Skocz do zawartości
piotrlis98

[TUTORIAL] Wszystko na temat zakupów w Chinach - zajrzyj zanim zapytasz!

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich dniach zauważyłem, że w głównym wątku na temat zakupów w Chinach mnożą się te same pytania:
    "co z moją paczką", "gdzie najlepiej kupić to i tamto", "co jak zepsuje mi się telefon" itp.
    Mam nadzieję, że ten poradnik rozwieje wątpliwości i ograniczy liczbę powtarzających się pytań :ok:

Serwisy do kupowania z Chin

W internecie krąży dużo opinii na temat chińskich sklepów internetowych. Najbardziej popularnym jest serwis zakupowy aliexpress.com.
    Poza nim istnieje kilkanaście mniejszych sklepów, w których możemy zakupić produkty prosto z Azji. Opinie na temat wszystkich portali znajdziesz w TYM temacie.
    Na aliexpress obowiązuje program ochrony kupujących, więcej dowiesz się o nim tutaj: http://www.aliexpress.com/buyerprotection/index.html

Inne sklepy:
    dx.com
    buyincoin.com
    dhgate.com

ibuygou.com

gearbest.com

geekbuying.com

1949deal.com

Wybór dobrego sprzedawcy

Podobnie jak na polskich portalach aukcyjnych, dobrego sprzedawcę rozpoznamy po:
    · opiniach
    · komentarzach
    · długości "stażu" sprzedawcy
    · wiarygodnej cenie produktu
    · ilości sprzedanych sztuk produktu

Sposób zapłaty za zamówienie

Na aliexpress.com płacić można za pomocą: kart kredytowych, kart walutowych, przelewu bankowego lub Western Union.
    W pozostałych sklepach internetowych dochodzi czasami możliwość zapłaty przez PayPal lub Moneybookers.
    Oraz kolejny sposób: http://forum.android.com.pl/f180/gdzie-od-kogo-i-jak-kupowaae-w-chinach-228119/index109.html#post2668283

Oczekiwanie na przesyłkę

Czas oczekiwania na wysłanie paczki zależy od sprzedawcy. Jest on podany na stronie aukcji i zazwyczaj nie wynosi więcej niż 7 dni. Najczęściej "uwija" się on w przeciągu 2-3 dni.
    Następny etap oczekiwania to transport przesyłki przez zagraniczne firmy przewozowe, które opisane są w kolejnym punkcie.

Zagraniczne poczty

·China Post, SingPost, HK Post, Swiss Post - są to firmy, które transportują nasze przesyłki najwolniej(średnio 3 tyg. czekania), natomiast szansa na zapłacenie VAT-u jest zdecydowanie niższa niż u pozostałych dostawców. Ostatnimi czasy najszybsza jest SingPost.
    ·EMS - INFO
    ·Firmy kurierskie - na paczkę czekamy średnio najkrótszy okres czasu, natomiast szansa na zapłacenie podatku VAT wynosi 99%.

Statusy przesyłki - "co się dzieje z moją paczką?"

·Collection, information received - są to pierwsze statusy po zarejestrowaniu paczki w bazie poczty.
    ·Send item abroad, Departure from outward office of exchange, waiting for export space, Despatched to overseas - statusy te oznaczają, że przesyłka jest już w kolejce do transportu/jest już transportowana do Polski. Kolejny status pojawi się na stronie poczty polskiej.
    ·Przyjęcie przesyłki w Polsce - przesyłka dotarła do WER* Warszawa.
    ·WER* Warszawa wysłano z ładunkiem - jeśli mieszkasz w Warszawie kolejnym statusem będzie "Wydanie doręczycielowi". Jeśli mieszkasz w innym mieście przesyłka przejdzie przez kolejne WER'y* i dopiero gdy trafi do twojego miasta będzie "Wydana doręczycielowi".
    ·Wydanie doręczycielowi - w dniu pojawienia się tego statusu najprawdopodobniej paczka będzie już w twoim domu.
    ·Inne statusy (np. Opening)- nie mają one wpływu na "podróż" naszej przesyłki i nie ma potrzeby się nad nimi zastanawiać.

*WER - węzeł ekspedycyjno - rozdzielczy
    Niezawodna strona do sprawdzania statusu: http://www.17track.net/

Gwarancja, serwis

Okres gwarancyjny trwa najczęściej 12 miesięcy, warto jednak dokładnie przeczytać jej warunki przy zakupie konkretnego produktu. Do Chin sprzęt odsyłamy na własny koszt a czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy (wliczając "podróż" paczki).

Gwarancja u polskiego pośrednika
    Zajrzyj tu: http://forum.android.com.pl/f180/jak-to-jest-z-gwarancjae-poa-rednika-na-allegro-265418/

7Stf1.jpg
    Poradnik w razie potrzeby będzie aktualizowany. Proszę pisać czego brakuje, a ja postaram się to uzupełnić. Dzięki homman za uzupełnienie informacji.

Edytowane przez Elderbary
    uzupełnienie tematu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    carrot

Myślę, że jeśli ktoś jeszcze nie robił w taki sposób zakupów, to warto zajrzeć w to miejsce wszystko o zakupach na GearBest wyłozone jak na tacy, nic tylko kupowac! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi