Skocz do zawartości
KunDun

TUTORIAL Aktualizacja HBoot dla każdego

Rekomendowane odpowiedzi

KunDun

Wszystko robisz na własną odpowiedzialność, ani portal android.com.pl ani ja jako autor tego poradnika nie bierzemy odpowiedzialność za ewentualne szkody.

W związku z wieloma pytaniami i prośbami o pomoc z zaktualizowaniem HBoota, postanowiłem szybko skrobnąć tutorial, który ułatwi Wam życie a mojej skrzynce odbiorczej oszczędzi kolejnych wiadomości z pytaniami "co zrobiłem źle".

Kilka kwestii teoretycznych:

• HBoot jest w prostych słowach tym dla smartfona czym BIOS dla PCta - jest bootloaderem, czyli programem który "mówi" telefonowi co ma robić, kiedy wciskacie przycisk POWER aby go uruchomić ;)
    • Wersję HBoota można zmieniać tylko w górę (innymi słowy możliwy jest tylko upgrade, downgrade'u nie da się zrobić!)
    • Flashowany niżej plik firmware.zip odpowiada za aktualizację nie tylko HBoota, ale także obrazu systemu (system.img), jądra (boot.img), recovery (recovery.img) oraz radia (tego co decyduje o działaniu WiFi czy połączenia z siecią komórkową)

Nie ma możliwości downgrade'u HBoot - aktualizuj z rozwagą! Oczywiście operacja wymaga odblokowanego bootloadera.

Aktualizacja HBoot krok po kroku

1. Na wstępie wypadałoby znać CID swojego urządzenia. Tu dowiesz się jak: http://forum.android.com.pl/f556/jak-wra-ciae-do-stockowego-romu-z-dowolnego-custom-romu-187864/

2. Jeśli już wiesz jaki masz CID, zgodnie z listą przygotowaną przez Mike'a tutaj: [29.12.2012] Jelly Bean firmware collection for different Carriers ID (CID) - xda-developers możesz dowiedzieć się czy i jaki najnowszy HBoot możesz zaserwować swojemu HOX'owi. Jeśli znajdziesz swój CID na liście i jest tam wersja HBoot, która Cię satysfakcjonuje, ściagnij ją i nazwij plik firmware.zip.

3. Kolejne operacje wymagają plików fastboota oraz wiersza poleceń. CDkujemy się do katalogu z plikami fastboota, tam też wrzucamy plik firmware.zip.

4. Upewniamy się, że mamy gdzieś pod ręką nasz plik Unlock_code.bin - ten, który HTC nam przysłało podczas operacji odblokowywania bootloadera.

5. Teraz po kolei, bez żadnych wyjątków, wykonujemy następujące komendy:

Blokujemy bootloader:

fastboot oem lock

Przechodzimy do trybu OEM flash:

fastboot oem rebootRUU

Na ekranie powinno się pojawić srebrne logo HTC - jest dobrze :)

Flashujemy firmware (koniecznie dwa razy - za pierwszym razem dostaniemy informację o błędzie i prośbę o ponowne wykonanie komendy!):

fastboot flash zip firmware.zip

Jak zobaczymy pasek postępu, cały zielony - jest OK, można iść dalej :)

6. Pasowałoby odblokować ponownie bootloader i zaopatrzyć się w recovery:

Odblokowujemy (musimy to zatwierdzić na telefonie!):

fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin

Ściągnięte stąd recovery CWM wrzucamy tak:

fastboot flash recovery recovery-clockwork-touch-5.8.4.0-endeavoru.img

Czyścimy cache fastboota:

fastboot erase cache

A jeśli wrzucamy jakiś nowy ROM (a przecież na 99% po to właśnie robimy całą operację) to jeszcze obraz jądra z danego ROMu:

fastboot flash boot boot.img

A następnie wchodzimy do recovery i tenże ROM flashujemy!

Prościej się nie da - mam nadzieje, że się przyda. W razie pytań zapraszam do dyskusji w tym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Ostatni

Dobra a co jeśli chciałbym zrobic aktualizacje hboot'a z 0.94 do 1.12? W link który podałeś są tylko wersje 1.3x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Smogg

Poszukaj więc i skorzystaj z jakiegoś linku, który prowadzi do wersji, której potrzebujesz. Reszta procedury wygląda identycznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    empet

Pytanko: zacząłem procedurę aktualizacji, mam prawidłowe pliki. Zablokowałem bootloader, wszedłem w tryb RUU, ale przy próbie wgrania firmware mam komunikat o zbyt niskim stanie baterii (13 battery low). Wszystko jasne, ale skąd mam wiedzieć czy bateria się ładuje? Nie mogę teraz zrobić nic poza wejściem w fastboot, oczywiście recovery się nie odpala póki co. Świeci stale czerwona dioda - to oznacza ładowanie?

[edit]: teraz już zagwozdka; zostawiłem go podłączonego do sieci, żeby się naładował; a on się wyłączył całkiem i nie reaguje ani nie świeci diodą :/

[edit]: i jednak po kilku minutach znowu startuje do fastboota. Flashować się nie da, bo za mało baterii. Czerwona dioda mruga, po jakimś czasie świeci ciągłym.

Edytowane przez empet

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    daneo

Nie wiem czy ktoś już zadał takie pytanie:) - czy z HBOOT np 1.36 będę mógł wrócić do ICS?

Na razie mam 0.95 unlocked S-On wgrałem CWM Android Revolution HD ale myślę przejść na JB

Inna sprawa że mam CID orang216 1.29.65.11 i chyba tylko przez stockowy rom można zrobić upgrade do JB.

Jeśli coś źle zrozumiałem proszę o fory bo od niedawna w tym siedzę. Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    KunDun

Na takim CIDzie nie przeskoczysz do JB, popatrz na listę linkowaną w pierwszym poście.

I nie, nie wrócisz na ICS kiedy już wejdziesz na hboot 1.3x.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    daneo

a jeśli wgram SuperCid to będę mógł wrócić do ICS? Jeszcze jedno mnie ciekawi czy można wrócić z tego SuperCid do tego co miałem?tak w sumie pytam się z ciekawości bo nie wiem czy miałbym taką potrzebę powrotu do oryginalnego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Smogg

Nie zmienisz CID bez S-OFF... Ergo, nie.

W równoległym wymiarze, w którym S-OFF dla HOX został opublikowany sytuacja wygląda z goła odmiennie. Posiadając S-OFF CID zmieniasz w każdą stronę, w którą sobie życzysz - czy to ze stockowego w stronę SuperCID, czy to z SuperCID z powrotem na stockowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to mam rozumiec ze wszystkie pozostale CIDy ktore sa np na liscie ponizej a dokladniej w moim przypadku "x.xx.69.x - Orange PL (Poland)" nie maja mozliwosci wgrania HBOOTA w najnowszej wersji i JB ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi