Skocz do zawartości
Lanc

Migracja z RFS na EXT2/EXT4

Rekomendowane odpowiedzi

Lanc

Drugi temat, bo w pierwszym było pełno offtopu + FAQ było niekompletne. Stary temat znajduje się tutaj.

Oryginalny temat na samdroidzie: I/O Performance boost - Migrate your Spica to EXT2

Czego można oczekiwać po tym modzie?

• szybsze bootowanie systemu
    • szybszy start aplikacji (jeśli są zapisane w pamięci telefonu, np aplikacja Telefon)
    • szybsze ładowanie kontaktów/wiadomości/innych rzeczy zapisanych w pamięci telefonu
    • wyższy wynik w benchmarkach ;P (nie ma wpływu na linpacka, za to quadrant skacze z ~200 do ponad 400 pkt)

Co własciwie robi ten mod?

Zmienia system plików na partycji /data oraz /system. System plików na partycji /data zostaje zmieniony na ext4 (ponieważ zapewnia ono journaling - potrzebne dla bezpieczeństwa). A na partycji /system dostajemy ext2 (ponieważ jest ona i tak cały czas w trybie read-only). Dzięki zamianie systemu plików, odczyt i zapis z partycji systemowych jest parokrotnie szybszy, ponieważ ext2/4 są o wiele szybsze od RFS.

Jeśli wybierzemy opcję z kernelem, to dostajemy zmodyfikowany kernel od antibyte (Turbo Kernel V9), który sobie radzi z partycjami ext2 oraz ext4 oraz pokazuje w Recovery jaki mamy system plików na partycjach.

Kopie zapasowe (czyli dlaczego potrzeba 800MB na karcie)

Podczas konwersji skrypt robi dwie kopie zapasowane naszej partycji. Jedna do przywrócenia całej partycji RFS i druga do przywrócenia plików na EXT po konwersji.

Backupy to:

/sdcard/samdroid/Backup_data_OLDFStoNEWFS.tar (plik może być usunięty po konwersji)

/sdcard/samdroid/Backup_system_OLDFStoNEWFS.tar (plik może być usunięty po konwersji)

Wymagania:

• Powinieneś mieć conajmniej 850MB wolnego miejsca na karcie pamięci. Rekomendowane minimum to 1GB (chodzi o partycję Fat32 na karcie)
    • Powinieneś mieć conajmniej 10MB wolnej pamięci na partycji /data w telefonie. (można to sprawdzić wchodząc do Ustawień / Karta SD i pamięć telefonu i patrzymy na wartość w Wewnętrzna pamięć masowa telefonu)

Download:

data_ext4_update_v3.zip - wersja tylko dla Androida 2.1 - podmienia kernel oraz zamienia system plików /data na ext4 - nie instalujemy jej jeśli mamy FE lub jakiś z modów Froyo

system_ext2_update_v2.zip -wersja tylko dla Androida 2.1 - podmienia kernel oraz zamienia system plików /system na ext2 - nie instalujemy jej jeśli mamy FE lub jakiś z modów Froyo

Wersje bez kernela można wrzucać na CM oraz Froyo od Leshaka (opcja konwersji w Recovery z Advanced options z CM nie działa. Trzeba użyć skryptów poniżej) Działają również z Frozen Eclair na 2.1

system_ext2_nokrn_update_v2.zip - wersja dla wszystkich Androidów (wersja 2.1 oraz 2.2) - zamienia sam system plików (bez kernela). Poniżej lista kerneli, która działa z tą aktualizacją.

data_ext4_nokrn_update_v3.zip - wersja dla wszystkich Androidów (wersja 2.1 oraz 2.2) - zamienia sam system plików (bez kernela). Poniżej lista kerneli, która działa z tą aktualizacją.

all_to_ext2_luismaf_update_v8.zip wersja dla wszystkich Androidów - zmienia wszystkie systemy plików na ext2 (bez kernela)

Kernele, które działają z tym modem:

• Turbo Kernel od wersji 9 w górę (antibyte)
    • Leshak w wersji 2.10.beta1 i wyższej
    • QBANIN Kernel w wersji od 234
    • Lukiqq kerne
    • cK.Mod
    • YONIP kernel

e2fsck.zip - sprawdza system plików. Jeśli telefon wpadnie w bootloopa lub aplikacje będą sypały FC po zaaplikowaniu moda to odpalamy to w recovery.

data_rfs_restore_v2.zip - Przywraca system plików na partycji /data do RFS

system_rfs_restore_v2.zip - Przywraca system plików na partycji /system do RFS

DataFS_RFS_PDA.tar - Jeśli chcesz wrócić do RFS i wszystkie inne sposoby na przywrócenie backupu nie skutkują użyj tego. Musisz sflashować telefon jako PDA przez Odin'a. Usunie to zawartość partycji /DATA tak więc przed wrzuceniem tego w Recovery robimy TAR Backup DATA i po wrzuceniu pliku przez Odina przywracamy TAR backup (nie używamy opcji restore+format)

Jak sprawdzić czy działa?

1. Jeśli wrzuciliśmy wersję z kernelem to wchodzimy do recovery i powinno przy startowaniu pisać jaki mamy typ partycji.

2. Ściągamy jakis emulator terminala z Marketu. W terminalu wpisujemy "mount". Wypisze to wszystkie zamontowane katalogi i typ formatu plików. Powinno być np. /system type ext2.

Ważne informacje:

• Instalacja moda może zająć nawet 15 minut, tak więc bądźcie cierpliwi
    • Mod może być używany bez problemu razem z Apps2SD (partycja ext2 na SD nie jest ruszana)
    • Mod może być używany bez problemowo z FE (pamiętajcie o instalacji dobrej wersji)
    • Upewnijcie się, że wasz kernel obsługuje ext2/ext4 jeśli chcecie flashować wersję bez kernela!
    • Ext2/Ext4 są tak samo bezpieczne dla pamięci FLASH w telefonie jak RFS
    • Jeśli w Root Explorerze na partycji /system użyjecie Mount RW, to nie zapomnijcie po zrobieniu tego co chcecie dać Mount RO przed rebootem. W przeciwnym razie partycja ta może ulec zniszczeniu.
    • Partycja /cache zostaje przekonwertowana na ext2 zarówno jeśli wrzucimy sama konwersję /system lub samą konwersję /data

Ważne:

1.Po wrzuceniu tego modu, na partycji /system można zamontować RW tylko i wyłącznie przez Root Explorer'a w wersji 2.12.3 lub wyższej. Należy też pamiętać, że po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian przywracamy tryb RO dla partycji /system.

2. Lub przez ADB (albo emulator terminala na telefonie)

mount -o remount,rw /system

A po zmianach (przed restartem telefonu)

mount -o remount,ro /system[

Sprawdzając to komendą:

mount

można potwierdzić poprawność ro/rw

Jeśli coś pójdzie źle...

Lista kroków, które powinieneś zrobić jeśli telefon nie działa tak jak powinien po konwersji. Należy robić każdy krok po kolei. Po zrobieniu każdego z kroków sprawdzamy czy problemy ustąpiły. Jeśli nie, to robimy następną rzecz z listy:

1. Odpal e2fsck.zip w recovery.
    2. Zrób w recovery Samdroid TAR backup (system i data), następnie zrób wipe data/cache, a potem przywróć backupy z opcją restore+format.
    3. Odpal w recovery system_rfs_restore.zip
    4. Odpal w recovery data_rfs_restore.zip
    5. Przeflashuj oryginalny soft przez Odin'a (np. JH6), zrootuj go przez LKmod i zainstaluj samdroida.

Jeśli punkty 3-5 ci pomogły to możesz spróbować wrzucić tego moda ponownie.

Jeśli macie jakieś pomysły co można tutaj jeszcze dodać to prosiłbym o kontakt na PW. Ale wydaje mi się, że temat jest wyczerpany ;)

Zakaz kopiowania na inne fora/strony!

Pomogłem? Postaw piwo

post_thanks.gif

Edytowane przez SK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Backupy to:

/sdcard/xbin.sf (Nie usuwaj go, jeśli potrzebujesz wolnego miejsca przenieś ten plik na PC)

Niech ktoś potwierdzi czy ten plik się na prawdę tworzy bo na 90% pewny jestem że ja go akurat nigdy nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Lanc

Ahh, ten plik się tworzy przy robieniu fixa na RW (zanim wyszedł odpowiedni Root Explorer to się nie dało zamontować RW). A, że ten fix jest teraz nie potrzebny to można to usunąć z faq ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    woj999

Ktoś mógłby przerobić skrypt data ext4, na data ext2 na CM? Niestety nikt go zdaje się nie zrobił, a szkoda. W recovery mi nie działa przerabianie partycji, wyskakuje błąd podczas robienia backupu.

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja mam chyba go na pc tylko ten ze zmienia tez kernela

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Lanc

Data na ext2 jest niebezpieczna. Bo ci się może wysypać wszystko jak telefon się powiesi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    woj999

Wiem ;) Ale swego czasu używałem dosyć długo i za bardzo nie miałem problemów (raz mi się root wysypał, ale później na ext4 też, więc to raczej nie ext2 wina ;)). Kilka razy musiałem wyciągać baterię i nic się nie stało ;) Chcę po prostu porównać szybkość względem ext4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zrobiłem tak i telefon mi nawet się nie włączył..... help proszę.... ;/

nie wchodzi w recovery i sie nie włacza ..... ;/help

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Lanc

Zrobiłeś jak? O.o

Ja bym naładował baterię jak Ci się telefon nie włącza...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

po pierwsze moja wina....takie głupie, że wolę nie opisywać....xdd, zawsze tak panikuje..... sorki :facepalm:

dobrze już telefon okej, tylko:

mam rozumieć, że w recovery są do zmiany partycji 3 rzeczy: cache, data i system, ale do zmiany możliwe jest tylko system i data ,

1.więc na "system" zmieniamy na ext2, poprzez wgranie na kartę pamięci przez fona, czy to przez czytnik pliku system_ext2_nokrn_update_v2.zip (mam CM) i w zaawansowanych opcjach recovery dać konwersację do ext2, a ten plik system_ext2_nokrn_update_v2.zip umożliwi nam wykonanie tego procesu

2. na "data" konwertujemy w ten sam sposób, tylko wgrywamy plik data_ext4_nokrn_update_v3.zip na karte sd czy to przez fona czy czytnik i konwertujemy go do ext4.

mój problem polega na tym, że coś namieszałem wcześniej i nie konwertuje mi się to, a więc chyba najlepszym wypadkiem byłoby zmiana wszystkiego na rfs jak było na początku, a później już docelowe zmienienie na ext2/ext4? tak, czy dobrze rozumuje? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi