Przewiń na dół, bardziej czytelne.
To oczywiste, że bateria szybciej się zużywa przy większym obciążeniu, tzn. prądach rozładowania/ładowania w szczególności gdy temp mocno wzrasta. Do zużycia baterii zdecydowanie przyczynia się ilość cykli. Aby przedłużyć życie baterii powinniśmy ograniczać jej obciążenie podczas użytkowania, np. przyciemniając ekran, nie zaglądając do telefonu co 10 sekund, wyłączając działanie aplikacji w tle i oczywiście przeznaczyć czas spędzany w ekranie do minimum(zdrowo dla nas i dla baterii 😃), oraz ograniczając prąd, a właściwie moc z jaką ładujemy baterię co możemy zrobić wybierając słabszą ładowarkę. I oczywiście nie wystawiajmy telefonu na wysokie temperatury, bo to jest zabójcze dla baterii oraz nieprzyjemne w dotyku. Wracając do cykli baterii, najlepiej wg. mnie użytkować baterię pomiędzy 30, a 85% stanu naładowania, ponieważ akumulatorylitowe(Li-ion, Li-Po) o wiele szybciej zużywają się(chemicznie) na skrajnych stopniach naładowania, co zdecydowanie zmniejsza ich ilość cykli, oraz dodatkowo trzeba zaznaczyć, że krzywa pojemności leci stromo w dół zarówno na górnej jak i dolnej granicy stanu baterii, czyli nie wiele pojemności zyskamy użytkując baterię od zera do pełna, ale stracimy ok. 50% na jej żywotności co jest zwyczajną stratą.
Okej, ale o co chodzi z tymi napięciami i ładowaniem? Zacznijmy od baterii. Parametrami akumulatorów są: Pojemność, napięcie oraz maksymalny prąd.
Typowe napięcie znamionowe dla powszechnych baterii w telefonach(Li-Ion, Li-Po) to 3,7V, a napięcie maksymalne to 4,2V.
Co raz bardziej powszechne w smartfonach stają się akumulatory Li-HV(High Voltage) a ich napięcia to 3.8V znamionowo, oraz maksymalnie 4.35V.
Przekroczenie tych napięć jest niebezpieczne i nie dość, że zabije nasze baterie to do tego baterie mogą sobie wybuchnąć.
Ale zaraz, przecież typowe napięcie usb to 5V, a to za dużo! No i od tego są zintegrowane układy w telefonie kontrolujące ładowanie i rozładowywanie baterii.
Bateria nie jest ładowana prosto z ładowarki! Ładowarka to tylko zasilacz, który podaje napięcie, a jak jest napięcie to jest i prąd. Procesem ładowania zajmuje się układ w naszych smartfonach, tabletach, laptopach, a dodatkowo bardzo często baterie posiadają własne zabezpieczenia, tak w razie gdyby coś poszło nie tak.
Ok, to skąd te dziwne parametry na ładowarkach?
Podstawowym napięciem na USB jest 5V, i każda ładowarka oraz komputer to napięcie proponuje jako pierwsze. Tak, proponuje ponieważ ładowarka oraz telefon muszą się ze sobą dogadać. Wyższe napięcia są charakterystyczne dla protokołów szybkiego ładowania, np. QC(Quick Charge) i oba urządzenia muszą to obsługiwać, jeśli tak się nie stanie to napięcie nie wzrośnie powyżej 5V.
Prąd jest zależny od maksymalnej wydajności ładowarki oraz od zapotrzebowania telefonu. Jeśli telefon potrzebuje 2A, a ładowarka może dać z siebie tylko 1A, to telefon nie pobierze więcej niż 1A. Jeśli telefon potrzebuje 1A, ładowarka potrafi oddać 2A, to telefon pobierze 1A, bo więcej mu nie potrzeba. Każda ładowarka ma w sobie ,,zaprogramowany" prąd i telefon dostaje taką informację. W przypadku prostych ładowarek bez QC sterowanie odbywa się za pomocą opornika/ oporników, a ich parametry są zależne od producenta oraz ustalonego prądu znamionowego. Producenci stosują też zwykłe zwieranie ze sobą data pinów USB i wtedy telefon pobiera maks. prąd jaki może dać ładowarka albo on sam może pobrać.
W przypadku QC jeśli oba urządzenia obsługują ten protokół to dochodzi do komunikacji oraz ustalenia napięcia oraz prądu ładowania.
Protokół ten został opracowany przez ograniczenia samego USB, którymi są cienkie kable i wtyczki. Przez taki kabel nie może płynąć duży prąd bo zaczął by się grzać, więc zaczęto zwiększać napięcie aby zmniejszyć prąd, bo jak wiemy prąd razy napięcie daje moc. Aby uzyskać 20W mocy przy 5V musimy poprowadzić 4A prądu, 9V to 2,22A, a dla 12V to tylko 1,66A.
Baterie w naszych telefonach nie są ładowane bezpośrednio przez sam zasilacz(ładowarkę), a przez układy wbudowane w telefon oraz samą baterię. Ładowarka jest już w telefonach 🙂
STOP STOP
Streszczając ten chaos:
1. Jeśli będziesz ładował bez szybkiego ładowania to prąd będzie taki sam dla obu ładowarek. W przypadku szybkiego ładowania możliwe jest, że ładując ładowarką Huawei'a telefon pobierze więcej, ale nie jestem tego pewny. Wg, tego co udało mi się doczytać S10 obsługuje QC 2.0 do 15W, więc tryb 9V/1,67A ładowarki Samsungawydaje się być maksimum, ale nie jestem tego pewny w 100%. Możliwe jest, że dane, które zdobyłem opisują moc ładowarki, a nie to co telefon jest w stanie pobrać. Zawsze można to sprawdzić specjalnym miernikiem.
2. Jeśli pojawia się szybkie ładowania to znaczy, że zarówno ładowarka jak i telefon są ze sobą zgodne. Tryb 9V/1,67A wydaje się być maksymalnym.
3. Owszem, szybkie ładowanie negatywnie obija się na żywotności baterii, tak samo jak szybkie jej wykorzystywanie, np, podczas grania. Ampery to nie wszystko, ważna jest moc, czyli iloczyn prądu i napięcia. 5V * 2A = 10W, a 9V * 1.67 = 15W, czyli mimo niższego prądu mamy wyższą moc. Ale to tylko parametry ładowarki, bateria dostaje inne napięcie i prąd. Znamionowe napięcie baterii w S10 to 3,85V. Przy ładowaniu 5V/2A(10W) prąd na baterii wyniesie 10W / 3.85V = 2.60, dla 9V/1,67(15W) będzie to 15W / 3,85V = 3,90A. Prąd z ładowarki jest mniejszy, a na baterii większy, magia ?Obliczenia oczywiście w przybliżeniu i z pominięciem strat(grzanie się elektroniki/kabla), które zazwyczaj wynoszą ok. 10-20% zależnie od stanu elementów i obciążenia, ale mimo wszystko różnica jest spora.
Co negatywnie wpływa na żywotność baterii?:
Szybkie ładowanie,
Duże obciążenia,
Zabójcza temperatura(najlepiej nie przekraczać 40°C),
Pełne cykle od zera do milionera (0%-100%),
Pozostawianie rozładowanego telefonu na długo,
Pozostawianie telefonu naładowanego w 100% na długo.
Co pozytywnie wpływa na żywotność baterii?:
Wolny tryb życia,
Lenistwo, a przynajmniej niewykańczająca praca,
Klimatyzowane pomieszczenia, nikt nie lubi gdy jest gorąco oraz zbyt zimno,
Zasłużony odpoczynek,
Przerwy. Baterie naszych telefonów lubią być często doładowywane,
Wykończona może niekontrolowanie zasnąć,
A gdy energia ja rozrywa może zrobić cośgłupiego.
Jak przedłużyć życie baterii?:
Unikając szybkiego ładowania gdy nie jest to niezbędne. Im dłużej trwa ładowanie tym lepiej dla baterii. Można to robić wyłączając szybkie ładowanie, stosując słabsze ładowarki lub podłączając do zwykłego gniazda USB w komputerze, czyli takiego bez trybu ładowania.
Nie katuj baterii. Ogranicz korzystanie z telefonu gdy nie jest to niezbędne. Wyłącz zbędne aplikacje działające w tle, wysysają energię z baterii i spowalniają telefon. Jeśli wiesz, że nie będziesz korzystał z telefonu przed dłuższy czas to włącz oszczędzanie energii. Duże obciążenie telefonu powoduje także jego nagrzewanie się, bateria tego nie lubi tak jak większość użytkowników tych urządzeń 🙂
Amerykańscy naukowcy odkryli, że wykorzystywanie bateriipomiędzy 20%, a 80% wydłuża jej życie o połowę! A przynajmniej nie będziesz tracił czasu gdy telefon poowooliii dobija do setki.
Zarówno wysoki jak i niski stan naładowania baterii z czasem skraca jej żywotność, ona też zasługuje na odpoczynek.
Dlaczego mi to zajęło kilka godzin? Bo moje dwie szare komórki prowadzą 3 wojnę światową chroniąc się przed promieniowaniem 5G. Pozdrawiam