Skocz do zawartości
gzajac

Działalność Gosp. i rozliczanie dochodów z Google Play / AppStore - okiem eksperta

Rekomendowane odpowiedzi

No jasne. Mi powiedzieli w US i u księgowej, że nie jest koniecznie wystawianie tych rachunkow, ale jednak będę wystawiał, bo wole dmuchać na zimne;) A co do tych dolarów, to księgowa powiedziała mi, że jeśli sobie dolce z firmowego przeleje na prywatne, to nie musze już później wypisywać różnicy kursów przy ew. wymianie... Bo w sumie to już są moje pieniądze prywatne i co z nimi zrobię to moja sprawa... W sumie wydaje się to logiczne. Jeśli tak to jest to swego rodzaju luka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fpv

|Regulamin, punkt 4.6|

No więc właśnie... bo gdyby nagle kurs zmienił się z 3,00 na 6,00, a Ty byś akurat miał kilka tysięcy USD na tym dolarowym koncie, to różnica na podatku robi się już konkretna.

Edytowane przez KunDun

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest tam też info nt. rachunków, o których rozmawialiśmy

Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, mogą wystawić rachunek, ale nie muszą. Wystawienie rachunku z adnotacją „odwrotne obciążenie” ułatwi jednak księgowanie, którego dokonuje się wtedy w dacie wystawienia rachunku. Przedsiębiorcy mają obowiązek składania formularza VAT-UE za okresy, w których otrzymali przychody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    kkrol

Zamierzam wypuścić płatną aplikację na Google Play i jako, że współpracuję przy niej z drugą osobą prawdopodobnie będzie wiązało się to z założeniem spółki cywilnej. Jako, że ta wizja jest dla mnie trochę przerażająca, zastanawiam się czy istnieje szansa na uniknięcie tego problemu. Przychodzi mi na myśl firma pośrednik - prawa do aplikacji zostają na mnie i koledze, firma zajmuje się dystrybucją aplikacji przez Play-a, dostaje za to 20% zysków, a resztę my. Rozliczalibyśmy się z Fiskusem jako osoby fizyczne -> podatek dochodowy. Czy stosował ktoś już kiedyś takie rozwiązanie i mógłby podzielić się doświadczeniami?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie dane podajecie na wystawionych rachunkach dla firm : AP, LB, Startapp lub PayPal? Podajecie jakiś numer typu polski NIP / tax id?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fpv
    Jakie dane podajecie na wystawionych rachunkach dla firm : AP, LB, Startapp lub PayPal? Podajecie jakiś numer typu polski NIP / tax id?

Oni nie mają polskiego NIP, a Tax id też nie musisz podawać. Dane adresowe tylko muszą być (niekoniecznie te co są w danych przelewu, maja być dane siedziby).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szybkie pytanie o ludzi, którzy zarobili kasę ze sprzedaży aplikacji na Amazonie: czy jak biorę od nich czek, to muszę to rozliczać potem w PICie? z tego co słyszałem, to przez dostaniem kasy tam już jest nakładany podatek 30%(to prawda?), więc w PL nie muszę ponownie płacić od tego podatku? Dostałem na początku roku od nich pismo z tytułem "Foreign Person's U.S. Source Income Subject to Withholding". Nie wiem czy zaliczać to w picie, czy to jest jedynie potwierdzenie, że ta kasa już została opodatkowana..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Polski US ma totalnie w trąbie czy zapłaciłeś komuś podatek. Jako rezydent PL podlegasz "nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w PL", czyli jak masz jakiś dochód, to masz go umieścić w PIT i odprowadzić od niego podatek.

Może przeczytaj to pismo, które dostałeś to się więcej dowiesz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Polski US ma totalnie w trąbie czy zapłaciłeś komuś podatek. Jako rezydent PL podlegasz "nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w PL", czyli jak masz jakiś dochód, to masz go umieścić w PIT i odprowadzić od niego podatek.

Może przeczytaj to pismo, które dostałeś to się więcej dowiesz :)

To nie do konca tak. Dywidendy mialem opodatkowane w USA kiedys na 15% i w oparciu o podobny dokument jak ten z amazonu doplacalem w PL tylko 4 procent. Na druku PIT-ZG jest nawet miejsce na podatek odprowadzony za granica. Jest na to umowa o unikaniu podwojnego oppdatkowania.

Tak mi sie zdaje. Nie jestem ksiegowym, ale wspomniane dywidendy tak rozliczala cala firma przez lata i nikt nie mial problemow.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi