Skocz do zawartości
Lukoilman

Unbrick telefonu, gdy komputer wykrywa tylko OMAP4430

  Rekomendowane odpowiedzi

  Witam!

  Przedstawiam wam ten oto poradnik, który może komuś pomoże przywrócić jego LG do zycia. Tutorial kierowany jest do osób, którym komputer wykrywa jedynie OMAP4430, który w dodatku znika i pojawia się na liście urządzeń w menadżerze. Jeżeli twój komputer wykrywa normalnie wszystkie składniki, nie stosuj tego tutorialu.

  Proszę czytać uważnie. Nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody (chociaż, jeżeli czytasz ten poradnik, to znaczy, że już nabroiłeś więc bardziej już chyba nie zpesujesz :E). Jeżeli nie czujesz się na siłach a twój telefon objęty jest jeszcze gwarancją, lepiej oddaj go do serwisu. Z doświadczenia wiem, że nie sprawdzają specjalnie przyczyn awarii (ingerencji w soft, co jest niegodne z gwarancją), po prostu wgrywają nowy soft (bądź wymieniają płytę główną, jeśli nie uda im się wgrać softu). Osobiście raz już wysyłałem telefon, który padł po mojej ingerencji w soft. Naprawili bez problemu (akurat soft, bo ekran jak miał hot piksele, tak ma).

  Słowem wstępu

  Zapewne niektórym z was "udało się" uceglić swój telefon po wgraniu romu XBSAll przeportowanego z koreańskiego odpowiednika P920, czyli SU760, który stanowi bazę do wgrywania customowych ICS-ów, takich jak Acura, Darkroom itp.

  Ja sam miałem z tym problem. Wgrałem ICS z SU760, chciałem zaflashować CWM, niestety nie działał mi fastboot, więc postanowiłem, że zrobię to z poziomu telefonu. CWM nie wspiera jednak SU760. Wybrałem więc z listy mój model, czyli P920, dałem na flash i po chwili pokazał sie napis, że flashowanie przebiegło pomyślnie. Wziąłem więc opcję uruchomienia w trybie recovery. No i na tym zabawa się skończyła - telefon załapał bootloopa. Na sekundę pojawiało się logo LG, i restart, znowu logo LG, sekunda, czarny ekran, i tak w kółko...

  Głównym problemem nie było jednak to. W najbardziej chyba znanym tutorialu dotyczącym unbricka, który znajduje się tu na forum wymagane jest, aby komputer wykrył kilka składników telefonu. Po złapaniu bricka na romie SU760, komputer wykrywał mi jedynie OMAP4430 USB device, w dodatku po podłączeniu, składnik ten włączał się i wyłączał (znikał się i pojawiał w menadżerze urządzeń). Brak wykrycia pozostałych komponentów uniemożliwiał zastosowanie tutorialu od marti701.

  Jednocześnie chcę jeszcze powiedzieć, że poniższy tutorial to w zasadzie opis tego jak ja dokonałem postawienia swojego P920. Zanim mi się to udało, próbowałem różnych metod z różnych tutorialów. Cały proces to zbiór czynności w zasadzie z kilku poradników plus moje własne spostrzeżenia. Na koniec dodam oczywiście linki do oryginalnych tutoriali. W dużej mierze powodzenie naprawy zależy od szczęścia. Nie próbowalem tej metody powtarzać, więc korzystając z niej musisz wiedzieć, że w pewien sposób dopiero ją testujesz.

  Z góry przepraszam też za brak screenów. Niestety, gdy wykonywałem te operacje, nie sądziłem, że przyniosą sukces i nie dokumentowałem przebiegu procesu w postaci screenów.

  Potrzebne rzeczy:

  - uszkodzony P920 z wgranym romem SU760 wraz z baterią

  - kabel USB dostarczony przez producenta (może być dobrej jakości zamiennik, ważne, żeby kabel nie był uszkodzony)

  - komputer PC z systemem operacyjnym Windows XP 32-bit z dostępem do internetu

  Przygotowania:

  Po pierwsze musimy mieć sprawny komputer z systemem Windows XP 32-bit. I osobiście zalecałbym przed przystąpieniem do całej tej operacji sformatowanie i wgranie Windowsa XP. Zapewni to maksymalną stabilność i pewność, że nic nie zakłóci procesu a przede wszystkim usunie ewentualne pozostalości po programach i sterownikach LG, które były zainstalowane wcześniej. Polecam odłączyć też zbędne urządzenia, typu pendrive itp.

  Gdy mamy już gotowy komputer, zajmujemy się dosyć istotna sprawą, a mianowicie poziomem naładowania baterii. Bateria mojego telefonu leżała długi czas nieładowana. Na szczęście energia zgromadzona w niej wystarczyła, żeby proces unbricku powiódł się. W sytuacji, gdy system telefou nie włącza się, nie mamy oczywiście możliwości sprawdzenia poziomu naładowania ani nawet samego ładowania. Poziom naładowania możemy sprawdzić więc np. multimetrem, albo jeżeli mamy drugi telefon, do którego pasuje bateria od P920. Te druga sytuacja jest o tyle lepsza, że mamy od razu możliwość łatwego i nieinwazyjnego naładowania baterii w razie jej rozładowania. Możemy jednak przyjąć, że jeżeli po umieszczeniu baterii w telefonie i naciśnięciu przycisku power ekran zaświeci się i zacznie się bootloop, to powinno starczyć prądu na przeprowadzenie naprawy. Jeżeli telefon z baterią nie daje znaku zycia (a wcześniej występował bootlop), to znaczy, że bateria rozładowała się i należy ja naładować. Ładowanie uceglonego telefonu raczej nic nie da.

  Jeżeli twoja bateria ma wystarczająco energii i telefon się włącza, pomiń poniższy punkt i przejdż do etapu zasadniczego.

  Ładowanie baterii z wykorzystaniem innego telefonu (do którego nie pasuje bateria od Swifta 3D):

  Przygotuj sprawny telefon z ładowarką oraz dwa kabelki ze zdjętą izolacją na końcówkach. Zdejmij jego pokrywę baterii i pomiędzy styki baterii a blaszki w telefonie wetknij kabelki, odpowiednio jeden dla bieguna dodatniego, jeden dla ujemnego. Upewnij sie, że końcówki przewodów nie stykają się z przeciwnym biegunem. Pamiętaj również (zapisz sobie, bądź oznacz kable) o tym, który z przewodów podłączony jest do jakiego bieguna. Weź teraz drugi telefon, którego baterię chcesz naładować (w tym przypadku będzie to LG P920, ale nie ma to żadnego znaczenia). Tak samo jak wcześniej, wetknij końcówki przewodów między styki baterii, ale pamiętaj o ich biegunowości. Obie końcówki przewodów powinny być podłaczone do tego samego bieguna w obydwu telefonach. Tzn. jeden kabel łączy dwa bieguny ujemne, drugi dwa bieguny dodatnie. Jeżeli wszystko zostało zrobione, odłóż całą tę instalację w bezpieczne miejsce a następnie podłącz pierwszy telefon (nie uszkodzone LG!) do ładowarki. W ten sposób prąd z ładowania baterii pierwszego telefonu przepłynie również do baterii w drugim telefonie (czyli tu LG Swift). Cały proces należy uważnie kontrolować. Należy sprawdzać, czy żadne z urządzeń nie przegrzewa się. Jednocześnie dobrze mieć pod ręką jakiś miernik (najlepiej multimetr), aby w razie wątpliwości sprawdzić, czy do baterii w Swifcie faktycznie dociera prąd. Po około pół godziny bateria powinna być naładowana na tyle, żeby dało się włączyć Swifta i przeprowadzić unbrick.

  Zasadniczy etap:

  Pobierz najnowsze sterowniki ze strony producenta.

  Pobierz następujący plik: omap4boot-for_optimus-v1.17b.zip - 6.92 MB

  Pobierz rom naprawczy: bootv21e.rar - 312.91 MB

  Zainstaluj sterowniki pobrane ze strony LG.

  Wypakuj omap4boot na pulpit.

  Zainstaluj LGFlashTool (LGFT) zgodnie z http://forum.android.com.pl/f393/tutorial-unbrick-przywracanie-orginalnego-romu-w-lgp920-programem-serwisowym-93524/]tym tutorialem.

  Włącz LGFlashTool, zaznacz opcję USB, wybierz prawidłowy plik dll oraz jako rom, wybierz rom naprawczy (plik bin).

  Otwórz menadżera urządzeń. Podłącz telefon bez baterii do komputera. Wykryje on tylko składnik OMAP4430. Dokonaj instalacji sterowników (dokadnie tak jak w tutorialu od marti701, z tym, że jako ścieżka sterownika wybierz Pulpit\omap4boot-for_optimus-v1.17b\omap4boot-for_optimus-v1.17b\usb_drv_windows). Zapewne będzie się on pojawiać i znikać na liście urządzeń.

  W tym momencie będzie się trzeba troszkę nakombinować, gdyż komputer może nie wykryć od razu pozostałych składników.

  Nie odłączaj telefonu od komputera. Włóż baterię, przytrzymaj vol+ oraz power do momentu, aż na ekranie pojawi się to, co oznacza, że telefon jest w trybie download:

  post-59792-14255716087799_thumb.jpg

  W tym momencie komputer powinien wykryć kilka innych urządzeń. Jeżeli to nie następuje, musimy, jak już wspomniałem, pokombinować. Odłączyć telefon, podłączyć jeszcze raz trzymając vol+ i power. Niestety jest to najbardziej nieprzewidywalny punkt tutorialu i to czy komputer w końcu poprawnie skomunikuje się z telefonem i wykryje potrzebne do flashowania składniki zależy głównie od szczęścia. Nie należy się jednak zrażać po pierwszej próbie, a próbować, aż w końcu coś ruszy. U mnie właśnie tak to wyglądało, że komputer w końcu wykrył potrzebny składnik w trybie download.

  Jeżeli pojawi się dymek o wykryciu nowych urządzeń, to jest to właściwie 99,9% sukcesu.

  Sprawdź teraz na liście urządzeń w menadżerze, czy w portach COM & LPT widnieje urządzenie LGE Mobile USB. Jeśli tak, to zmień jego port na 41 (jeśli nie wiesz jak, to zajrzyj do tutorialu marti701 o unbricku). Nie odłaczaj już telefonu i zostaw w nim baterię.

  Przejdź teraz do otwartego wcześniej LGFT. Ustaw odpowiednio port (ikonka wtyczki COM, następnie zaznacz tylko checkbox obok cyfry 1). Kliknij na strzałkę, aby przejść do trybu ready. Odłącz telefon na kilka sekund a następnie podłącz wciskając klawisz vol+. Proces powinien potoczyć się samoczynnie. Przy ok 25-30% pasek postępu przeskoczy do 80%. Następnie dojdzie do końca. Na koniec pokaże pewnie FAIL (jak zwykle, to kwestia kabla, pisał o tym marti701 w swoim tutorialu, nie ma jednak sensu niszczyć izolacji i lutować opornika, skoro nie ma to wpływu na powodzenie flashowania). Po chwili możesz włączyć telefon, a gdy uruchomi się, odłączyć go od komputera.

  Telefon uruchomi się od razu w trybie recovery. Mi jednak co chwile restartował się, gdy chciałem cokolwiek zrobić w tym trybie. Dałem więc reboot, żeby uruchomić system. Telefon właczył się. System jednak pokazywał błędy pamięci.

  Należy teraz wejść do ustawień (u mnie po wejściu w menu nie było żadnych ikonek). Trzeba więc wejść z poziomu pulpitu dotykając pierwszego od lewej przycisku dotykowego pod ekranem a następnie przejść do ustawień i zrobić formatowanie pamięci a następnie przywrócenie do stanu fabrycznego. Następnie wchodzimy do recovery i czyścimy cache/dalvik oraz robimy factory reset.

  Na dobrą sprawę na tym można by zakończyć.

  Ja polecam jednak skorzystać teraz w pełni z tutoriala marti701 i przeprowadzić wgranie czystego, oryginalnego softu. Następnie można sprawdzić jeszcze aktualność i wgrać ewentualnie nowszy soft przez oficjalny flasher od LG, który pobrać można ze strony producenta.

  Tutoriale, które okazały się przydatne:

  [GUIDE] [P920/5] [sU760] Resurrection Guide (Lets get those brick's fixed...) - xda-developers

  [TUTORIAL] Flash BIN rom, Unbrick, Update - Optimus 3d (Service Flash software) - xda-developers

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Radem

  Bardzo ładny poradnik Gratki.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  No super poradnik;) Wszystko pięknie ładnie wytłumaczone krok po kroku, mało jest tak dobrych tutorialów. Sam to już jakiś czas temu przechodziłem i wiem że ta metoda działa na 100% ;) Tylko nie trzeba mieć Windows XP, spokojnie może być Windows 7 czy 8, ale tylko i wyłącznie 32bit, a program LGFlashTool uruchamiamy w trybie zgodności z Windows XP SP3 Sprawdzone wielokrotnie :cool:

  PS. Szkoda tylko że tak późno "wydałeś" ten tutorial, bo tyle nerwów co mnie to kosztowało żeby samemu na początku do tego dojść że tylko cztery ściany mego pokoju wiedzą xD;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Zrobiłem wszystko zgodnie w powyższym opisem i niestety...mam mały problem. Mianowicie wszystko przebiega u mnie tak jak opisał Lukoilman z wyjątkiem ostatniego kroku. Tzn telefon uruchamia się w trybie recovery, mogę poruszać się po nim dotykając ekranu, mogę zrobić factory reset, wszystkie wipe'y, a nawet czyszczenie cache/dalvik. Jest tylko jeden problem. Nie mogę uruchomić samego systemu po wydaniu komendy "reboot system". Telefon za każdym razem uruchamia się ponownie i wraca do trybu recovery.

  Próbowałem też zainstalować zip z karty sd ale po wyświetleniu poniższych linijek instalacja jest przerywana:

  --Installing :/sdcard/BIN_LGP920AT-00-V21e-EUR-XXX-Apr-19-2012-0.zip

  Finding update package...

  Opening update package...

  Installing update...

  Installation aborted.

  Jakieś sugestie jak poradzić sobie z tym problemem ?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  A baterie próbowałeś wyciągać? Bin jest tylko do Flashtoola!

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jasne, że wyjmowałem baterie. Zaraz po jej włożeniu telefon sam się uruchamia, ładuje się recovery i sytuacja się powtarza.

  Z binem...nie wiedziałem...no cóż, po samej ilości postów widać jak "dobrze" jestem zorientowany w temacie :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ta metoda jest do flashtoola, więc wgraj przez niego i będzie wszystko działać (tego bin)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  W takim razie do czego służy opcja Install zip from sdcard znajdująca się w recovery?

  Podrzucisz link z jakimś rozsądnym tuturialem odnośnie wgrywania przez flashtoola? Będę wdzięczny tym bardziej, że nie do końca odnajduję się w terminologii i na początku wszystkie te motedy lekko się mieszają ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  W podanym przez Ciebie tuturialu (który kiedyś już raz przerabiałem i odratowałem swojego p920) opisana jest ta sama metoda co powyżej (z małymi różnicami na wypadek gdyby komputer "źle wykrył" omap4430). Tą sama metodą wgrałem rom naprawczy bootv21e i utknąłem na tym co pisałem wyżej - ciągle uruchamiający się recovery. System nie chce ruszyć.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x