Skocz do zawartości
halbkugelkaefer

Tutorial instalacja MTK6577 USB VCOM driver + ROOT + Flash CWM Recovery

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Z podziękowaniem za udostępnienie dla polskich rodaków dla ChrisX z niemieckiego forum.:serce:

Ten tutorial zawiera niektóre pojęcia używane przeze mnie nie poprawnie po polsku.

Mieszkam od 35 lat w Niemczech i nie poznałem wszystkich pojęć po polsku wraz z rozwojem informatyki, ale staram się ;)

Ponieważ codziennie pojawiają sie problemy i pytania dotyczace SP Flashtool dla telefonów bazujących na MTK6577,

podaje tutaj krótką instrukcje zainstalowania z powodzeniem USB VCOM driver'ów jak i użycia SP Flashtool dla przykładowego

zainstalowania CWM recovery.

Instalacja sterowników pod W7 X64 jest prawie identyczna, tylko potwierdzenie sterowników bez sygnatur następuje dopiero w trakcie manualnej instalacji.

Potrzebne downloads:

Download MT6577 USB VCOM Drivers (W7/Vista/XP) -> Klick

Download MT6577 USB VCOM Drivers (W8) -> Klick

Download USBDeview (odpowiednią wersję pod X86 lub X64, na Webstronie całkiem na dół scroll) -> View any installed/connected USB device on your system

nowe Download Bin4ry v18 (root) --> tutaj lub orgunalnej strony XDA-Developer

Instalacja sterowników USB VCOM:

[1] Wyczyścić przez USBDeview wasz PC przede wszystkim ze starych, możliwych MTK VCOM wpisów i przestartować PC.

post-182637-14255718978713_thumb.jpg

[2] Smartphone jest wyłączony i przez USB z PC jeszcze nie połączony!

[3] Manager sterowników otwoerzyć i otwarty zostawić.

[4] Podłączyć teraż wyłączony Smartphone z włożonym Akku per USB do PC, w manager sterowników powinien cyklicznie ukazywać sie na krótko! MT65xx Preloader.

(W niektórych MTK6577 Smartphones powinna instalacja bez Akku działać.)

post-182637-1425571897446_thumb.jpg

[5] Startujcie teraz Installdriver.exe z rozpakowanego do dowolnego folderu archiwum MT6577 USB VCOM drivers.

post-182637-14255718974233_thumb.gif

[6] Teraz instalację sterowników bez sygnatór potwierdzić (Pod W7 X64 to potwierdzenie będzie później przy manualnym instalowaniu)

Po zakończeniu instalacji nie widać żadnych nowych wpisów w manager sterowników, to jest normalne, nie martwcie się.

post-182637-14255718973876_thumb.jpg

[7] PC reboot'en!

[8] Manager sterowników otworzyć i otwarty zostawić, teraz wyłączony Smartphone (z baterią) per USB znowu do PC podłączyć (ten sam USB Port!)

[9] Krótko powinien się ukazać w oknie managera wpis MediaTek PreLoader USB VCOM.

post-182637-14255718973668_thumb.jpg

[10] W tym momencie na ten MediaTek PreLoader podwójnie kliknąć (pod XP nie trzeba) i pod maską sterownika wybrać "aktualizować".

[11] Przez assistententa do rozpakowanego MTK 6577 USB VCOM - foderu sterowników navigować i z przeglądu foder waszego Systemu wybrać.

post-182637-14255718973292_thumb.jpg

Sterowniki pod W7 X64 muszą być po wyborze odpowiedniego folderu wymagają teraz potwierdzenia instalacji z powodu braku sygnatury (tak jak w step 6)

nowe

Teraz dla tych co nie maja ROOT'a, albo nawet nie są pewni czy go mają

ROOT

Najpierw sprawdzamy czy go naprawdę nie ma. Najłatwiej, jak od razu nie widać, zainstalować z Play Store darmową App Root Checker

Jest wiele metod na ROOT'owanie smartphonów opartych na MTK6577, ale moim zdaniem najprostrzą jest tutaj opisana, orginalny link u góry, przy download Bin4ry v18 (root).

Bin4ry v18:

[1] Plik rozpakować gdziekolwiek (na PC)

[2] Włączony smartphone via USB z PC połączyć (USB Debugging aktywny: system settings --> Developer Options --> USB debugging właczyć)

[3] W rozpakowanym folderze podwójnie kliknąć na plik Runme.bat.

[4] Otworzy się Windows DOS-Emulator (Konsole) i wybieramy Device Type 1=Normal .

post-182637-1425571926063_thumb.jpg

[5] Teraz Skript działa i pojawia sie komunikat, że mamy na telefonie potwierdzić , w tam powstałym komunikacie opcję "Restore" ; tak, że w telefonie kliknąć na Restore!

[6] Teraz Smartphone robi reboot a my dostajemy komunikat w oknie DOS-a wszystko jest gotowe. klik na jakąkolwiek czcionkę zamyka DOS-emulację a telefon powinien mieć ROOT'a.

Całkiem proste, łatwiej nie można :o

Koniec root i nowej wstawki.

Czy to wszystko ze sterownikami sie powiodło mozna teraz sprawdzić poprzez instalacje CWM recovery przy użyciu SPFlashtool.

W moim przypadku jest to CWM Recovery 6.0.1.5 ([email protected]) i SPFlashtool V.3.1222.0 na moim Hero H9300+

CWM Recovery Flash mit SPFlashtool

Jeżeli robicie tak jak opisałem flash, to też jest zawsze ryzykowne! Zawsze zróbcie najpierw Backup , w tym wypadku Recovery.

Poza tym musicie być absolutnie pewni , że nowe recovery to właściwe do modelu jest.

Recovery czy też ogólnie Firmware musi być włąściwe do waszego modelu!

[1] Po ponownym reboot mojego Notbook'a otwieram okna managera sterowników i SPFlashtool (USB Mode), ustawiam oba okna tak, aby były widoczne!

[2] Teraz podłączam H9300+ do tego samego USB portu, który używany był do instalacji sterownika (smartphone wyłączony z akku).

Znowu pojawia się na moment MediaTek PreLoader USB VCOM w manager'ze.

post-182637-14255718967491_thumb.jpg

[3] Ładuję Scatter file z mojego Firmware-foldera, deaktywuję wszystkie możliwości poza "RECOVERY", i wybieram rozpakowane CWM 6.0.1.5 recovery.img.

Skąd scatter.txt file? tutaj jest wyjaśnienie (post #3)

Ważne, broń Boże inne okienka zaznaczyć, np. bootloader, to uszkodzi telefon, tak że bez dojścia do elektroniki nic nie można zrobić

[4] Odłączam Phone od PC, wyjmuję akku na parę sekund, akku znowu wkładam i klikam we Flashtool na "Download"!

[5] Szybko łączę Phone znowu per USB z PC. W oknie managera pojawia się znowu MediaTek PreLoader USB VCOM. Download startuje, i po paru sekundach sekundach widać czerwony pasek postępu, a od razu po nim na zielono i nowe Recovery jest z sukcesem z'flash'owane (zielone kółko) w oknie SP Flash!

post-182637-14255718967731_thumb.jpg

[6] Flashtool zamykamy, Smartphone od PC odłączyć, Akku na krótko wyjąć, włożyć i Smartphone zastartować!

(W niektórych MTK6577 Smartphones Flash funktionuje bez Akku.)

W moim przypadku wszystko wyszło poprawnie i Recovery można przez Power und Vol+ zastartować.

Specjalne kroki dla instalacji pod Windows 8

Windows-czcionkę + X równocześnie wcisnąć -->DOS-emulację (jako Administrator) zastartować.

C:\Windows\System32\shutdown.exe /r /o

Wybrać rozwiązanie problemu

Rozszerzone opcje

Ustawienia startu

Nowy start

[7] Wymuszenie sygnatury drivera deaktywować.

Windows startuje na nowo- teraz można driver, tak jak powyżej opisane, zainstalować.

Link z poleceniem C:\Windows\System32\shutdown.exe /r /o można na desktopie załozyć i Admin-prawa przynać (przydaje się częściej)

Desktop wywołujemy nadal przez Windows-D

Koniec: Specjalne kroki dla instalacji pod Windows 8

Problemy z flash

Proszę sprawdzić poniższe punkty:

- Czy zainstalowałem właściwy driver?

- Czy SPFlashtool startuję jako Administrator?

Flash nie musi od pierwszego razu sie udać . Może się zdażyć że wasz Phone po kliknięciu na "Download" klicken w SPFlashtool nie zostanie pod właściwym COM portem rozpoznany. Wówczas Flashtool zostanie po pokazaniu czerwonego paska postępu w miejscu i nic więcej się nie dzieje.

Możliwe rozwiązania:

- Przerwać Download, ale Flashtool zastawić otwarty.

- Phone od PC odłączyć, Akku wyjąć i znowu włożyć, smartphone znowu do PC podłączyć.

- Teraz na nowo manualnie driver ( od step 9 Instalacji sterowników) instalować.

- Po ponownej instalacji Phone znowu odłączyć, Akku wyjąć, parę sekund poczekać, Akku akku włożyć.

- W oknie Flashtool na "Download" klicknąć i Phone do PC podłączyć.

- Teraz powinien poprawny COM Port zostać rozpoznany i Download z sukcesem startować.

I jeszcze raz ... Przy flash falszywej wersji Firmware możecie Phone bricken!

Musiałem z niektórych fotek zrezygnować, bo wolno tylko 10 załadować. Ale powinno i tak starczyć.

Mam nadzieję, że ta instrukcja komuś pomoże, to zawsze może podziękować przy barze :zdrowko:

Edit:

Niestety nie mam polskiego otoczenia Windows, więc muszę wymyślać jakieś nazwy, których nie znam, aby można było się domyśleć.

Ad: Tutorial instalacja MTK6577 USB VCOM driver + ROOT + Flash CWM Recovery

W punktcie: CWM Recovery Flash mit SPFlashtool

[3] Ładuję Scatter file z mojego Firmware-foldera, deaktywuję wszystkie możliwości poza "RECOVERY",

i wybieram rozpakowane CWM 6.0.1.5 recovery.img.

Skąd wziąć ten Scatter file?

Albo sciągnąć z internetu scatter.txt do Waszego CPU (MTK6577) albo wypakować z ROMu i odpowiednio nazwać

ale najlepiej, jak już opisałem MTKDroid Tools, to przy pomocy tego narzędzia:

Startujemy MTKDroid i ustawiamy "Blocks Map"

post-182637-14255719261375_thumb.jpg

Nastepnie w tej nowej masce wybieamy: "Create scatter file"

post-182637-14255719261702_thumb.jpg

i w dowolnym folderze możemy scatter.txt zapisać:

post-182637-14255719262114_thumb.jpg

Koniec uzupełnień.

post-182637-14255718973584_thumb.jpg

post-182637-14255718974145_thumb.jpg

Edytowane przez halbkugelkaefer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh, prywatne dziękować B-).

Trochę musiałem sobie poukładać w głowie twoje teksty i potłumaczyć "z polskiego na nasze" bo czasami ciężko zrozumieć co piszesz. No, ale zrobiłem i mam CWM 6.

Ciągle mnie kusi TWRP, ale jak może czytałeś wcześniej, nie udało mi się go zainstalować.

Czy jest sens próbować instalacji TWRP przez FlashTool?

Po prostu nie wiem czy jestem w stanie, przy pomocy tego narzędzia, jeśli nadal TWRP mi nie zadziała, ponownie ZASTĄPIĆ źle działający TWRP dobrym CWM?

SwiftKeyed, tapatalked and JiaYu'ed by me.

-----~-----

WySwiftKeyowane , TapaTalkowane i wyDźiaJujowane przeze mnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Offtopic

(...) w TV prominenci mówią "za******e", kiedyś by wyleciał i był skończony towarzysko, a dzisiaj... :(

Całkowicie się z tobą zgadzam, howg.

Tak samo, jak CWM. Ale nie widzę sensu. Możesz również wziąć LeWa 1.0, albo 2.0 angielskie wersje.

LeWa jest na bazie TWRP, nie ma prawie żadnej różnicy, mnie się nawet bardziej podoba.

LeWa 1.0 i 2.0 robią inaczej backup i obie są nie kompatzbilne z CWM, tak że u mnie przy wyborze kierowałem się moimi backup'ami.

Dla mnie sensowne jest to dlatego, bo backup w TWRP jest bardziej skompresowany, do tego mam niesprawną jedną dłoń i operowanie na przyciskach jest dla mnie uciążliwe, zwłaszcza przy tak ważnych czynnościach.

Spróbuję, może uda mi się zainstalować LeWa recovery.

SwiftKeyed, tapatalked and JiaYu'ed by me.

-----~-----

WySwiftKeyowane , TapaTalkowane i wyDźiaJujowane przeze mnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)
    bo czasami ciężko zrozumieć co piszesz.

:offtopic:Tak jak napisałem, 35 lat w Niemczech, cieszę się, że wogóle coś jeszcze umiem napisać :rolleyes:,

ale polskiej terminologii informatyki nie chciałem nawet się uczyć, bo na początku były fatalne tłumaczenia z angielskiego i nie można było znaleźć żadnego związku pojęcia ze znaczeniem.

A teraz cały polski język już sie bardzo od tych 35-ciu lat zmienił, w TV prominenci mówią "za******e", kiedyś by wyleciał i był skończony towarzysko, a dzisiaj... :(

Czy jest sens próbować instalacji TWRP przez FlashTool?

Tak samo, jak CWM. Ale nie widzę sensu. Możesz również wziąć LeWa 1.0, albo 2.0 angielskie wersje.

LeWa jest na bazie TWRP, nie ma prawie żadnej różnicy, mnie się nawet bardziej podoba.

LeWa 1.0 i 2.0 robią inaczej backup i obie są nie kompatzbilne z CWM, tak że u mnie przy wyborze kierowałem się moimi backup'ami.

Spróbuję, może uda mi się zainstalować LeWa recovery.

LeWa ma włączaną kompresję, zawsze używam. Napewno instalacja Ci się uda, jest identyczna jak CWM, ale jeszcze prościej przez Mobile Uncle Tools.

(A piwo to zasłużyłem tutkiem, dużo pracy, a nie krótką odpowiedzią, ale b. dziekuję :) )

Edytowane przez halbkugelkaefer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

:ok: Bardzo dobry poradnik, wszystko dokładnie opisane wraz ze "screenami" :ok:

Pamiętajmy, że autorowi można podziękować klikając przycisk "Postaw piwo!".

Posty nie wnoszące nic wartościowego, takie jak "thx", "dzięki" będą usuwane.

Temat przyklejam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    skrzypi ci telefon? nawkładaj sobie papieru pod tylną klapkę ;)

Dziękuję, ale piwo masz ode mnie za to w cytacie :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No wreszcie zabrałem się za swój telefon. I problem mam juz na początku. O ile dobrze zrozumiałem po podłaczeniu wyłączonego telefonu do PC w "Manager'ze urządzeń" powinno mi się pokazać urządzenie "MT65XX Preloader". Potem powinienem zainstalować sterowniki. Niestety nic takiego się nie pokazuje. WinXP.

---------- Post dołączono o 18:50 ---------- Poprzedni post napisano o 14:04 ----------

No dobra,.. chciałem zrobić ROOTa i jak Bin4ry łączy się z telefonem i mam w nim kliknąć "Restore" to musze najpierw w tel. podać jakieś hasło (?!) "Please enter your device encryption password below". O co kaman?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ Radauskas,

zainstalowałeś sterowniki?

MT65XX Preloader pojawia się cyklicznie, tzn. krótko i znika, po jakimś czasie znowu itd.

w tel. podać jakieś hasło (?!)

Nie, masz tylko włączyć ekran główny, jeśli jest np. na "ustawieniach" i wybrać opcję restore, będzie tam widoczna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że sterowniki zainstalowałem. Ale w managerze urządzeń MT65xx Preolader mi się nie pojawia. Jedank chyba wszystko jest ok. bo jak uruchomie Bin4ry i zatwierdze "1" ( normal ) to ekran na telefonie włacza się w tryb "Full restore" i mam dwie opcje do wyboru ( kliknięcia ) " Do not restore" i "Restore my data". Jednak wyżej mryga kursor z prośbą o wpisanie "Please enter your device encryption password below". Jak bez wpisania "...device..." klikne "Restore" to nic się nie dzieje.

---------- Post dołączono o 20:23 ---------- Poprzedni post napisano o 19:48 ----------

Poszło! Tym razem ruszyło bez żadnego hasła ( choć się dopominał )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    vater

halbkugelkaefer

Czy możesz mi rozjaśnić punkt :

[3] Ładuję Scatter file z mojego Firmware-foldera, deaktywuję wszystkie możliwości poza "RECOVERY", i wybieram rozpakowane CWM 6.0.1.5 recovery.img.

W którym miejscu mam wskazać ścieżkę do recovery.img

Trenuję sobie na sucho i nie wiem gdzie ten plik wsadzić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi