multimedialny telefon z Androidem z prawdziwego zdarzenia i sprawa będzie przesądzona ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zezol

Miło mnie zaskoczyło, gdy kliknąłem w "przedsprzedaż" - na liście 9 krajów była Polska! :)http://sklep.nokia.pl/nokia-pl/product. ... ture=pl-PL

Maemo będzie będzie miało coś, czego nie ma jak na razie Android - motywy, czyli łatwą zmianę wyglądu systemu. Ale za to wyczytać można, że Maemo 5 nie będzie miało MMSów oraz wsparcia dla technologii WAP (no ale komu to potrzebne ;)).

A jak patrzę jakie funkcje będzie miał ten Maemo, to jak to zostało napisane - lepiej, aby Android 2.0 miał się czym pochwalić. No ale z drugiej strony fajnie, że powstają nowe systemy mobilne - lepiej dla nas, odbiorców - będziemy mieli większy wybór :). Mi się z tych screenów nawet podoba ten Maemo, no ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu z Maemo i Androidem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maemo to zmiana nazwy dla Symbiana. Wiem, wiem, to zupełnie inny system. Tylko ciekawi mnie jak będzie wyglądać otwartość tego systemu na deweloperów i użytkowników. W tej chwili Android pod tym względem powala i wątpię, żeby udało się to komukolwiek pobić.

Nikt nie kupi Maemo dla samej zmiany skórki systemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    labedz
    Maemo to zmiana nazwy dla Symbiana. Wiem, wiem, to zupełnie inny system. Tylko ciekawi mnie jak będzie wyglądać otwartość tego systemu na deweloperów i użytkowników. W tej chwili Android pod tym względem powala i wątpię, żeby udało się to komukolwiek pobić.

Nikt nie kupi Maemo dla samej zmiany skórki systemu ;)

Według tego co jest napisane na m.in. ang. wikipedii, maemo to wersja linuksa (debiana) przystosowana do mobilnych urządzeń. W przeciwieństwie do Androida, który z linuksa ma właściwie tylko jądro, a całe oprogramowanie i tak jest w dziwnej wersji javy, na maemo można instalować zwykłe pakiety deb., oczywiście bardziej skomplikowane programy będą potrzebowały pewnych zmian. Na YouTube można obejrzeć filmy przedstawiające działanie OpenOffice, albo AbiWorda na wcześniejszych wersjach Maemo. Wiadomo, że Open Office to jest coś więcej niż mobilne wersje pakietów biurowych na inne platformy. W praktyce oznacza to, że Nokia z Maemo to nie tyle odpowiednik smartphonów z Androidem, WM, Symbianem czy Iphone, co zwykly PC zmniejszony do wielkości telefonu. To tak jakby sobie wyobrazić telefon z działającą i funkcjonalną wersją Windowsa Vista albo Leoparda, tylko tutaj jest linux (Debian, jak Ubuntu). Nie wiem jak sprawdzi się to na rynku, bo jednak większości klientów wystarczy zapewne zwykły smartphone i takie urządzenie może okazać się trochę za bardzo skomplikowane. Osobiście jeszcze dwa tygodnie temu byłem przekonany, że jak skończy mi się umowa z G1 to następny mój telefon też będzie z Androidem, teraz już tego pewny nie jestem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi