Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka  :emo_im_sad:

Proszę, dodaj nas do wyjątków:) Wyświetlamy jedynie ładne, idealnie dopasowane reklamy - żadnych wyskakujących okienek czy wideo! Reklamy to jedyne źródło utrzymania naszej społeczności.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. Dziękujemy!

gzajac

Działalność Gosp. i rozliczanie dochodów z Google Play / AppStore - okiem eksperta

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie, na podstawie potwierdzenia przyjscia przelewu. Biorę kurs dolara z dnia poprzedzającego przelew, wyliczam ile to wychodzi w PLN i płacę od tego podatek. Nie jestem VATowcem, więc czy będę miał rachunek, czy przelew z informacją za co to - nie ma różnicy. Swoją drogą robienie rachunków to przerabianie potwierdzenia przelewu na inny format zapisu, z dopisaniem "za co to". Czyli na jedno wychodzi..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fpv
    No dobra, faktury nie wystawisz, ale jak to rozliczasz w takim razie?

No jak nie wystawisz. Właśnie, wystawisz.. ale tylko 1 sztukę z napisem kopia, i schowasz ją do swojego skoroszytu.

---------- Post dołączono o 10:13 ---------- Poprzedni post napisano o 10:05 ----------

Normalnie, na podstawie potwierdzenia przyjscia przelewu. Biorę kurs dolara z dnia poprzedzającego przelew, wyliczam ile to wychodzi w PLN i płacę od tego podatek. Nie jestem VATowcem, więc czy będę miał rachunek, czy przelew z informacją za co to - nie ma różnicy. Swoją drogą robienie rachunków to przerabianie potwierdzenia przelewu na inny format zapisu, z dopisaniem "za co to". Czyli na jedno wychodzi..

Przykład 1 - kasa dochodzi na konto firmowe w PLN.

Przyszło $100, bank przewalutował po kursie 3,00.

Zatem wystawiam fakturę na $100, wpisuję kurs 3,00 i na fakturze dodatkowo informacja, że jest to 300 zł.

Przykład 2 - kasa dochodzi na konto firmowe w USD.

Przyszło $100.

Wystawiam fakturę na $100, wpisuję kurs NBP wczorajszy (3,1837) i informacja na fakturze, że to jest niby 318,37 zł.

Potem za kilka dni przykładowo rozmieniam USD na PLN za pomocą cinkciarza, i dostaję na konto 317 zł.

Pod koniec miesiąca robię dowód wewnętrzny, który zawiera wszystkie informacje o różnicach kursowych z danego miesiąca:

Lista:

Faktura FV/01/01/2013 : 317 - 318,37 = -1,37

Faktura FV/02/01/2013 : ....

Suma: -1,37

Zatem miesięczny PRZYCHÓD zmniejsza się o 1,37 zł, i w tej postaci dowód wewnętrzny powinien sie znaleźć w KPiR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mz1990
    No jak nie wystawisz. Właśnie, wystawisz.. ale tylko 1 sztukę z napisem kopia, i schowasz ją do swojego skoroszytu.

Tak właśnie robię. A kolega Mikosss chce koniecznie tego uniknąć i ciekaw jestem w jakim celu. Jedyne co osiągnie, to większe zamieszanie w obliczaniu zaliczki na podatek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi głównie o to, że do tej pory nie wystawiałem zawsze rachunków.. Ale chyba wkoncu bede musiał to zrobić zeby mieć święty spokój..;p

A co do

Potem za kilka dni przykładowo rozmieniam USD na PLN za pomocą cinkciarza, i dostaję na konto 317 zł.
    to nie lepiej jest poprostu wypłacić sobie na prywatne konto dolary i uznać to jako dochody z firmy, a potem już całkowicie prywatnie wymienić sobie te pieniądze? Czy trzeba wymianę dolarów koniecznie mieć w zakresie firmy? Edytowane przez Mikosss

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mz1990

Możesz zrobić sobie wymianę w kantorze, a złotówki przelać na prywatne konto. Wtedy nie masz przychodu z tytułu prowadzenia działalności. Ale jakiś urzędnik Ci może powiedzieć, że jednak jakiś przychód to jest (wtedy spoza DG, chociaż kierowniczka US nie potrafiła jednoznacznie powiedzieć mi jak to sensownie rozliczyć). No i jeżeli wymieniasz w ramach DG i byłbyś stratny na wymianie, to masz wtedy koszt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fpv
    No i jeżeli wymieniasz w ramach DG i byłbyś stratny na wymianie, to masz wtedy koszt

Nie koszt, tylko zmniejszasz przychód. To nie to samo.

---------- Post dołączono o 14:12 ---------- Poprzedni post napisano o 14:11 ----------

Chodzi głównie o to, że do tej pory nie wystawiałem zawsze rachunków.. Ale chyba wkoncu bede musiał to zrobić zeby mieć święty spokój..;p

A co do to nie lepiej jest poprostu wypłacić sobie na prywatne konto dolary i uznać to jako dochody z firmy, a potem już całkowicie prywatnie wymienić sobie te pieniądze? Czy trzeba wymianę dolarów koniecznie mieć w zakresie firmy?

Ale przecież podatek powinieneś zapłacić od kwoty, którą faktycznie zarobiłeś w PLN, a nie od wirtualnej wartości po kursi NBP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a Wy jak robicie? wymieniacie to w ramach firmy i obliczacie różnice, czy przelewacie USD na prywatne konto i wtedy sobie wymieniacie? O tej różnicy kursów nawet nie pomyślałem, żeby to księgować..;p

Ale przecież podatek powinieneś zapłacić od kwoty, którą faktycznie zarobiłeś w PLN, a nie od wirtualnej wartości po kursi NBP.
    No tak, ale jeśli ja trzymam wszystko narazie w dolarach to mam w ogóle nie płacić podatku i dopiero zapłacić go, gdy wymienię to w kantorze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fpv
    a Wy jak robicie? wymieniacie to w ramach firmy i obliczacie różnice, czy przelewacie USD na prywatne konto i wtedy sobie wymieniacie? O tej różnicy kursów nawet nie pomyślałem, żeby to księgować..;p

No tak, ale jeśli ja trzymam wszystko narazie w dolarach to mam w ogóle nie płacić podatku i dopiero zapłacić go, gdy wymienię to w kantorze?

Jeśli trzymasz w dolarach, i nie wymieniasz go na PLN, to płacisz zaliczkę na podatek wg kursu NBP. Jeśli wymienisz w końcu USD na PLN, to zmieniasz przychód o różnicę wynikającą z kursu wymiany względem poprzedniego kursu NBP. Czyli można mieć ujemny przychód w danym miesiącu :))

Różnicę kursów powinieneś księgować, bo skarbówka jeszcze Ci zarzuci nieprawidłowe prowadzenie księgowości. No i jeśli przykładowo zapłaciłeś podatek od kursu NBP 3,00... a potem sprzedałeś dolce po 3,20 ... to kto zapłaci podatek od różnicy? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka mała wrzutka odnośnie tej waszej dyskusji, wystawiać, nie wystawiać. Np. paragony fiskalne, są wymagane przy sprzedaży gotówkowej, ponieważ są wtedy jedynym dowodem dokonania operacji. W przypadku przelewów już tego nie trzeba, bo sam przelew jest dowodem istnienia operacji. Oczywiście, nie mówię, że nie trzeba lub trzeba, ale jeśli ktoś się dowiedział i mu tak powiedziano w US, to nie wieszajcie od razu na nim psów ;) Inna sprawa, że czasem np. dajmy na to po 4 latach (w razie kontroli) wyciągnięcie takiego potwierdzenia z banku to też dodatkowe problemy.

PS. Nie liczcie na to, że jeśli ktoś z US zapragnie coś wam sprawdzić, to jak ten ostatni idiota będzie wierzył tylko wyłącznie w "głupoty" jakie wypisaliście na tym swoim skrawku papieru nazwanym faktura ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mz1990

No dobra, ale jak prowadzisz KPiR to wystawianie faktur czy rachunków jest chyba naturalne. Jak kto woli, podyskutować można ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi