Skocz do zawartości
gzajac

Działalność Gosp. i rozliczanie dochodów z Google Play / AppStore - okiem eksperta

Rekomendowane odpowiedzi

mz1990

Nikt nie powie ci na pewno w którym momencie zaczyna się działalność. W urzędach też każdy powie ci coś innego, zdanie jednej księgowej będzie się różnić od zdania drugiej. Sam najlepiej znasz swój przypadek i jeżeli uważasz, że dla świętego spokoju warto założyć działalność, to załóż, jeżeli zarabiasz mało i ci się nie opłaca, albo się nie przejmujesz, to nie zakładaj. Ale wg mnie paypal to normalna forma płatności jak każda inna, przelewy które dostaję na paypal księguję normalnie jak bankowe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gimer

Jak jest taki problem to należy wysłać pismo o indywidualne rozpatrzenie sprawy i wtedy jak odpiszą (koszt to 40zł) to masz prawomocną opinię że tak lub że nie.

To trochę inaczej się nazywa, spytam się jutro radcy prawnego tak na korytarzu aby w koszt innej porady nie weszło :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gimer

To o czym pisałem nazywa się:

Indywidualną interpretacją, a wysyła się ją do ministra finansów ale to tylko tak brzmi salonowo. Swoją interpretację składamy do właściwego US tylko nie każdego. Dla mnie właściwym US jest Bydgoszcz, choć jestem z "Trójmiasta". Interpretacja kosztuje 40zł (? lub 80zł) i na jest prawomocna. Papierek jaki dostaniemy z powrotem ma moc prawną, także jakby ktoś do nas coś szurał w temacie interpretacji to po pokazaniu robi w tył zwrot :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    yaatzek

Ale jak sprawa wyląduje w sądzie to nie jest to żaden dowód. Ja tak słyszałem od swojego prawnika na "korytarzu" ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gimer

To zapytaj się ponownie i nie zapomnij wypytać o kontekst. Indywidualna interpretacja jest prawomocna. Po jej uzyskaniu i zrobieniu tak jak napisali inny US nie może zrobić inaczej niż stoi. Oczywiście tyczy się to tylko danego zapytania. To czy znajdą coś jeszcze to inna sprawa :)

Na marginesie doradca to nie prawnik. Jak już ktoś chce coś robić na DG, obojętnie jakiej, to wypada nieć takiego antka. Nikt nie zna się na wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. Przeczytałem cały temat oraz podobne i też nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Otóż, od paru lat pracuje na umowę o pracę (nic związanego z informatyką) na cały etat. Nigdy nie miałem działalności gospodarczej. Teraz tak, napisałem sobie aplikacje na Androida i ponieważ jest ona skierowana do bardzo wąskiego grona użytkowników to nie ma szans na jakieś zarobki z reklam. Chciałbym jednocześnie aby zwróciło mi się te 25 dolców za założenie konta deweloperskiego na GooglePlay. Więc chcę udostępnić tą aplikacje jako płatną za jakieś grosze. Na żadne zarobki sensowne nie liczę. I teraz pytanie czy mogę to zrobić spokojne jako osoba prywatna i ewentualne "nadwyżki w dochodach" związane z niedoszacowaniem "wąskiego grona użytkowników" wpisać w PIT w rubryce inne?

Tak mi wychodzi po przeczytaniu paru różnych "interpretacji" ale wolę się dopytać dla pewności.

A i czy czasem jak będę zakładał konto Google Wallet Merchant nie będę musiał podać jakiegoś wymaganego regonu itp?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gimer

Tak. Jak masz zysku mniej niż 500 zł to możesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miesięcznie czy rocznie te 500zł mogę dorobić? Możesz podać jakąś podstawę prawną bo nie mogę niczego znaleźć na temat?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    yaatzek

Nie ma czegoś takiego, że jak 500 to nie musisz mieć działalności. Mi w US bardzo "miła" Pani wytłumaczyła, że nie ważne ile się zarabia, ważne jest że sprzedaż jest prowadzona ciągle i podchodzi pod definicję, a że nie pokrywa to kosztów działalności... no cóż nie od razu się zarabia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    kesser
    Ale jak sprawa wyląduje w sądzie to nie jest to żaden dowód. Ja tak słyszałem od swojego prawnika na "korytarzu" ;)

Można się z tym zgodzić pod pewnymi założeniami. Jak występujecie do US o indywidualną interpretację to opisujecie konkretną sytuację np: Sprzedaję jedną aplikację za 5 pln dostaje z niej 2,5 pln średnio będę sprzedawał 2 aplikacje miesięcznie co daje 2*12*2,5=60 pln rocznie. Czy muszę prowadzić DG czy wystarczy roliczyć w PIT36 w poz. inne" dostajemy odpowiedź, np. że wystarczy PIT36. Ale US dopatrzył się, że sprzedaliśmy 5 apk miesięcznie i dowala karę za brak DG. My idziemy do sądu bo to jawna niesprawiedliwość, przecież mam interpretację i tu może być zdziwienie bo sąd może nie uznać tego dokumentu ponieważ dla niego to będą dwie różne sytuacje.

I myślę, że to jest sęk w tym temacie to nie jest jednorazowa transakcja tylko cykliczny proces rozłożony w czasie i trudno tu o wiążące odpowiedzi z US. Można ewentualnie zadać pytanie typu czy do kwoty przychodu x mogę rozliczać w PIT? Wtedy jest jasna granica i papier jest wiążący do tej kwoty.

Gdyby nie VAT to do pewnych kwot np. do kwoty wolnej od podatku US by się nie czepiał jakby to rozliczać w rocznym PIT bo i tak swoje by dostał. Ze względu na VAT temat się komplikuje.

Teraz weszły zmiany i w uproszczeniu zobowiązanie podatkowe wchodzi z momentem zapłaty, a nie z momentem transakcji to pewne ułatwienie. To tak BTW.

Jak ktoś chce mieć spokój w sercu to lepiej, żeby rozliczył w rocznym niż w ogóle, ponieważ zawsze jest to okoliczność łagodząca i może spowodować odstąpienie od naliczenia grzywny. Oczywiście zawsze US po złożeniu PIT może wezwać do wyjaśnień i od razu nakazać DG.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi