Skocz do zawartości
seba84_2005

Recovery pełna kopia Jelly Bean 4.1.2 z poziomu tymczasowego cwm recovery.

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że dostawałem dużo pytań jak zrobić backup oryginalnego romu Jelly Bean napiszę poradnik jak wykonać prawidłowo taki backup. Bez instalowania kernela na zasadzie tymczasowego cwm recovery. Tą metodą możemy wykonać pełny backup oryginalnego romu i w razie potrzeby przywrócić rom nie pozostawiając żadnych śladów modyfikacji (szczególnie przydatne dla osób lubiących eksperymentować z modami). Metoda jest bezpieczna dla chipów podatnych na bricka!

Potrzebna będzie nam paczka plików:

http://db.tt/pHuG8vKV i karta SD (minimum 2GB). Paczkę wypakowywujemy, a pliki kopiujemy na kartę.

W paczce są trzy pliki:

1: philz-touch_3.00_i9100-signed.zip

2: GS2PreloadBackupV1.04.zip

3: GS2PreloadRestoreV1.05.zip

Dlaczego są dodatkowe dwa pliki GS2Preload? Jelly Bean w porównaniu do innych starszych wersji androida ma nową partycje preload/ i brak jest na dzisiejszy dzień dostępnego tymczasowego cwm recovery, które ma możliwość zrobienia backupu tej partycji dlatego użyjemy skryptów aby zrobić jej backup.

Przejdźmy więc do działań.

Uruchamiamy telefon w trybie oryginalnego recovery:

Vol up + home + power i poruszając się klawiszami głośności zaznaczamy "apply update from external storage" potwierdzamy klawiszem power. Teraz jesteśmy na karcie SD i poruszając się dalej wybieramy plik philz-touch_3.00_i9100-signed.zip instalujemy.

Mamy już załadowane tymczasowe cwm recovery.

Wybieramy Install Zip i instalujemy skrypt z karty GS2PreloadBackupV1.04.zip. Czekamy na zakończenie operacji.

Po zakończeniu powstaje folder na pamięci wewnętrznej MyBackups w której jest backup partycji preload.

Teraz możemy wykonać backup reszty romu.

Wybieramy Backup and Restore i następnie backup.

Operacja potrwa dość długo i nie dziwić się jak na ekranie nic nie będzie się działo. Czekamy cierpliwie na koniec.

Po zakończeniu powstaje folder na zewnętrznej karcie SD o nazwie clockworkmod i w nim jest backup romu (można robić backup na wewnętrzną pamięć, ale to już pozostawiam Wam do własnej inicjatywy)

W taki sposób mamy pełny backup romu i aby go później w razie konieczności przywrócić powtarzamy operację wybierając z tymczasowego cwm recovery restore i po zakończeniu operacji instalujemy skrypt GS2PreloadRestoreV1.05.zip.

Pamiętajcie wszystko robicie na własną odpowiedzialność. Każdy sposób zawsze testuję osobiście.

Edytowane przez seba84_2005
    Aktualizacja plików preload backup, restore do najnowszych wersji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Świetny tutek!

Czy dobrze zatem rozumiem, że dla wersji stałej a nie tymczasowej, nie potrzebne są te 2 skrypty preload?

W wersji pełnej CWM pliki zapisane za pośrednictwem funkcji backup na zewn. karcie pamięci wystarczą później do odtworzenia ROMu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy od cwm, większość nowych recovery wbudowanych w kernele już obsługuje kopię partycji preload, ale taka kopia, to nie kopia oryginalnego systemu, tylko już z modyfikacją.

Tak backup możesz później przywrócić i system jest taki sam jak przed backupem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po oryginalnym systemie już śladu nie ma w takim razie :-) Bo najpierw flashowalem rom na stockowy nie brandowany JB 4.1.2 XXMS1 z naszej stronki, a potem wrzuciłem PhilZ-cwm6-XXMS1-OXA-4.53-signed z Twojego posta a potem kolejny rom GT-I9100_JB_XXMS1_Deodexed_stock-kernel_Poland także z Twojego kolejnego posta :-) następnie kilka modów w tym m.in multi window...zrobiłem backup CWM w wersji podanej powyżej na kartę pamięci, który zajął ok 1,5 gigsa :-)

Dobra do rzeczy...także mam rozumieć, że lepiej taki backup robić na świeżym romie zainstalowanym za pomocą tymczasowego cwm, a po instalacji roma odrazu zrobić backup za pomocą tego tymczasowo cwm, sposobem opisanym powyżej?

P.S. tak przy okazji jak usunąć mod, który mi się np. nie podoba lub nie działa?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Backup możesz robić dowolnego romu przed dowolną modyfikacją, właśnie przywracając backup usuwasz moda/mody, te które nie działają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

spoko,

dzięki za odpowiedź....ale mam kolejne pytania:

1)Co sądzisz o Titanium Backup?? Czy według Ciebie można go używać do backup'u zamiast CWM

2)Nie odpowiedziałeś jednoznacznie czy lepiej robić backup CWM tymczas. czy tym w pełnej wersji?

3)Gdzie na telefonie znaleźć folder EFS i jak zrobić jego backup?Czy ten folder backup-uje za każdym razem po wgraniu nowego ROMu? Nie bardzo wiem do czego ten folder służy i dlaczego zalecany jest jego backup.

4)Czy opcje w CWM (Wipe data/Factory Reset) , (Wipe Cache Partition) , (Wipe Dalvik Cache) powinno się wykonywać przed i po wgraniu każdego ROMu customowego czy nawet też stockowego?Czy kolejność wywoływania tych funkcji ma znaczenie czy nie?

5)Czym najlepiej backupować telefon przed wipem (kontakty, ustawienia kont, konta pocztowe i społecznościowe, apki, itd)?Kies, TB czy może coś innego?

6) Czy wgrywając ROM od nowa CWM lub Odinem, mody doinstalowane do wcześniej zostaną usunięte?

Wiem, że to być może w dalszym ciągu zbiór zielonych pytań, ale taki w dalszym ciągu jestem i będę bardzo zobowiązany za odpowiedzi ;))

Pozdrawiam

Edytowane przez denekdne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1: to pytanie skieruje w temacie titanium backup.

2: jak pisałem tymczasowym robisz backup romu oryginalnego i po przywrócwniu masz nadal oryginalne recovery. Robiąc backup ze stałym cwm po przywróceniu masz nadal stałe cwm.

3: o efs poczytaj na forum jest masa takich tematów.

4:zależy, czy chcesz przwracać tel do stanu fabrycznego, bo te funkcje tak działają i czyszczą tel.

5: to co w punkcie 1.

6: mody zostaną skasowane.

Od siebie dodam, że backup z poziomu cwm nie ma nic wspólnego z titanium backup. Cwm robi obraz pamięci telefonu, coś jak na PC obraz dysku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zibi80

Witam. Mam dwa pytania. 1

1. Czy ten opisany przez Ciebie sposób można wykorzystać do tworzenia backupu/przywracania romu innego niż w temacie?

2. Czy można stworzyć backup na jednym telefonie i wykorzystać go do przywrócenia innego telefonu (oczywiście tego samego modelu)?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zibi80,

1. Chodzi Ci o android 2.3.x ? Zapewne można, tylko mało tu tematów nt. tej wersji systemu.

2. Jeśli to jest ta sama wersja, myślę, że nie będzie problemów ;)

@topic,

Świetny tutek, zrobiłem sobie backup'a bo wydają kolejne buildy CM10.2 i aż kusi żeby nie sprawdzić ale znowu by nie stracić danych z JB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam taki problem że po uruchomieniu pliku philz-touch_3.00_i9100-signed.zip" na początku wszystko się wgrywa a potem wyskakuje czarny ekran i nic więcej. Czekam i nic. wkońcu zrestartowałem telefon i spróbowałem od nowa i to samo tyle że za drugim razem telefon sam się zrestartował. Mój model to samsung galaxy ace 2. Jakieś pomysły? Mam androida 4.1.2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi