Skocz do zawartości
maestro00

Ad-Hoc na androidzie.

Rekomendowane odpowiedzi

W poniższym tutorialu przedstawię w jaki zmusić naszego Androida aby łączył się z siecią wi-fi w trybie ad-hoc .

Przydatna sprawa jeśli udostępniamy internet z komputera stacjonarnego a nie mamy w pobliżu Access Pointa a jedynie kartę sieciową wi-fi w komputerze.

Rozumiem że każdy potrafi utworzyć ad-hoc, i zrobi to teraz bez problemu, jeśli nie to odsyłam do http://www.google ;)

Jeśli jeszcze nie dokonaliście Udostępniania Połączenia na swoim komputerze to zróbcie to teraz zgodnie z instrukcją:

http://www.magazyninternet.pl/artykul/4 ... ws_xp.html

Powracając do modyfikacji samego androida (możliwe są oczywiście wyłącznie na zROOTowanym telefonie):

1. W pierwszej kolejności powinniśmy zainstalować biblioteki sdk androida - dokładny opis instalacji znajduje się już w naszej wikipedii:

http://wiki.android.com.pl/Instalacja_SDK

2. Podłączamy nasz telefon do komputera kablem USB.

@edit Zamiast wpisywań mozolnie poniższe komendy w wierszupoleceń można użyć moich gotowych skryptów.

http://odsiebie.com/pokaz/5573394---8fe5.html

3. Klikamy START-> Uruchom , i wpisujemy "cmd", klikamy OK

Naszym oczom ukaże się Wiersz Poleceń (czarne okno, wiadomo o co chodzi)

4. Wpisujemy następującą komendę (odpowiednik - skrypt "odczyt"):

adb pull /system/etc/wifi/tiwlan.ini tiwlan.ini

oraz kolejną

adb pull /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf wpa_supplicant.conf

Tym sposobem skopiowaliśmy wspomniane pliki na dysk naszego komputera - znajdują się one w katalogu

C:\Documents and Settings\zzzzzzz

gdzie zzzzzz to nazwa naszego konta logowania do systemu windows.

5. Przyszła pora aby edytować odpowiednio nasze pliki.

Do tego posłuży nam program WinVi dostępny pod adresem:

http://www.winvi.de/winvi32.zip

Gdybyście chcieli otworzyć plik w windowsowym notatniku zobaczycie jedynie wielki bałagan ;)

6. Tak więc uruchamiamy WinVi i otwieramy w nim najpierw pierwszy plik - tiwlan.ini

Szukamy w treści następującej linijki:

WiFiAdhoc = 0

Nasze zadanie będzie polegało na zamianie 0 na 1 oraz dopisanie kilku komend - tak jak wygląda to na gotowo poniżej:

WiFiAdhoc = 1
    dot11DesiredSSID = xxxxxxxxx
    dot11DesiredBSSType = 0

gdzie w miejsce "xxxxxxxx" wpisujemy nazwę naszej sieci.

Koniec edycji pliku, klikamy ZAPISZ i nasz pierwszy plik jest gotowy.

7. Pora na zmiany w kolejnym pliku wpa_supplicant.

Ponownie otwieramy WinVi i otwieramy w nim tym razem plik wpa_supplicant.conf

Edycja będzie polegała na dodaniu na końcu kilku linijek, na gotowo wyglądać to powinno następująco:

ctrl_interface=tiwlan0
    update_config=1
    eapol_version=2
    ap_scan=2
    fast_reauth=1

network={
       ssid="xxxxxxxx"
       scan_ssid=0
       mode=1
       key_mgmt=NONE
       auth_alg=SHARED
    }

Gdzie w miejsce "XXXXXXX" wpisujemy nazwę naszej sieci ad-hoc.

Klikamy ZAPISZ i wychodzimy z programu.

8.Nasze pliki są już wyedytowane i gotowe by umieścić je z powrotem w androidzie.

W tym celu ponownie otwieramy Wiersz Poleceń (pkt.3) i wpisujemy kolejno następujące komendy (odpowiednik skrypt-zapis):

adb shell
    mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
    exit
    adb push tiwlan.ini /system/etc/wifi/tiwlan.ini
    adb push wpa_supplicant.conf /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf
    adb shell
    mount -o ro,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
    exit

To już koniec.

Nasz telefon po włączeniu wi-fi powinien już widzieć i połączyć się z naszą siecią.

Jeśli sieć jest widoczna ale telefon nie łączy się lub podaje że sieć jest poza zasięgiem musimy na komputerze włączyć usługę DHCP.

Przechodzimy do Panelu sterowania -> Połączenia sieciowe -> klikamy prawym przyciskiem na interfejs którym odbieramy internet, wchodzimy w zakładkę Zaawansowane i w polu udostępnianie połączenia klikamy na Ustawienia , zaznaczamy "ptaszkami" obydwa pola DHCP oraz dla pewności DNS, a także dwa ostatnie UPnP.

Życzę udanych udanych połączeń ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    JVoo

Strasznie dużo kombinowania.

Ja korzystam z oprogramowania od karty sieciowej "Ralink Wireless LAN Card" gdzie wystarczy, że kliknę na ikonkę PPM i wybiorę "Switch to AP mode". Potem telefon już bez problemu wykrywa komputer i może się z nim połączyć.

Co więcej nie musiałem udostępniać połączenia internetowego czy też tworzyć mostka, ale myślę, że to program zrobił za mnie. ale mniejsza o to.

Czy bez modyfikacji tych plików Twój telefon nie wykrywał sieci? Bo to co zrobiłeś bardziej mi pasuje do uruchomienia trybu AD-hoc w telefonie. w tiwlan.ini mam WiFiAdhoc = 0, czyli standardowo. Ja w tym pliku mieszałem przy zupełnie innej wartości, która nie ma znaczenia w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drogi JVoo ;)

Tryb SoftAP czyli tryb emulacji AccessPointa posiadają jedynie karty oparte na chipsecie Ralinka a nie wszyscy takowe mają ;)

Dodatkowo spróbuj włączyć SoftAP w przypadku gdy masz zainstalowane 2 karty radiowe gdzie jedna odbiera internet a druga wysyła - nie da rady zwłaszcza w niektórych przypadkach gdy masz autentyfikację PPPOE po wi-fi.

Dla takich wypadków powstał ten tutorial.

P.S.

Też mam min. kartę na Ralinku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dawsio

domyślam sie, że na nie rootowanym nie pójdzie ad-hoc?

edit:

przeczytałem jeszcze raz i zauważyłem wzmianke, że działa tylko na zrootowanych g1

edit2:

Zrobiłem roota, zmianiłem wszystko w plikach, postawiłem sieć i działa :hurra: :hurra:

kolejny edit:

Dzisiaj już niedziała... najpierw było "poza zasiagiem" potem "nie można uruchomić wifi" na co nić nie pomagało... zrobiłem wipe i wifi sie włącza ale ad-hoc jest cały czas poza zasięgiem. Laptop znajduje tą sieć. Co z tym zrobić? Telefon łaczy sie z innymi sieciami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    flojd
    kolejny edit:

Dzisiaj już niedziała... najpierw było "poza zasiagiem" potem "nie można uruchomić wifi" na co nić nie pomagało... zrobiłem wipe i wifi sie włącza ale ad-hoc jest cały czas poza zasięgiem. Laptop znajduje tą sieć. Co z tym zrobić? Telefon łaczy sie z innymi sieciami

mam ten sam problem, czy ktoś zrobił Ad-Hoc na androidzie i mu to działa cały czas?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dawsio

chyba nie da rady... próbowałem przeinstalować rom w telefonie, system na kompie i nic...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    flojd

znalazłem program:

https://slideme.org/application/tetherwifi

ale u mnie przy naciśnięciu na Start Tether" dostaję komunikat: "Cannot start Tether service. Error: Premission denied"

Moje wersje:

TetherWiFi: 1.0.1

CyanogenMOD 4.1.11.1

Radio 2_22_19_26I

Byłbym wdzięczny za rozwiązanie, jeśli ktoś ma nowszą wersję, to poproszę, bo zanim zapłacę to chcę mieć pewność ze mi to będzie chodziło

P. w necie znalazłem coś takiego, ale nie bardzo wiem o co w tym chodzi(http://www.androlib.com/android.application.com-androidactivity-tetherwifi-jwEz.aspx):

System permissions :

* android.permission.ACCESS_WIFI_STATE

* android.permission.INTERNET

* android.permission.CHANGE_WIFI_STATE

* android.permission.WAKE_LOCK

* android.permission.READ_SYNC_SETTINGS

* android.permission.WRITE_SYNC_SETTINGS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baggus

flojd - ten temat jest o udostępnianiu internetu z PC dla telefonu. Aplikacja, którą podałeś robi dokładnie odwrotnie czyli udostępnia sieć gsm z telefonu dla PC lub innych urządzeń z obsługą Wifi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    flojd

baggus - ale skoro będzie nawiązane połączenie TCP/IP (bo tak rozumiem komunikację w tym przypadku) to można to wykorzystać jako sieć wlan. Tyle, że mi ten program nie chce zastartować takiego połączenia.

Nie mam racji, że skoro będą szły pakiety komp<->android<->internet bo będą szły komp<->android ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    baggus

Nie jestem pewien, ale jakby to było takie proste to już by ktoś na to wpadł. Zaraz ktoś mądrzejszy pewnie odpisze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi