Skocz do zawartości
wojtas0710

Podręcznik na start programowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post w dziale "programowanie" tak więc można się domyślić, że dopiero zaczynam zabawę w stwarzanie własnych aplikacji. Za dużo powiedziane, ja chcę się zacząć uczyć, ale od czegoś trzeba zacząć. tak więc postanowiłem, że kupie sobie jakiś podręcznik do nauki i tu moje pytanie, czy ten podręcznik http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=3156944361 nadaje się dla początkującego? Wiem, że wiele osób mówi, że z polskich podręczników dużej wiedzy na temat programowania nie da się nabyć, ale sądząć po opisie tej książki można wywnioskować, że nie jest jakaś najgorsza (tym bardziej, że nie jest ona polska, tylko przetłumaczona). Ja jednak się nie znam i dla tego się pytam was, czy warto nabyć ten podręcznik, czy jest coś lepszego. Zależy mi na opinii osób które się na tym znają, a nie osób, które twierdzą, że wszystko wiedzą i się tylko wymądrzają. A może ma ktoś ta książkę i może ja jakoś opisać swoim zdaniem. Z góry dzięki za pomoc ;)

Wysyłane z mojego Live With Walkman za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam "Android 2. Tworzenie aplikacji" (jest też ta książka dla Androida 4, ale nie czytałem jej), i uważam ją za bardzo dobry podręcznik. Jednak uważam, że Android jest najlepiej udokumentowanym systemem, dlatego dokumentacji i przykładów z developer.android.com nic nie zastąpi...

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    szamot

Jak zapewne zauważyłeś ten podręcznik nauczy ciebie, a raczej dzięki temu podręcznikowi masz szansę nauczyć się javy, a nie programowania na androida, wyróżnione na okładce słowo Android to raczej zabieg marketingowy. Jeżeli nic nie programowałeś wcześniej, to możliwe, że ta książka będzie dla ciebie przydatna (możliwe, bo nie znam jej), jednak jeżeli umiesz javę i chcesz kupować książkę, to powinieneś raczej kupić coś typowo androidowego, np ja mam "Android. Programowanie aplikacji na urządzenia przenośne. Wydanie II" i "Hello, Android. Programowanie na platformę Google dla urządzeń mobilnych i nie narzekam, choć jak każdy z doświadczenia widzę, że to samo można mieć za darmo przy średniej znajomości jeżyka angielskiego, ale na początek czasami przydaje się coś opisanego po polsku w konkretnych przykładach. I jeszcze sprostowanie

"wiele osób mówi, że z polskich podręczników dużej wiedzy na temat programowania nie da się nabyć"

polskich podręczników jest bardzo mało, większość to tłumaczenia, chodzi raczej o to, że z książek na androida, mało można się dowiedzieć, bo jest to zazwyczaj przepisana dokumentacja z zaprezentowanymi przykładami, a jeżeli chodzi o ogólnie programowanie, to książki po polsku jak najbardziej się przydają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam tą książkę "Java Przygotowanie...". otóż z niej się NIE NAUCZYSZ programować na androida. tak jak napisano powyżej - dowiesz się z niej wyłącznie o programowaniu w Javie.

jeśli nie masz pojęcia o javie, to może i Ci się przyda - ja zaczynając (w sumie nadal zaczynam, bo nadal b. słabo kodzę) przygodę z andkiem zaczynałem podobnie jak Ty - czyli od du*y strony - książki. właśnie ta powyżej + Android 2.

w moim odczuciu to były jedne z głupiej wydanych moich pieniędzy w życiu. dlaczego?

otóż kolego wojtas aby zacząć programować to... musisz właśnie zacząć programować. głupio to brzmi, ale tak to wygląda. przynajmniej po mnie i w moim głębokim przekonaniu tak właśnie jest. Książki mogą Ci posłużyć ew. jako podpowiedź, gdy czegoś nie będziesz wiedział (baaaardzo często) i nie znajdziesz w sieci (baaaardzo wątpliwe).

a więc na Twoim miejscu bym zaczął od tutoriala jak zainstalować Eclipse'a, dociągnąć do niego wtyczki do andka, zainstalować Android SDK, Javę i zacząć tak jak wszyscy zaczynają od sklepania "Hello World!" - znów tysiąc pięćset tutoriali o tym na sieci. a potem obczajać po kolei czym co jest i do czego służy. i od razu zaprzyjaźnić się ze stackoverflow :]

Javę poznasz przy okazji i równolegle. ew. możesz zadbać o to i poczytać jak trzymać się standardów, jak trzymać kod w ryzach i obczajać jak wygląda kod innych - mocno wskazane API Demos od Google - dostępne z SDK, albo innych projektów. pełno tego na githubie.

ahh i zupełnie zapomniałem o książce, w sumie książeczce z Komputer Świata: http://www.ks-ekspert.pl/wydania/biblioteczka-eksperta/2011/biblioteczka-eksperta-032011.aspx

jak ją gdzieś dorwiesz, to możesz nabyć. w sumie przeciętna, ale na polskim bezrybiu i tak dobra. jak na początek.

Edytowane przez alek666

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, chyba zdecyduję się jednak na początek na tą książkę "Android. Programowanie aplikacji na urządzenia przenośne. Wydanie II" - Książka, kurs - Shane Conder, Lauren Darcey - Wydawnictwo Helion, księgarnia internetowa informatyczna helion.pl, wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, oczywiście piwka polecą :D. Napisaliście, że warto uczyć się z internetu, moglibyście podać jakieś dobre fora/strony/blogi zajmujące się szkoleniem w dziedzinie programowania na androida? Wiecie chcę zacząć od czegoś sprawdzonego i dobrego, żeby się nie pogubić za bardzo, super by było gdyby owa strona była po Polsku, choć jeżeli takiej nie będzie to myślę, że zacznę kłaść nacisk na język angielski ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piotrpo

Pewnie to już nudne, bo piszę już któryś raz...

Nie ma "Java dla Androida". Jest Java. W niej pisze się programy dla systemu Android, wykorzystując pewne dodatki i rozszerzenia w celu korzystania z usług oferowanych przez system (np. usługi, aktywności...).

I w końcu, raz i wyraźnie:

Nie da się pisać programów nie mając pojęcia o programowaniu

Istnieją różne języki i różne "krzywe nauki" - Java stawia wbrew pozorom dużo niższe wymagania na wstępnie niż np. C++.

Jak ktoś chce programować, to powinien się nauczyć programować. Owszem da się zrobić aplikację bez tej umiejętności, sklejając bezmyślnie znalezione / wyżebrane fragmenty kodu. Tylko pożytku z tego żadnego - bo sam "autor" nie ma pojęcia o co chodzi w "jego" aplikacji. Warto szukać jakiś przykładów, ale kod, który się znajduje w twojej aplikacji, musi być przeczytany i zrozumiany.

Więc tekst "z tej książki nauczysz się Java a nie programowania na Androida" jest bzdurą. Jak ktoś zna Javę (podstawy) to programowania na Androida nauczy się w kilka dni na przyzwoitym poziomie. I dodatkowo - jakość i stopień aplikacji jaką można stworzyć, jest w 90% warunkowany biegłością w Java, a nie biegłością w SDK Androida.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, dziękuję, że mi to wyjaśniasz :) czyli nie warto uczyć się programowania samych aplikacji, tylko trzeba ogarnąć jave od podstaw? Jeżeli tak, to jaka formę nauki sugerujesz? (dla mnie najlepsza byłaby jakaś książka).

Wysyłane z mojego Live With Walkman za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    skoti

@up: Ściślej - aby cokolwiek zrobić musisz poznać język w którym chcesz pisać (Javę, C++...) - to taka podstawa (to tak jak z napisaniem listu - nie napiszesz go, jeśli nie znasz żadnego języka - jeśli jakiś poznasz (Polski, Angielski), to będziesz mógł zabrać się za poznawanie szczegółów - w jaki sposób się piszę dany rodzaj listu (do urzędu nie napiszesz listu jak do kochanki - dlatego poznajesz zasady pisania do pewnych "platform")), aby można było cokolwiek dalej zrobić... teraz decydujesz zrobić kolejny krok - chcesz pisać proste aplikacje na Androida (poznać SDK androida, cykl życia aplikacji na tej platformie itp.), lub coś poważniejszego (to wtedy poznać algorytmy, struktury danych, wzorce projektowe i dopiero poznać szczegóły docelowej platformy)... i dalej z każdym kolejnym pokonanym stopniem wiedzy/doświadczenia będziesz widział czego potrzebujesz się nauczyć, aby zrobić X, lub jak wykonać Y (a rzeczy do nauki starczy do końca życia i umierając i tak prawie nic nie będziemy wiedzieć ;p). Ogólnie nie ma obecnie sensu mówić co później będziesz się musiał nauczyć, bo ścieżki rozwoju są takie jak Twoje świadome wybory po osiągnięciu poprzednich stopni. Zdobywaj wiedzę po stopniu - teraz nauka języka programowania, a później zdecydujesz co dalej (czy wolisz szybki efekt, czy szybsze zdobywanie większej wiedzy - żadna ścieżka nie jest lepsza czy gorsza... są inne).

Nie ma "Java dla Androida". Jest Java

Tu nie mogę się zgodzić do końća - składnia jest Javy, ale w Androidzie nie masz Javy - masz Dalvik (niekompatybilny z Javą... o co zresztą się Oracle procesowało)... ale faktycznie od strony programisty aplikacji końcowych można uprościć, że to Java.

Edytowane przez skoti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja osobiści polecam do samej javy "Head First Java. Edycja polska (Rusz głową!)" - Książka, kurs - Kathy Sierra, Bert Bates - Wydawnictwo Helion, księgarnia internetowa informatyczna helion.pl

Nie spotkałem się z żadną lepszą knigą ale w sumie też niezbyt wiele mnie zainteresowało :) Z Java first było inaczej. Jest lekka, fajnie się czyta i realizuje się w niej pewien program przez całą książkę. Do skumania podstaw w zupełności wystarczy o ile masz jakąkolwiek wiedzę o programowaniu.

Do androida mam "Android w praktyce" - Książka, kurs - Charlie Collins, Michael Galpin, Matthias Kaeppler - Wydawnictwo Helion, księgarnia internetowa informatyczna helion.pl

Przeglądałem ją wybiórczo i gdybym miał ją wcześniej to odpowiedziałaby mi na dużo pytań z moich początkowych starć z androidem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Więc tekst "z tej książki nauczysz się Java a nie programowania na Androida" jest bzdurą.

rozumiem, że to kamyczek w moją stronę.

oczywiście masz rację. chodziło mi o to, że zrozumiałem, iż wojtas chciał od początku zacząć coś klepać na androida - jakieś proste aplikacje. stwierdziłem więc, może niezbyt jasno, aby zaczął ograniać przykładowe kody na androida, tutoriale, o co w nich chodzi i bawić się kodem - najlepiej wtedy wchodzi co do czego jest. niejako ucząc się androida jest jasne, że równocześnie się będzie uczył javy. bo to w gruncie rzeczy przy pisaniu kodu jedno i to samo.

oczywiście mogę się mylić. wszak pojęcie o androidzie i o programowaniu w javie mam bardzo nikłe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi