Skocz do zawartości
sunnus

Programowanie na Androida bez telefonu z Androidem

Rekomendowane odpowiedzi

sunnus

Witam,

Tak jak w opisie: czy jest sens zaczynać uczyć się programować na aplikacji na Androidzie nie mając telefonu z tym systemem? Myślałem żeby do testów użyć emulatora na Eclipse, ale nie wiem czy to się sprawdzi na dłuższą metę. Pewnie udało by się co jakiś czas sprawdzić jak aplikacja działa na prawdziwym telefonie, ale tak jak napisałem, sam do takiego telefonu dostępu nie mam. Czy jest sens?

Tu widzę że radzą żeby testować właśnie na telefonie też: http://developer.android.com/guide/developing/device.html

Oczywiście oczywistym jest że faktycznie trzeba to przetestować na telefonie, ale czy jest koniecznym posiadanie takowego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac

Sam prawie 2 lata temu zaczynałem od uruchamiania aplikacji na emulatorze. Trwało to dobre 6 miesięcy zanim kupiłem pierwszy telefon z Androidem.

To co się nauczyłem przez te pierwsze 6 m-cy to moje, a nauczyć się można sporo i nie potrzeba do tego wcale prawdziwego urządzenia.

Poza tym jeśli koniecznie chcesz potestować aplikacje na telefonie/tablecie to są 2 sposoby - pożyczyć urządzenie (w zależności od możliwości) lub testować na real device zdalnie. Kiedyś już na tym forum pisałem o takiej możliwości, a szczegóły masz tutaj -> MOTODEV > Fast Track Center > Device Anywhere

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdza się!

Wbrew pozorom na emulatorze wypróbujesz nawet aplikację korzystającą z GPS'a, sprawdzisz reakcje na połączenia przychodzące, wiadomości... właściwie wszystko oprócz akcelerometru i kilku innych bajerów. Oczywiście będziesz miał różnicę w szybkości działania emulatora w stosunku do prawdziwego sprzętu.

Odpalisz nawet Android Market... Tech Droid: Android Market on Emulator

Sam nie posiadam jeszcze smartfona z androidem, a udało mi się napisać i opublikować w AM pierwszą aplikację - sprawnie działający dyktafon, który rozwijam od dwóch tygodni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac
    Sam nie posiadam jeszcze smartfona z androidem, a udało mi się napisać i opublikować w AM pierwszą aplikację - sprawnie działający dyktafon, który rozwijam od dwóch tygodni.

Brawa tym bardziej!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Pierwsze moje programy, były w basic'u, pisane na kartce długopisem :)

A tak bardziej w temacie - da się pisać, testować. Przed wypuszczeniem trzeba przetestować na rzeczywistym urządzeniu i to wszystko - prawdopodobnie znajdziesz kogoś, kto zgodzi się uruchomić twoje dzieło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Pierwsze moje programy, były w basic'u, pisane na kartce długopisem :)

A tak bardziej w temacie - da się pisać, testować. Przed wypuszczeniem trzeba przetestować na rzeczywistym urządzeniu i to wszystko - prawdopodobnie znajdziesz kogoś, kto zgodzi się uruchomić twoje dzieło.

Oj tak... przetestować trzeba i to dokładnie (co najmniej na najstarszej z wymaganych i najnowszej wersji), szkoda sobie popsuć gwiazdkami na samym początku wszystko... Znam to z doświadczenia, mi się w kilka dni udało nadrobić co prawda stratę, ale lepiej uczyć się na czyiś błędach. ;)

@gzajac

Dzięki, postanowiłem, że kupię za jakiś czas HTC Dream z pieniędzy, które zwrócą mi się z aplikacji (może wydam jeszcze jedną do tego czasu). Mam nadzieję, że wytrzymam jeszcze cierpliwie jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Oczywiście będziesz miał różnicę w szybkości działania emulatora w stosunku do prawdziwego sprzętu.

Z podkreśleniem, że emulator jest szybszy od prawdziwych urządzeń :). Tak czy inaczej, jak najbardziej aplikację można testować na emulatorze i zazwyczaj jest to nawet trochę wygodniejsze (szybsze i mniej kabelków do tego potrzeba :P). Oczywiście rzeczy takich jak multitouch niestety nie sprawdzisz, ale poza tym czego nie da się emulować - z testowaniem "na bierząco" podczas pisania aplikacji problemu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Z podkreśleniem, że emulator jest szybszy od prawdziwych urządzeń

To nie zawsze się sprawdza... u mnie pomimo szybkiego sprzętu (laptopa na którym pracuję) często zacina się nawet w menu, zależy od aktywnych procesów... ale to kwestia przyzwyczajenia :)

Oczywiście rzeczy takich jak multitouch niestety nie sprawdzisz

no tak... zapomniałem oprócz akcelerometru o multitouchu w swoim poście.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hm, może to kwestia tego, że pracuję ostatnio na złomiastych komputerach, ale odpalałem jakiś czas temu emulator na lapku z Atomem 1.6 GHz + 1 GB RAMu i system (Android na emulatorze) bootował się chyba 6 minut ;) Może dla jakiegoś Core 2 / i7 emulator jest szybszy, albo ja czegoś nie rozumiem, ale osobiście tej szybkości nie doświadczyłem :D

IMHO zawsze system na prawdziwym urządzeniu z ARMem powinien śmigać lepiej, niż emulowany, chociaż pewnie się nie znam ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    gzajac
    ale odpalałem jakiś czas temu emulator na lapku z Atomem 1.6 GHz + 1 GB RAMu

1GB ramu to zdecydowanie za mało.

Na Core2Duo + 4GB ramu chodzi jak burza...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi